گروه:
تاریخ: ۸:۰۰ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۳

به گزارش ایران الیوم به نقل از الوقت در بحبوحه گرفتاری عربستان در بحران‌ها و جنگهای منطقه خاورمیانه به ویژه تجاوز به یمن، حکام ریاض در صدد آنند که با استعانت از این و آن خود را از گرداب این گرفتاری‌ها رهایی بخشند. یکی از این اقدامات تعیین «راحیل شریف» فرمانده اسبق ارتش پاکستان به عنوان فرمانده نیروهای ائتلاف سعودی است تا بدین گونه شریف اولین پاکستانی باشد که مسئولیت این منصب را بر عهده می گیرد. اما این ژنرال پاکستانی کیست و پشت پرده این تصمیم چیست؟

راحیل شریف؛ ژنرال با اعتبار و پر آوازه پاکستان

راحیل شریف بازنشسته نظامی ۶۰ ساله و فرمانده اسبق نیروی زمینی ارتش پاکستان از معدود فرماندهان نظامی پاکستان است که چندان آلوده امور سیاسی نشده‌ است. در پاکستان هر کس مسئولیت منصب شریف یعنی فرماندهی نیروهای زمینی را عهده دار شود در واقع قویترین چهره نظامی پاکستان است و به همین دلیل پاکستانی‌ها او را فرمانده ارتش می‌نامند.

پر واضح است که پاکستان نقش برجسته ای در زمینه سیاسی دارد، چه آن کشوری است که از سال ۱۹۴۷ تا به امروز ۳ کودتای نظامی را تجربه کرده و بسیاری از پاکستانی ها فرمانده ارتش را بالاترین شخصیت کشور قلمداد می‌کنند و سمت آن حتی از سمت نخست وزیر هم بالاتر است. راحیل شریف در زمستان سال ۲۰۱۳ به این جایگاه نیل یافت و در زمان مسئولیت او بود که نفوذ ارتش در دولت زیاد شد و علاوه بر آن درگیری ازتش با اصولگرایان و تندرویان وزیرستان شمالی موجب شد که محبوبیت شریف به دلیل عدم مداخله در امور سیاسی و خارجی کشور افزایش یابد.

اما اینک ورود راحیل شریف به ائتلاف سعودی که ابعاد سیاسی آن بیشتر از ابعاد نظامی است با تارخ پر فراز و نشب این ژنرال هم‌خوانی ندارد و علی رغم اظهارات وزیر دفاع پاکستان که این اقدام را تصمیمی شخصی و نا مغایر با قوانین دانسته، اما چراغ سبز نشان دادن پامستان و عدم مخالفت نخست وزیر با این امر حکایت از آن دارد که یک معامله غیر رسمی بین ریاض و اسلام آباد صورت گرفته تا فشارها بر پاکستان کم شود.

اظهارات وزیر دفاع پاکستان مبنی بر اینکه این اقدام با قوانین داخلی پاکستان مغایرت ندارد به این معنی است که دولت نواز شریف به دنبال از بین بردن فشارهای سعودی در رابطه با عدم مشارکت اسلام آباد در جنگ یمن است؛ امری که بارها از سوی پاکستان رد شده بود.

پاکستان و ائتلاف خود ساخته سعودی

از ابتدا، پاکستان از پیوستن به ائتلاف نظامی سعودی علیه یمن خودداری کرد و حتی این امر از سوی پارلمان رد شد چرا که مشارکت در این ائتلاف با نظر به وجود ۴۰ تا ۴۵ میلیون شیعی از مجموع جمعیت ۲۰۰ میلیونی پاکستان، پیامدهای ناگواری برای آن داشت. از سوی دیگر پاکستان به دنبال حفظ روابط خود با ایران بود.

دلیل انتصاب ژنرال پاکستانی به فرماندهی ائتلاف سعودی علیه یمن

عربستان قریب به دو سال است که در باتلاق جنگ یمن گرفتار شده و هیچ بارقه امیدی برای پیروزی این کشور دیده نمی شود. بنابراین خبر انتصاب شریف به عنوان فرمانده ائتلاف سعودی، یک جنگ روانی، تبلیغاتی و حساب شده است که عربستان این گونه تظاهر کند که در جنگ علیه یمن، از سوی برخی کشورهای منطقه حمایت می‌شود.

از سوی دیگر چندان جای خوش بینی نیست که این مهم (پیروزی) حاصل شود، زیرا بعید است که جنگ من در مقایسه با ۲۲ ماه گذشته تغییر چشمگیری داشته باشد. دلیل این امر نیز عدم تمایل پاکستان به آلوده شدن ژنرال خوش  نام و آوازه خود به غبار جنگ یمن است به طوری که این امر از نحوه اعلام خبر انتصاب شریف از زبان وزیر دفاع پاکستان و عدم اظهار نظر مقامات رسمی این کشور درباره این مسأله، پیدا و روشن است.

وزیر دفاع پاکستان در هنگام اعلام خبر مأموریت جدد راحیل شریف، هیچ اسمی از «یمن» به میان نیاورد و به نظر می‌رسد این انتصاب، یک اقدام صوری برای راضی کردن حکام آل سعود و کاستن از فشارهای ریاض بر اسلام آباد است.

از دیگر سو وزیر دفاع پاکستان از اصطلاح «ائتلاف اسلامی» به جای «ائتلاف سعودی» استفاده کرد، امری که نشان می‌دهد مشارکت شریف در عملیات سعودی علیه یمن یک امر صوری بوده و قرار نیست شریف اقدام خاصی علیه یمن انجام دهد.

به هر صورت، آن گونه که پیداست این انتصاب صرفا یک «نمایش» برای بالا بردن روحیه شرکت کنندگان در تجاوز علیه یمن است؛ جنگی که پس از گذشت قریب به دو سال از آغاز آن، ناکارآمدی آن بر همگان ثابت شده است.

منبع: ایران الیوم

ترجمه از: مسلم سلیمانی

چاپ نوشتار