گروه:
تاریخ: ۱۱:۰۶ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

عصر دیپلماسی: پس از رحلت ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی یار امام خمینی کبیر و همسنگر رهبر معظم انقلاب، موجی از ناراحتی و غم سراسر کشور و حتی کشورهای عربی منطقه را هم فرا گرفت.

به گزارش ” ایران الیوم ” سران کشورهای مختلف عربی منطقه به جز آل سعود جنایتکار، همدردی خود را با مردم و نظام و رهبری ابراز داشتند. اما این مساله تنها به مسئولان ختم نشد بلکه اقشار مختلف مردم کشورهای منطقه نیز به نوعی با رحلت آیت الله، همدردی کردند. حضور در تویتر و هاشتک “هاشمی رفسنجانی” نشان می دهد که علیرغم دشمنی برخی از این کشورها و سران آنها، مردم با احترام خاصی از این فقید، یاد می کنند.

در همین راستا طی روزهای گذشته، پیامهای فراوانی از سوی مردم کشورهای منطقه به “ایران الیوم ” رسید که خود را در غم ما شریک می دانسته و آرزوی علو درجات برای مرحوم هاشمی رفسنجانی، می کردند. از جمله مهمترین احزابی که به ایران الیوم پیام تسلیت فرستادند؛ حزب “مقاومت ملی سوریه” بود. در پیام این حزب که توسط آقای “ریزان حدو” رئیس دفتر آن ارسال شده بود، آمده ” فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی را به حضرت آیت الله خامنه ای و دکتر حسن روحانی و ملت “دوست ” ایران تسلیت عرض می نماییم.”

علاوه بر آن، حزب “صلح اجتماعی” یمن نیز در بیانیه ای رحلت یار امام (ره) را تسلیت عرض کرده است. در ابتدای این بیانیه آمده است که ” (مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا) “. در ادامه ی این پیام آمده است که آیت الله هاشمی سالها با استکبار، مبارزه و برای آزادسازی فلسطين، عراق، یمن، سوریه و لبنان جهاد کردند و در کنار همه ی این مسائل برای ساختن یک کشور متعدل، با عدالت و پیشرفته تلاش کردند تا ایران به یک قطب بزرگ تبدیل شود. روح آیت الله هاشمی رفسنجانی در حالی به ملکوت اعلی پیوست که انقلاب اسلامی در اوج پیشرفت و در بهترین روزهای خود قرار داشت.

گفتنی است مرحوم آیت الله هاشمی یکی از افراد شناخته شده جمهوری اسلامی نزد سران و مردم کشورهای عربی بود که همواره از وی با احترام یاد کرده و می کنند.

چاپ نوشتار