گروه:
تاریخ: ۱۰:۰۶ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

عصر دیپلماسی: خاورمیانه جولانگاه مستبدین و قداره‌بند‌ها و کودتاچیان است؛ سخت است اهل خاورمیانه بودن و «انتخابات» داشتن!

خاورمیانه جایی است که «قدرت» با سرنیزه و تیغ و گلوله منتقل می‌شود؛ سخت است در خاورمیانه بودن و جمهوری و حزب و پارلمان داشتن!

خاورمیانه جایی است که میراث فرهنگ و یادواره تاریخ و تندیس بودایت را با چند عربده به یغما می‌برند؛ سخت است اهل خاورمیانه بودن و هنوز موزه و فرهنگسرا و خانه کتاب داشتن!

خاورمیانه صحنه نمایش جنگ و تانک و بمب و خون و کشتار است؛ سخت است از خاورمیانه بودن و فستیوال نور و شب شعر و جشنواره فیلم و سینما و تئاتر داشتن!

خاورمیانه محل جیغ و نعره و صیحه و فریاد است؛ سخت است اهل خاورمیانه بودن و ساز و موسیقی و ارکستر و آواز داشتن!

خاورمیانه جایی است که جوانانش طعمه طالبان و داعش و القاعده می‌شوند؛ سخت است اهل خاورمیانه بودن و دانشگاه و هنرستان و دارالفنون داشتن!

خاورمیانه جایی است که تپه و هامون‌اش هنوز بوی گاز خردل و «وی‌ایکس» و کلورین می‌دهد؛ سخت است در خاورمیانه بودن و منشور حقوق شهروندی داشتن!

خاورمیانه جایی است که در قفس زنده می‌سوزانند و زنده به گور می‌کنند؛ سخت است اهل خاورمیانه بودن و شوق «فردا» داشتن!

اگر این مرز هنوز پُر از گهر است؛ اگر خاکش هنوز سرچشمه هنر است؛ اگر این نهال‌هایی که کاشتیم هنوز قرار است درخت‌های تنومندی شوند…به این خاطر است که ما در مسند حکومت «اکبر هاشمی‌»ها داشتیم که این سختی‌ها را به بهای آبرو و جان خریدند ولی مشعل اعتدال و عقل را در دلِ این خاورمیانه طوفان‌زده روشن نگه داشتند.

نویسنده: رضا نصری، حقوقدان بین‌المللی و عضو موسسه مطالعات عالی بین المللی ژنو

چاپ نوشتار