گروه:
تاریخ: ۱۴:۲۴ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰

عصر دیپلماسی: علت علاقه بیش از حد شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس به شمال شرق آفریقا کاملا واضح و روشن است. آنها بشدت بدنبال ایجاد و ثبیت روابط با آن کشورها هستند. ایجاد چنین روابطی برای کشورهای عرب خلیج فارس از منظر های اقتصادی و امنیتی بسیار مهم است.

بعبارت دیگر، آنها با ایجاد و ساخت پایگاه های مهم نظامی در این مناطق به بهبود وضعیت امنیتی خود کمک می کنند. پیشتر امارات متحده عربی در کشور اریتره مشغول ایجاد پایگاه عظیم نظامی است. بهانه جنگ در یمن می تواند دستاویزی برای کنترل هر چه بیشتر اریتره، سودان و سومالی باشد. عربستان سعودی و همچنین امارات با ایجاد پایگاه های نظامی در این مناطق می توانند توان نظامی خود را از یک سو ارتقاء دهند و از سوی دیگر، مانع عبور و مرور سلاح در این مناطق بشوند. این شورا در تلاش است تا قبل از دستیابی ایران به این مناطق، آنجا را تصاحب کند.

از جمله دیگر علت علاقه آنها به شمال شرق آفریقا می توان به موضوع کشاورزی در این مناطق اشاره کرد. کشورهای عربی از طریق دریای سرخ می توانند هم مزارع خود را آبیاری کنند و هم نیاز نیروهای کار خود را بخوبی تامین سازند. لذا عربستان سعودی در زمینه کشاورزی بسیار سرمایه گذاری کرده است. آنها در بخش میوه و صیفی جات کشور سودان سرمایه گذاری کرده تا از این طریق بتوانند بر آن کشور مسلط شوند.

تاکنون این راهبرد آنها با موفقیت همراه بوده است. از آنجائیکه عربستان و سودان با هم همکاری های گسترده اقتصادی انجام می دهند، اما ایران هم بیکار نشسته و توانسته نظر مثبت این کشور را هم به خود جلب سازد. اما موضوع به همین جا ختم نشد. پس از آغاز جنگ یمن، عربستان توانست سودان را متقاعد کند تا وارد اتئتلاف بگردد و از این طریق توانست سودان را به خود متمایل سازد.

اما علی رغم تمام تلاش های این کشورها برای به حاشیه راندن ایران در شمال شرق آفریقا ولی بازهم این کشورها قلبا دوست دارند تا با ایران همکاری داشته باشند زیرا در جنگ با یمن بوضوح ظلم گسترده سعودی ها علیه مردم بی دفاع یمن را شاهد هستند.

تهیه و ترجمه: تحریریه عصر دیپلماسی/م.ح.ب

منبع: اندیشکده استراتفور

چاپ نوشتار