گروه:
تاریخ: ۱۱:۵۵ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰

عصر دیپلماسی: اندیشکده آمریکایی استراتفور در گزارشی به وضعیت تسلط نیروهای ارتش سوریه بر شهر حلب پرداخته و آن را بزرگترین پیروزی ارتش از ابتدای بحران سوریه قلمداد می کند.

به گزارش ایران الیوم، در ادامه گزارش آمده است که بشار اسد با حمایت های نظامی، سیاسی و مالی ایران و روسیه توانست بخشی از تهدید بزرگش را خنثی کند. اما علیرغم همکاری مشترک ایران و روسیه در سوریه، هر کدام اهداف و چشم اندازهای مختلفی دارند.

روسیه متهد شده بود که از سوریه در برابر تروریست ها محافظت کند اما تعهدش نسبت به ایران کمتر است. چراکه روسیه با حضوردر سوریه در فکر افزایش و تقویت نفوذش در خاورمیانه، بروز جایگاه بین المللی خود، جلوگیری از خطر افراط گرایی و افزایش قدرت در مذاکرات با غرب بود. در حالیکه ایران، با نگاه دیگری به بحران سوریه می نگرد و آن را یک نبرد حیثیتی می داند که به طور مستقیم با امنیت ژئوپولتیکش در ارتباط است.

در ادامه گزارش مدعی می شود که ایران متعهد شده که به پیروزی نظامی کامل دست یابد و از هزینه هایش چشم پوشی کرده است در حالیکه روسیه کمتر به دنبال ادامه عملیات نظامی است. زمانی که نیروهای روسی موفق شدند تا میدان حلب را به نفع خودشان رقم بزنند، شهر تدمر به دست نیروهای داعش افتاد. از این رو وزارت دفاع روسیه متوجه شد که در صورت ادامه عملیات نظامی آنها باید سالها در سوریه بجنگند و ممکن است که در گرداب خاورمیانه فرو روند و به سرنوشتی همانند آمریکا در عراق دچار شوند.

استراتفور در پایان می افزاید که روسیه می خواهد پیروز از سوریه خارج شود و برای تحقق این امر نیازمند حل سیاسی و مذاکرات برای پایان بخشیدن به بحران است. ازاین رو بود که از تمام نیروهای آشوبگر و حامیان خارجی آنها از جمله ترکیه دعوت کرد. روس ها برای رسیدن به هدفشان، نیازمند ادامه ی مذاکراتشان با آنکارا هستند.

مترجم: محمد پریمی

چاپ نوشتار