گروه:
تاریخ: ۱۰:۲۲ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰

عصر دیپلماسی: باراک اوباما پس از ورود به کاخ سفید دو سخنرانی مهم انجام داد که از این دو سخنرانی و عملکرد وی در دوران  ریاست جمهوری می توان  استراتژی سیاست خارجی وی  را مورد بررسی و مداقه قرار داد.

اولین سخنرانی در ۲۸ مارس سال ۲۰۱۱ با عنوان ملت لیبی انجام شد و در مورد دلایل و ماهیت مشارکت ایالات متحده در ائتلاف بین المللی علیه قذافی سخن گفت. حملات هوایی بر فراز آسمان لیبی در حفاظت از مردم لیبی توسط رسانه های آمریکایی به عنوان گفتمان سیاسی کلیدی  و توصیفی شفاف از دکترین سیاست خارجی آمریکا یاد شد. از این دیدگاه،  استراتژی سیاست خارجی اوباما  از سلف خود جرج بوش متفاوت است و بیشتراز آن  می توان با  عنوان  قدرت نرم تعبیر نمود.

دومین سخنرانی اوباما در مورد سیاست ایالات متحده در خاورمیانه و شمال آفریقا در ۱۹ می ۲۰۱۱ ، زمینه کلی و بیشتری به منتقدان وی داد که  دکترین اوباما همان دکترین بوش است. با وجود تمام انتقاداتی که نسبت به این سخنرانی و تطابق دکترین اوباما با دکترین بوش از سوی منتقدین می شود تفاوتی کلیدی میان این دو دیدگاه وجود دارد: بوش به دنبال گسترش دموکراسی از طریق ابزار های قدرت سخت بود و اوباما از طریق قدرت نرم  تا جایی که بر صلح در منطقه و استفاده از ابزار های دیپلماتیک و اقتصادی جهت تسهیل در انتقال دموکراتیک  تاکید دارد.

یک موسسه آمریکایی در مطلبی به بررسی اصول و مسائل اجرایی در سیاست خارجی آمریکا پرداخته و در این میان به ویژه به سیاست‌ها و استراتژی‌های اوباما و اختیارات و محدودیت‌های وی در این نظام سیاسی پرداخته است. اندیشکده استراتژیک استراتفور آمریکا در مقاله ای به قلم “جرج فریدمن” نوشت:  انتقادات زیادی نسبت به سیاست خارجی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، وارد است. البته انتقاد نسبت به سیاست روسای جمهور در این کشور امری عادی است و انتقادات مشابهی نسبت به جرج بوش، رئیس جمهور قبلی این کشور جریان داشت. شناخت مناسب نسبت به اختیارات و محدودیت های عملکردی رئیس جمهور می تواند فهم شایسته‌ای را در این حوزه فراهم سازد.

حال چه خوب و چه بد، دیگر دوران اوباما و سیاست خارجی اش به پایان رسیده است. سایت های مختلفی نظرسنجی های گوناگونی را برگزار کرده اند. به اعتقاد مردم، اوباما در سیاست خارجی ضعیف عمل کرده و نتوانسته آنطور که باید از عهده این کار برآید. در زیر بعنوان مثال به نظر سنجی صدای آمریکا اشاره می کنیم: (همانطور که می بینیم مردم فارسی زبان نیز دل خوشی از سیاست خارجی دولت اوباما ندارند.

naz

تحریریه عصر دیپلماسی/م.ح.ب

چاپ نوشتار