گروه:
تاریخ: ۹:۳۳ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰

گروه تروریستی داعش مدعی شد بزرگترین پالایشگاه گاز سوریه در شرق حمص را به طور کامل منفجر کرده است.

به گزارش پایگاه ارم نیوز، خبرگزاری “اعماق” وابسته به داعش، اعلام کرد که با تعداد زیادی بمب، پالایشگاه گاز حیان در شرق حمص، بزرگترین پالایشگاه گاز سوریه را به طور کامل منهدم کرده است.

منابعی در وزرات نفت سوریه نیز اعلام کردند تصاویری که داعش از بمب‌گذاری پالایشگاه گاز حیان منتشر کرده تصاویر داخل این پالایشگاه است.

به گفته این منابع که خواستند نامشان فاش نشود، تصاویر اولیه بمب‌گذاری این پالایشگاه مربوط به داخل این پالایشگاه بوده و تصاویر انفجار بسیار دور است و امکان تایید این انفجار وجود ندارد.

این منابع تاکید کردند در صورت اثبات درستی ادعای داعش درباره انفجار پالایشگاه حیان، این بزرگترین منبع اقتصادی سوریه خواهد بود که از آغاز درگیری‌ها در این کشور در مارس ۲۰۱۱ هدف تخریب قرار می‌گیرد.

انهدام پالایشگاه گاز حیان به نظر پس از اخباری مبنی بر آمادگی ارتش سوریه برای عملیات نظامی جهت بیرون راندن تروریست‌ها از بخش‌های نفتی و گازی سوریه و منطقه تدمر صورت گرفته است. گفته می‌شود تمامی مقدمات برای این عملیات فراهم شده و ارتش سوریه منتظر دستور برای آغاز عملیات نظامی است.

پالایشگاه گاز حیان در شرق حمص از آغاز سال ۲۰۱۱ فعالیت خود را آغاز کرده و ۳ میلیون متر مکعب گاز و حدود ۱۸۰ تن گاز خانگی تولید و ساخت آن بالغ بر ۲۹۰ میلیون یورو هزینه داشته است.

انهدام این پالایشگاه گاز توسط داعش از ان جهت صورت میپذیرد که داعش می داند پس از اعلام اتش بسی که داعش و جبهه النصره مشمول آن نمیگردند، حال ارتش سوریه پتانسیل و توانایی مضاعفی برای آزادسازی مناطق اخیرا تصرف شده توسط داعش، دارد. از سویی دیگر داعش با آنکه بیش از یک سال است که میدان گازی الشاعر را تحت تصرف خود دارد، ولی برنامه ای برای انهدام و نابودی آن ندارد، زیرا دعش به خوبی میداند با تخریب تاسیسات پمپاژ و انتقال این یونیت گازی، دولت سوریه با آزادسازی آن نه تنها چیزی به دست نمیاورد بلکه خود را با یک چالش بزرگ در تامین انرژی مورد نیاز پایتخت روبرو می سازد.

به خاطر داشته باشیم که تاسیسات گازی منتهی به دمشق همیشه ابزاری برای اعمال فشار به دولت سوریه بوده است، درسال گذشته و در جریان ازادسازی پالمیرا نیز خطوط لوله های گاز منتهی به نیروگاه سیکل ترکیبی جیرود در حومه دمشق منهدم گردید.

چاپ نوشتار