گروه:
تاریخ: ۱۴:۰۲ :: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹

عصر دیپلماسی: وزیر دفاع پاکستان تایید کرد که فرمانده سابق ارتش این کشور، فرماندهی ائتلاف به اصطلاح ضد تروریسم سعودی را به عهده گرفته است. «خواجه محمد آصف» وزیر دفاع پاکستان اعلام کرد که راحیل شریف  فرمانده سابق ارتش پاکستان فرماندهی ائتلاف به اصطلاح ضد تروریسم کشورهای اسلامی به مرکزیت ریاض را به عهده گرفته است.

وی در ادامه افزود: اتحاد ضد تروریسم کشورهای اسلامی در ابتدا ۳۴ عضو داشت که در حال حاضر به ۳۹ عضو افزایش یافته است و راحیل شریف پس از هماهنگی با دولت و ارتش پاکستان فرماندهی این ائتلاف را به عهده گرفته است.

لازم به ذکر است راحیل شریف پس از آنکه در رزمایش نظامی «رعد شمال» در عربستان سعودی حضور یافت به وی پیشنهاد فرماندهی ائتلاف سعودی داده شد و راحیل شریف در روزهای گذشته با سفر به عربستان سعودی بطور رسمی فرماندهی این ائتلاف را به عهده گرفته است.

اما در اینجا این سوال به ذهن هر شخصی متواتر می شود که نقش و کارکرد این ائتلاف چیست؟ بعبارت دیگر، ما می دانیم که عربستان سعودی رهبری این ائتلاف را بر عهده دارد اما در مورد سایر کشورها و نقش و کارکرد هر یک از آنها دچار شک و تردید می شویم. چه کشوری چه نقشی را در این ائتلاف بازی می کند؟!

آیا این ائتلاف شامل تمام کشورها می شود و اگر جواب مثبت است چرا ایران که نقش بسیار مهمی را در مبارزه با داعش ایفا می کند، در این ائتلاف جای ندارد؟ همه می دانند که ایران و عربستان با هم مشکل دارند لذا اینطور می توان نتیجه گرفت که این ائتلاف کاملا یک طرفه و تنها برخی از کشورها در آن قرار دارند.

زمانیکه در اوریل ۲۰۱۵ مقامات عربستان از پاکستان خواستند تا برای جنگ در یمن، نیرو به این کشور اعزام کنند، مجلس پاکستان با این موضوع مخالفت کرد حال پذیرش چنین پستی از یک ژنرال سابق ارتش پاکستان هر چند که مستقل هم باشد باز هم باعث ایجاد موجی از شک و تردد در اذهان عمومی می شود. لذا در اینجا مجلس و دولت پاکستان باید در این مورد به مردم اصلاع رسانی کرده تا از بروز هر نوع شائبه ای جلوگیری کنند.

ملاحظه عصر دیپلماسی:

  • انتخاب ژنرال رحیل شریف به فرماندهی ائتلاف ضدتروریسم کشورهای اسلامی که عربستان آنرا طراحی و تامین مالی نموده است ؛ حاکی از آن است که هیچ یک از فرماندهان کشورهای عربی یا شایستگی اداره چنین ائتلافی را ندارند ویا اینکه این فرماندهان مورد پذیرش کشورهای دیگر نیستند ولذا به ناچار باید فرماندهی غیر عرب هدایت ائتلاف را برعهده بگیرد .
  • این ائتلاف که گفته میشود ۳۹ کشور در آن عضویت دارند هنوز نتوانسته اند با یک ملت مظلوم و بی دفاع مانند یمن مواجه شوند . البته از این ۳۹ کشور تعداد معدودی درحد مستشاری با عربستان همکاری دارند .
  • امارات متحده عربی که از اولین متحدین این ائتلاف بود درحال حاضر اختلافات متعددی با عربستان در خصوص جنگ یمن دارد .
  • انتخاب رحیل شریف برای فرماندهی نیروی به اصطلاح ائتلاف ضد تروریسم، نشان دهنده اختلاف عمیق عربستان با دولت وارتش مصر میباشد، چرا که مصر بعنوان قدرت مند ترین کشور عربی دراین ائتلاف مشارکتی ندارد .
  • پذیرش این مسئولیت از سوی رحیل شریف وجاهتی را که در مبارزه علیه تروریسم در مناطق قبائلی و وزیرستان پاکستان بعمل آورد را در نزد مردم پاکستان از بین خواهد برد .

تحریریه عصر دیپلماسی/م.ح.ب

چاپ نوشتار