گروه:
تاریخ: ۱۲:۰۴ :: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹

به نوشته روزنامه های دیلی صباح و حریت ترکیه ؛ نیروهای امنیتی و ژاندارمری ترکیه ۲ عامل انتحاری و ۳ عضو «پ. ک. ک» را در استان «شانلی اورفه» واقع در جنوب این کشور بازداشت کردند. عامل انتحاری به همراه ۳ نفر از عناصر وابسته به گروهک «پ. ک. ک» در حالیکه تلاش می کردند به صورت غیر قانونی از طریق مرز سوریه وارد ترکیه شوند، بازداشت شدند.

دو عضو بازداشت شده وابسته به «پ. ک. ک» در اعترافات خود اذعان کردند که آموزش هایی را در مناطق تحت کنترل حزب اتحاد دموکراتیک کردستان (PYD) گذرانده و تصمیم داشتند به حملات انتحاری در کشور ترکیه مبادرت ورزند. ترکیه همواره حزب اتحاد دموکراتیک کردستان را بدلیل ارتباطشان با پ .ک. ک جزو گروه های تروریستی در نظر دارد. اما ایالات متحده آمریکا بخاطر همکاری های این گروه در مبارزه با داعش این گروه را در زمره گروه های تروریستی جای نداده است.

ملاحظه عصر دیپلماسی : این خبر دقیقا یک روز پس از آنکه وزیر دادگستری ترکیه ؛ مسئولیت حمله تروریستی درازمیر را به گروه پ.ک.ک منتصب نمود منتشر میشود ؛ اولا گروه پ.ی.د به لحاظ ساختاری با پ.ک.ک متقاوت است وحوزه نفوذ آنها عموما منطقه منبیج در سوریه است .

این نوع موضعگیری ها بی ارتباط با تمایل ترکیه برای حمله به منبیج و خروج کردها از این استان ؛ نمیتواند باشد. آقای اردوغان بارها اعلام کرده است که منبیج باید از عوامل حزب دموکرات کردستان ( PYD ) تخلیه شود . این موضوع یکی از موارد اختلافی جدی میان آمریکا وترکیه است چرا که منبیج با چراغ سبز آمریکائیها توسط کردهای YPG و البته PYD  به تصرف درآمد .

به نظرمیرسد به دلیل تنوع گروههای مخالف دولت ترکیه و همچنین گروههای تروریستی دراین کشور ؛ مقامات ترکیه دریک سردرگمی فرو رفته اند ولذا در برخی مواقع بدلیل عدم توانائی در شناسائی ورهگیری عوامل تروریستی ناچار به فرافکنی هستند . متاسفانه ترکیه باد کاشت و اینک طوفان درو میکند .

تحریریه عصر دیپلماسی/م.ح.ب

چاپ نوشتار