گروه:
تاریخ: ۱۳:۴۷ :: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹

روز گذشته دیده‌بان حقوق بشر سوریه و منابع کرد اعلام کردند که نیروهای سوریه دموکرات در ادامه پیشروی‌های خود در حومه استان رقه توانستند کنترل قلعه باستانی “جعبر” و حومه آن در شمال غرب شهر الطبقه را در دست بگیرند که مشرف بر بزرگترین و امنیتی‌ترین زندان داعش در نزدیکی رود فرات است.

به گفته فرماندهان کرد، این قلعه در نزدیکی دریاچه پشت بزرگترین سد سوریه واقع است و داعش در داخل آن برای حمله به روستاهای مجاور کمین می‌کرد.

57306016

کمی آنطرف تر، پیشروی مسلحین تحت حمایت ترکیه برای تصرف الباب همچنان ادامه دارد، ستاد کل ارتش ترکیه از کشته شدن ۳۷ تروریست‌ داعشی در شمال سوریه طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، ستاد کل ارتش ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ۲۱ موضع تروریست های داعش در حمله نیروهای ارتش ترکیه در چارچوب عملیات سپر فرات، منهدم شده است.

در این بیانیه آمده است: نیروی هوایی ارتش ترکیه ۱۲ هدف تروریست‌های داعش در شمال سوریه را بمباران کرده‌اند و به طور کلی نیروهای مسلح ترکیه در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲۱ هدف داعش را نابود کرده‌اند.

پیشروی نیروهای تحت حمایت ترکیه در حالی صورت می پذیرد که روز چهارشنبه ساعاتی پس از اعلام وزارت خارجه ترکیه مبنی بر توافق میان اردوغان و اوباما برای جا به جایی کردها از منبج، رجب طیب اردوغان، طی سخنانی اظهار داشت عملیات ترکیه در خاک سوریه در الباب پایان نمی پذیرد و رقه هدف آتی ترکیه در سوریه خواهد بود.

این اظهارات درحالی صورت میپذیرد که پیش تر مقامات ترکیه اعلام نموده بودند که در صورت مشارکت نیروهای کرد (sdf) در عملیات رقه، در این عملیات مشارکتی نخواهند داشت.

با توجه به تجمیع و آمادگی بخشی از نیروهای ارتش سوریه در شرق حلب و تصمیم آنکارا مبنی بر ادامه عملیات در خاک سوریه با هدف رسیدن به رقه، در آینده باید منتظر رویارویی احتمالی نیروهای فعال در شمال سوریه باشیم، رویارویی که معادلات میدانی در شمال سوریه را هر چه بیشتر پیچیده تر میسازد.

چاپ نوشتار