گروه:
تاریخ: ۱۱:۰۰ :: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹

دخالت روسیه در انتخابات آمریکا روز پنجشنبه در دو جلسه مختلف مجلس سنا که یکی پشت درهای بسته است، مورد بررسی قرار می‌گیرد. این جلسه در حالی برگزار می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا درباره نقش روسیه در حملات سایبری به انتخابات ابراز تردید می کند. از سویی ترامپ مقامات امنیتی را به تاخیر در ارائه گزارش‌ها در این زمینه به منظور پرونده‌سازی علیه روسیه متهم کرده است. مقامات امنیتی این اتهام را رد کردند. ترامپ همچنین تلویحا از جولیان آسانژ مدیر وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس حمایت کرد و گفت آسانژ تاکید کرده که ایمیل‌های افشاشده از سوی روسیه نبوده است.

اظهارات ترامپ جمهوریخواهان را در موقعیت دشواری قرار داده و رابطه دوستانه او با روسیه را نمایان‌تر ساخته و در عین حال بهانه‌ای در اختیار دموکرات‌ها قرار داده که امیدوارند رابطه با روسیه مشروعیت ریاست جمهوری ترامپ را زیر سوال ببرد. نشریه هیل پنج نکته را فهرست کرده است:

  • شمار جمهوریخواهانی که از موضع ترامپ انتقاد می‌کنند؟

جلسه کمیته نیروهای مسلح با مسئولان امنیتی و اطلاعاتی به ریاست جان مک‌کین برگزار می‌شود که بارها از ترامپ انتقاد کرده و به روسیه مشکوک است. مک‌کین بعید است که با مقامات و مسئولان امنیتی مخالفت کند که می‌گویند شکی نیست که کرملین پشت حملات سایبری به حزب دموکرات و دیگر نهادهای وابسته‌ به آن بوده و هدف از این اقدام تاثیرگذاری در انتخابات بوده است.

سناتور جمهوریخواه دیگر لیندزی گراهام نیز عضو دیگر این کمیته است و از منتقدان ترامپ درباره روسیه به شمار می‌رود. با این حال اغلب جمهوریخواهان گفته‌اند که مایل نیستند درباره مسئله روسیه با ترامپ وارد نزاع شوند. بسیاری از آنان دولت اوباما را در این مسئله متهم می‌کنند.

  • مدارک موجود مبنی بر هک کردن وبسایت حزب دموکرات توسط روسیه چقدر محکم است؟

این جلسه بودن یا نبودن شواهد و مدارک درباره هک کردن وبسایت کمیته ملی حزب دموکرات سرنخ هایی به دست می‌دهد. کارشناسان امنیتی شواهد فنی مبنی بر دخالت روسیه را نشان داده‌اند و کمپانی‌های خصوصی که از سوی حزب دموکرات برای تحقیق در این زمینه استخدام شدند نیز مدارک محکمی را ارائه داده‌اند. قانونگذاران همچنین در این باره بحث می‌کنند که مدارک روسیه چطور از ویکی‌لیکس سردرآورده است.

  • شواهد و مدارکی که می ‌گوید پوتین قصد کمک به ترامپ را داشته چقدر محکم است؟

سیا می گوید روسیه قصد داشت به ترامپ کمک کند تا پرسش‌های دشوار و بحث‌انگیز سیاسی مطرح کند. سخنگوی وزارت خارجه به سی‌ان‌ان گفت که اوباما و دولتش درباره نقش روسیه در ایجاد اخلال سایبری و در انتخابات شک ندارند. و نشت اطلاعات سیا به رسانه‌ها به منتقدانی که می‌گویند دولت اوباما می‌خواهد تا قبل از ۲۰ ژانویه ، تاریخ تحلیف ریاست جمهوری دونالد ترامپ او را از مشروعیت بیندازند. برخی قانونگذاران می‌گویند با وجود فعالیت‌های روسیه، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مسکو می‌خواست ترامپ پیروز انتخابات شود.

  • چه میزانی از اطلاعات به شکل علنی در اختیار مردم قرار می‌گیرد؟

دولت اوباما برای ارائه مدرکی در اثبات ادعاهایش تحت فشار بوده است و کاخ سفید گفته است که در اسرع وقت آن را در اختیار قانونگذاران کنگره قرار می‌دهد. اما مشخص نیست که چقدر از این اطلاعات محرمانه است و چه میزان در اختیار عموم قرار می‌گیرد

  • هر یک از کمیته‌ها تا چه میزان آزادی عمل دارد ؟

این که کمیته‌های سنا تا چه میزان می‌توانند برای گرفتن پاسخ فشار بیاورند مشخص نیست. رهبران سنا و مجلس نمایندگان با موضوع محتاطانه برخورد می‌کنند و مسئولیت را بر گردن کمیته‌های اطلاعاتی و امنیتی قرار می‌دهند. این رفتار موجب بروز انتقاداتی شده که آنان را به تلاش برای مسکوت کردن ماجرا متهم می‌کند.

تحریه عصر دیپلماسی/م.ح.ب

چاپ نوشتار