گروه:
تاریخ: ۱۰:۲۰ :: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹

بر اساس گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی ایلات متحده درباره عملیات روسیه برای تاثیر گذاشتن در روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، که بخش‌هایی از آن شب گذشته از طبقه بندی خارج و به انتشار عمومی رسید، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه شخصا دستور عملیات را صادر کرده است. بر اساس ارزیابی‌ آژانس مرکزی اطلاعات، اف بی آی و آژانس امنیت ملی آمریکا، هدف مسکو تضعیف باور عمومی به روند دموکراسی در آمریکا، بدنام کردن هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق، دشوار کردن مسیر پیروزی او و تحت تاثیر قرار دادن ریاست جمهوری در صورت پیروزی او در انتخابات بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این بخش از گزارش که پس از نشست مدیران اطلاعاتی آمریکا در سنا، و ارائه آن به باراک اوباما رئیس جمهوری کنونی و دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا منتشر شد، آمده است که پوتین دستور آغاز کمپین تاثیرگذاری بر انتخابات پائیز گذشته را صادر کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در همین زمینه نوشت، بر اساس بخش‌هایی از این گزارش جامع اطلاعاتی که از طبقه خارج شده است، روسیه هنوز از تلاش برای نفوذ در سیاست و روند تصمیم‌گیری ایالات متحده دست بر نداشته است؛ که این کار را برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا مشکل‌تر می‌کند. ترامپ تاکنون ارزیابی‌‌‌های اطلاعاتی آمریکا را در مورد نقش روسیه در انتخابات ۱۸ آبان ماه، که او موفق شد هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات را شکست دهد، نپذیرفته است. او با وجود «سازنده» خواندن دیدار روز جمعه خود با مدیران ارشد اطلاعاتی، از ذکر صریح این که آیا این ارزیابی‌ها را پذیرفته یا خیر، خودداری کرد. روسیه نیز تا کنون اتهام تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا را رد کرده است.

تحریریه عصر دیپلماسی

چاپ نوشتار