گروه:
تاریخ: ۱۴:۵۷ :: ۱۳۹۵/۱۰/۱۸

عصر دیپلماسی: «پاول فیلگنهاور» کارشناس امور نظامی و راهبردی روسیه در تحلیلی پرامون خروج بخشی از نیروهای روسی از سوریه گفت: تصمیم روسیه برای کاهش نیروهای خود در سوریه و خارج کردن ناو هواپیمابر «کوزنتسوف» از سوریه، هم یک تصمیم نظامی و هم سیاسی در آن واحد به شمار می‌رود.

فیلگنهاور تصریح کرد: پایان یافتن جنگ حلب موجب به حداقل رسیدن ناز روسیه به نیروی هوایی شده است. همچنان که ناو هواپیمابر کوزنتسوف نیز قرار بود در فوریه آتی سوریه را ترک کند

او در ادامه اظهار داشت: از جنبه سیاسی، روسیه دست کم درصدد حفظ توافق آتش بس با برخی از مخالفان دولت سوریه است. مأموریت های تاکتیکی در سوریه انجام شده و با ترکیه ائتلاف بسته شده است. اما روسیه می خواهد خود را به عنوان قدرت غالب خاورمیانه معرفی کند، نه صرفا به عنوان کشوری که هم پیمان شیعیان و علویان است.

همچنین موسکو به دنبال موفقیت آمیز بودن کنفرانس آتی در آستانه است ولذا در پی ایجاد روابط مستحکم و البته هم پیمانی با نیروهای سنی در گروه معارضان است.

او افزود: میزان عقب نشینی نیروهای روسیه از حد صد سرباز فراتر نمی رود و در این صورت بازگشت آنان چند ساعت بیشتر زمان نخواهد برد. در همین حال هنوز ۶ هزار سرباز روسیه در دیگر مناطق سوریه حضور دارند زیرا روسیه با این قصد به سوریه آمده که مدت زمان مدیدی در آنجا لنگر بیاندازد.

در همین راستا، «والری گراسیموف» فرمانده ستاد کل ارتش روسیه، گفت: بر اساس تصمیم رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین، وزارت دفاع روسیه روند کاهش نیروهای مسلح در سوریه آغاز می شود. بازگشت ناو هواپیمابر کوزنتسوف که در آب های مدیترانه در ساحل سوریه مشغول بوده، در اولویت روسیه است.

منبع: ایران الیوم

ترجمه: مسلم سلیمانی

چاپ نوشتار