عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

چه کسانی از انتخاب ترامپ نگرانند؟ اولین قربانی احتمالی کیست؟

در مطلب قبلی با اشاره به احتمال اعمال تغییرات بنیادی در سیاست های آمریکا با توجه به انتخاب ترامپ و در دست داشتن اکثریت قاطع سنا و کنگره این کشور گفته شد که شرایط موجود در کنار وعده های اقتصادی و بهبود معیشتی ترامپ به شهروندان آمریکایی، این احتمال را به شدت افزایش داده است که دونالد ترامپ علیرغم شعارهای جنگ طلبانه خود در دوران تبلیغات، بیشتر تلاش خود را صرف بهبود زیرساخت های اقتصادی و وضعیت معیشتی شهروندان آمریکا نماید.

بهبود وضعیت معیشتی، افزایش زیرساخت های اقتصادی در کنار وعده ترامپ مبنی بر کاهش مالیات، نیازمند صرفه جویی شدید در هزینه های خارجی به ویژه سیاست های نظامی برون مرزی آمریکاست به همین دلیل احتمال تغییر سیاست های ایالات متحده آمریکا در پروژه های برون مرزی که سود قابل توجهی برای این کشور ندارد یا ضرر بالفعل یا بالقوه ای را متوجه منافع این کشور نمی نماید، بسیار زیاد است.

بر همین اساس حکام و سیاستمداران و مقامات کشورهای همپیمان آمریکا که پروژه های برون مرزی مشترکی با این کشور دارند، پس از انتخاب دونالد ترامپ شدیدا احساس خطر نموده و تلاش می نمایند تدابیری اتخاذ نمایند که کمترین خسارت احتمالی را از این تغییر سیاست ها متحمل شوند.

شاید در این میان بتوان بیشترین نگرانی را در چشمان حکام کم تجربه و فاقد سواد سیاسی و البته جوان عربستان سعودی مشاهده نمود.

عربستان که تا کنون خود را هم پیمان استراتژیک آمریکا می دانست با انتخاب ترامپ با این تردید روبروست که حمایت های آمریکا از عربستان در زمان ریاست ترامپ در مقام عمل تا چه حد ادامه خواهد یافت و آیا نگرش رئیس جمهور تاجر مسلک جدید آمریکا اجازه خواهد داد که هزینه مبارزه با تروریست های تحت حمایت عربستان از جیب شهروندان متوقع آمریکایی پرداخت شود یا آنکه دونالد ترامپی که با شعار بهبود اوضاع معیشتی مردم آمریکا بر سر کار آمده است هزینه مبارزه با تروریسم را منوط به پرداخت از جیب کشورهای ذینفع در منطقه خواهد نمود کما آنکه در روزهای اخیر حمایت حزب دموکرات هم از عربستان کاهش یافته بود.

عربستان سعودی با وجود حمایت های ائتلاف آمریکایی نیز با مشکلات عدیده ای مواجه شده است به نحوی که در روزهای اخیر اخبار متعددی مبنی بر لغو پروژه های سعودی به مبلغ ۲۶۶٫۷ میلیارد دلار منتشر شده بود.

همین هفته بود که سایت عربی ۲۱ اعلام داشت، عربستان سعودی پروژه های اقتصادی مربوط به چشم انداز ۲۰۳۰ به مبلغ دو تریلیون ریال عربستان معادل ۲۶۶٫۷ میلیارد دلار را لغو کرده و دستور داده است تا شرایط پرداخت بدهی ها به شرکت های خصوصی فراهم گردد.

عربستان به دلیل کاهش شدید قیمت نفت و شرکت در جنگ یمن و نیز حمایت از تروریست های سوریه قادر به پرداخت بدهی خود به شرکت های خصوصی نبود و همین امر موجبات بیکار شدن بیش از ۷۰ هزار کارگر در عربستان و به وجود آمدن بحران بیکاری در این کشور را فراهم آورد. عربستان بدهی خود به شرکت های خصوصی و کسری بودجه خود در سال ۲۰۱۶ را ۳۲۶ میلیارد دلار تخمین زده بود که با شرایط موجود از سوی مقامات مسئول اعلام شد که این رقم چندین برابر خواهد شد. همین امر موجبات برکناری ابراهیم العساف وزیر دارایی سعودی را فراهم آورد.

در کنار تمامی این موارد باید جوانب دیگری را مد نظر قرار داد.

عربستان سعودی در روزهای اخیر با تنش جدی در روابط خود با مصر روبرو شده است به نحوی که جدال لفظی بین مقامات این کشور بالا گرفته و عربستان اعلام داشته است که دیگر نیازهای انرژی مصر را تامین نخواهد کرد و مصر نیز در صدد تامین نفت و گاز خود از آذربایجان بر آمده است.

همچنین دادگاه مصر توافق جزایر تیران و صنافیر را فاقد اعتبار دانست و اعلام داشت که الحاق جزایر مزبور به خاک عربستان غیر قانونی خواهد بود. البته کاملا واضع است که دادگاه مصر بدون چراغ سبز دولت نظامی این کشور امکان صدور چنین حکمی را نداشته است.

از طرف دیگر ژنرال سی سی اولین فردی بود که قبل از قطعی شدن نتایج انتخابات آمریکا، پیروزی ترامپ را تبریک گفت و این ریشه در روابط حسنه دموکرات ها با اخوان المسلمین دارد. در صورتی که جمهوری خواهان آمریکا هیچ رابطه ای با اخوان المسلمین نداشته و با و جود اختلافات ریشه دار دولت حاکم مصر با اخوان المسلمین می توان منتظر برقراری روابط حسنه بین دولت آینده آمریکا با مصر بود.

با توجه به تمامی مطالب فوق می توان اینگونه نتیجه گرفت که دونالد ترامپ در تلاش برای بهبود اوضاع معیشتی داخل آمریکا و برای افزایش زیرساخت های اقتصادی این کشور، ناچار از هزینه کرد پروژه های نظامی ضد تروریسم از جیب کشورهای منطقه خواهد بود و این مسئله بدترین خبر برای حکام وهابی آل سعود است چرا که این حاکمان کم تجربه و فاقد سواد سیاسی در بدترین شرایط اقتصادی خود به سر می برند. آنچنان که صندوق بین المللی پول، سه ماه پیش اعلام نمود، عربستان سعودی چنانچه موفق به اجرای چشم انداز اقتصادی ۲۰۳۰ نگردد در یک دوره ده ساله پس از این تاریخ به ورشکستگی کامل اقتصادی دوچار شده و مردم این کشور شرایط بسیار بد اقتصادی را تجربه خواهند کرد.

همین موضوع زنگ خطر جدی را برای آمریکا و اسرائیل به صدا در خواهد آورد چرا که سلاح های اندوخته شده در انبارهای مهمات عربستان سعودی در صورت تغییر ساختار حاکمیتی در این کشور می تواند بزرگترین تهدید بالقوه برای رژیم صهیونیستی قلمداد گردد. به همین دلیل سیاستمداران آمریکا و اسرائیل ترجیح می دهند ساختار سیاسی بعدی عربستان را خود انتخاب نموده و در سر کار آمدن و وابسطه کردن آن به خود هیچ گونه کوتاهی ننمایند.

عدم حمایت مالی و نظامی آمریکا از عربستان در طرح های ضد تروریسم منطقه موجب خواهد شد که عربستان سعودی به خانه امنی برای تروریست های منطقه تبدیل شود چرا که نگرش سلفی تکفیری موجود در عربستان، تمامی تروریست های منطقه را به سوی این کشور جذب خواهد نمود.

بر تمامی موارد فوق باید از دست رفتن پایگاه اجتماعی و سیاسی عربستان در لبنان را نیز اضافه کرد. با انتخاب میشل عون به عنوان رئیس جمهور لبنان و نخست وزیری سعد حریری بسیاری از کارشناسان اذعان داشتند که قدرت نفوذ و تاثیرگذاری عربستان در لبنان به شکل قابل ملاحظه ای کاهش یافته است به ویژه آنکه سعد حریری در جریان حمایت ایادی عربستان از فرنجیه، از هم پیمانان سعودی خود نا امید شد به نحوی به ائتلاف میشل عون و حزب الله پیوست.

لازم به یاد آوری است که سعد حریری در حال حاضر ریاست شرکت خصوصی بن لادن عربستان را بر عهده دارد که مبلغی بیش از ۸۰ میلیارد ریال عربستان از دولت این کشور طلب دارد و بسیاری بر این عقیده اند که دستور اخیر پادشاهی عربستان مبنی بر لغو قرادادهای نفتی و هزینه کرد بودجه آن برای تسویه حساب با شرکت های خصوصی طلبکار نیز با هدف به دست آوردن دل سعد حریری صورت گرفته است.

با توجه به تمامی موارد فوق و مد نظر قرار دادن این نکته که عربستان سعودی تا پیش از انتخاب ترامپ نیز درشرایط سختی قرار داشت می توان این گونه نتیجه گرفت که احتمال اینکه اولین قربانی تغییر ساختار حاکمیتی آمریکا و انتخاب ترامپ، سلطنت وهابی آل سعود خواهد بود، از جمله قوی ترین احتمالات موجود است.

محمد ابراهیم عروی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, وهابیت

دیدگاه ها