عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

کاهش قابل توجه شمار پناهجویان در آلمان در سال گذشته میلادی

وزیر کشور آلمان اعلام کرد سال گذشته میلادی ۲۸۰ هزار پناهجو وارد این کشور شد که نسبت به سال پیش از آن بیش از ۶۰۰ هزار نفر کاهش نشان می دهد.

خبرگزاری د پ آ آلمان نوشت: توماس دی ماتزیر (Thomas de Maiziere) با اعلام این مطلب خاطر نشان کرد که کاهش شمار پناهجویان به علت بسته شدن مسیر بالکان و توافق مهار پناهجویان بین اتحادیه اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶ بود.
به گفته وی، در سال ۲۰۱۵ حدود ۸۹۰ هزار پناهجو از مسیر بالکان وارد آلمان شدند که یک رقم بی سابقه بود و تاثیرات سیاسی در آلمان بر جا گذاشت.
تعداد مظنونان بازداشت شده قاچاق انسان نیز در سال گذشته کاهش یافت. مقام های آلمان اعلام کردند که ۹۰۶ مظنون به دست داشتن در قاچاق انسان را در سال ۲۰۱۶ بازداشت کردند، که کاهش قابل ملاحظه ای نسبت به سال پیش از آن نشان می دهد.
هفته نامه آلمانی «وِلت ام زونتاگ» روز یکشنبه به نقل از آمار وزارت کشور آلمان نوشت که بیش از ۵۰ درصد از دستگیری ها در مرز آلمان با اتریش صورت گرفته است.
بستن مرزها توسط کشورهای مجارستان، اسلوونی، کرواسی، صربستان و مقدونیه نیز احتمالا در این موضوع نقش داشته است. توافق اتحادیه اروپا با ترکیه برای مهار پناهجویان نیز در ماه آوریل اجرایی شد.
طبق این توافقنامه ترکیه متعهد شد در ازای دریافت میلیاردها یورو کمک و مذاکره برای سفر بدون روادید اتباع ترکیه به اتحادیه اروپا ، پناهجویان را در صورت رد درخواست آنان از یونان بازگرداند.
«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا درباره توافق با ترکیه گفته است که «این توافق به ما اجازه داد الگوی کار و کسب قاچاقچیان انسان را نابود کنیم.»
به گزارش ایرنا، کاهش قابل توجه شمار پناهجویان و متهمان بازداشت شده در زمینه قاچاق انسان در حالیست که سال ۲۰۱۷ سال برگزاری انتخابات پارلمانی و تشکیل دولت جدید در آلمان است و موضوع امنیت و مشکلات ناشی از حضور صدها هزار پناهجو در این کشور از جمله مباحث مهمی است که می تواند بر نتیجه انتخابات تاثیرگذار باشد.
مرکل بارها از سیاست خود در پذیرش پناهجویان دفاع کرده و گفته که برنامه او در قبال پناهجویان برای مبارزه با قاچاقچیان انسان ضروری بوده، هر چند تاکید کرده از اخراج پناهجویانی که درخواستشان رد شده است، حمایت می کند. مرکل اعلام کرده است که در انتخابات پارلمانی امسال (۲۰۱۷) برای چهارمین بار نامزد تصدی مقام صدر اعظمی آلمان خواهد شد.

منبع: ایرنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها