عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

چهار گروه شبه نظامی عامل دو حمله انتحاری مرگبار در کویته

پایگاه نیوز پاکستان گزارش داد که همکاری نزدیک بین چهار سازمان شبه نظامی به تروریست ها کمک کرد تا دو حمله انتحاری مرگبار را در کویته پاکستان ترتیب دهند.

براساس این گزارش، بیش از ده ها تروریست که ظاهرا توسط گروه تروریستی داعش در کوت در ولایت ننگرهار افغانستان آموزش دیده بودند، حدود پنج ماه قبل به داخل پاکستان رخنه کردند.

گفته می شود بختیار و عبدل الخالق رهبران محلی داعش، این تروریست ها را که اتباع ازبک، افغانی و تاجیک هستند آموزش داده بودند.

یک بازپرس که ارتباط نزدیکی با تحولات اخیر دارد می گوید: “دو تن از افراد مسلح (بمب گذاران انتحاری) در کویته، اتباع تاجیک و یک فرد مسلح افغان بوده اند و این افراد کسانی هستند که در تصویر منتشر شده توسط داعش مشهود هستند. این شبه نظامیان توسط یک تبعه سوری در افغانستان به نام ابودورجانه – عضوگیر داعش در افغانستان – آموزش داده بودند.”

وی اضافه کرد: این افراد از طریق آژانس خیبر و خرم وارد پاکستان شده و به فرماندهان محلی چهار گروه Tehreek-e-Taliban، Lashkar-e-Jhangvi، Lashkar-e-Jhangvi al-Almi و Jamaat-ul-Ahrar در بلوچستان ملحق شدند و تعدادی از آنها نیز به کراچی رفتند.

وی خاطرنشان کرد که مربیان نظامی این افراد در کویته عضو LeJ، LeJ al-Almi و TTP بودند و لذا به طور خلاصه به نظر می رسد که حملات مشترک در کویته توسط داعش، Jamaat-ul-Ahrar و LeJ al-Almi ترتیب داده شده است.

این فرد خاطرنشان کرد که زین الله نواز یک فرمانده LeJ al-Almi مسئول عضوگیری شبه نظامیان بود.

به علاوه گزارش ها نشان داد که پنج تبعه سوری، یک تبعه دو ملیتی (کانادایی/سوری) و یک تبعه هندی اخیراً با استفاده از مدارک جعلی از طریق مرز ایران یا افغانستان وارد پاکستان شده بودند.

این افراد عبارت بودند از فارس اروری، اتاری النجدی و همسرش، شکوری مصطفی و همسرش، آنکا آسماهان و یک تبعه هندی با نام آسلام که برای داعش در پاکستان کار می کرد.

پس از گذشت دو و نیم ماه گروهی از فرماندهان این سازمان­های ممنوعه شامل احمد خان، سرکرده LeJ تصمیم گرفتند تا به جوامع اسماعیلی و … در کراچی، سازمان های اعمال قانون و جامعه هزاره در بلوچستان حمله کنند.

آنها با موفقیت توانستند تا یک بمب گذار انتحاری را اجیر کنند که بخش خدمات اضطراری در بیمارستان کویته را هدف قرار دهد که منجر به مرگ حدود ۷۱ فرد بی گناه شد.

در طول تحقیقات، آژانس های اطلاعاتی موفق به دستگیری ۱۱ خارجی اغلب افغان شدند و سپس تروریست ها بیش از ۶۱ سرباز در مرکز آموزش نظامی پلیس کویته را هدف قرار دادند.

منابع آگاه در کویته همچنین ادعا کردند که اگر دولت تمایل خود را برای اجرای توصیه های کمیته استانی ناظر بر طرح اقدام ملی نشان داده بود نیروهای امنیتی می توانستند حملات انتحاری اخیر در پنجاب را خنثی کنند.

مقامات دولتی بلوچستان و وزارت کشور درباره این تحولات اظهار نظری نکرده اند و گفته اند که تحقیقات همچنان ادامه دارد.

تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   آخرین اخبار, انتخاب تحریریه, دیپلماسی عمومی

دیدگاه ها