عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

چرا سعودی ها اعلامیه ضد یمن را از کابل منتشر کردند؟

سفارت عربستان سعودی در کابل با انتشار اعلامیه ای ادعا کرده که حوثی های یمن به سمت شهرمکه یک فروند موشک شلیک کرده اند که توسط نیروهای سعودی منهدم شده است!
سفارت سعودی در کابل در ادبیاتی قابل تأمل، خطاب به مردم افغانستان گفته است: “این سفارت به اطلاع همه شهروندان افغانستان می‌رساند که حملات شبه نظامیان حوثی در یمن به داخل این کشور و مناطق مرزی عربستان منحصر نمانده و آنها اکنون با موشک‌های خود شهر مکه، “نزولگاه وحی و قبله مسلمانان” را هم هدف قرار می دهند.”
طبیعی است که این سفارت با صدور چنین اعلامیه ای و مخاطب قرار دادن مردم افغانستان و انگشت نهادن بر احساسات دینی و مذهبی مردم، قصد تحریک احساسات دینی مردم افغانستان را دارد. عربستان سعودی با تحریک احساسات دینی مردم، بدون توجه به تبعات منفی آن، اهداف سیاسی و ایدئولوژیک خاص خود را دنبال می کند.
متأسفانه پس از صدور چنین اعلامیه ای، برخی از نمایندگان شورای افغانستان در یک تصمیم احساسی و سئوال برانگیز و بدون تحقیق و مطالعه، به دستور رئیس این شورا، درصدد شدند تا اعلامیه ای در محکومیت گروه حوثی، صادر کنند تا خوش خدمتی خود را به جنایتکاران سعودی نشان دهند؛ بدون اینکه تحقیق کنند که چنین موشکی آیا به سمت مکه شلیک شده یا به سوی جده!
ریاست اجرائیه حکومت افغانستان نیز نان و نمک سعودی ها را پاس داشت و چشم بسته، ضمن تأیید ادعای سعودی ها، حوثی ها را محکوم کرد.
عربستان سعودی که از آغاز جنگ یمن تاکنون دهها هزار زن و کودک و پیر و جوان بی گناه یمنی را در خواب و بیداری و در مراسم عروسی و عزا و فاتحه، قتل عام کرده، هزاران مسجد و مدرسه و بیمارستان و منازل مسکونی مردم را با تسلیحات آمریکایی و انگلیسی با خاک یکسان نموده و مردم فقیر این کشور را به عزا نشانده است، اکنون با انتشار یک خبر دروغ، دست به مظلوم نمایی می زند تا احساسات برخی معتقدان بی اطلاع از قضیه را تحریک نماید و از این احساسات، به سود خود بهره ببرد.
معلوم نیست وقتی که حکام سعودی طی سالهای اخیر، هر روز بر سر مردم یمن بمب می ریختند، این همه جنایت کرده و هزاران انسان بیگناه را می کشتند، وجدان بیدار ریاست اجرائیه افغانستان کجا بوده و نمایندگان شورا کجا تشریف داشته اند؟ مگر زن و کودک یمنی، انسان و بنده خداوند نیستند؟!
حوثی ها یک گروه مسلمان و معتقد به فرایض دینی و معتقد به شأن و منزلت “مکه” می باشند و هرگز فکر آسیب زدن به حریم قبله مسلمین جهان را ندارند؛ آنها آنقدر بی فکر و بی ملاحظه نیستند که احساسات میلیاردها انسان متعبّد را برضد خودشان تحریک نمایند.
حکام جنایتکار سعودی که حتی از خانه خدا و محل نزول وحی و قبله مسلمانان، استفاده ابزاری می کنند تا احساسات پاک مردم را در راستای اهداف ناپاک خود تحریک نمایند؛ حکام مستبدی که از منبع درآمد فریضه حج، گروههای تروریستی را ایجاد و تجهیز می کنند تا در جای جای بلاد اسلامی، مسلمانان را بکشند، این بار قصد دارند تا احساسات پاک مردم افغانستان را تحریک نمایند و اهداف شوم خود را به دست آورند.

هدف عربستان از صدور اعلامیه در افغانستان چیست؟
عربستان سعودی ایجادگر گروه داعش و حامی مالی گروه طالبان، شبکه حقانی و سایر گروههای جنایتکار از سلفی های پاکستانی گرفته تا گروههای جنایتکار در سوریه، یمن و لیبی و نیجریه و… می باشد. چهره تکفیری سعودی را هم نهادهای بین المللی دنیا می دانند و هم مردم دنیا می فهمند و می بینند. هرآنجا که استبداد سیاسی، تعصبات دینی، زندگی قبیلوی، کم سوادی، عقب ماندگی و … باشد به سهولت می توان رد پای عربستان سعودی را مشاهده نمود و نیش زهرآگین آنان را چشید. و برعکس، جاهایی که مردمسالاری و دموکراسی و روشن نگری و علم و دانش باشد، روزنه ای برای نفوذ سعودی ها وجود ندارد.
این رژیم، نوع نگرش دینی و ایدئولوژی سلفی خود را فقط می تواند در کشورهای عقب مانده ترویج و تحمیل نماید و افغانستان از بد روزگار در متن همین کشورها قرار گرفته است. به قول نویسنده افغان این مقاله که گفته: ما چون از دانش مدرن کمتر بهره برده ایم، چون فقیر و درمانده ایم، چون در خانه مشترک مان تحمل همدیگر را نداریم، چون فکری برای گریز از وابستگی ها نداریم و چون با کمبود علمای طراز اول و مدارس دینی قوی مواجه هستیم؛ مجبوریم نظاره گر ترویج سلایق مذهبی سعودی ها در کشورمان باشیم که پول و ثروت زیاد دارند اما علم و عقل انسانی ندارند.
عربستان سعودی که میلیاردها دلار را در راه سقوط دولتهای سوریه و عراق و لبنان و مصر و… صرف کرده است، اکنون در تمامی این کشورها رو به شکست نهاده و دستاورد مهمی برایش نمانده است. گروههای تروریستی مورد حمایت سعودی ها در سوریه زیر حملات شدید نیروهای سوریه، روسیه و حزب الله قرار دارند؛ در عراق نیز در محاصره قرار گرفته اند، در یمن نیز غیر از کشتار کور مردم بیگناه و خراب کردن زیربناهای اقتصادی و علمی و دینی مردم یمن، دستاوردی نداشته اند، در لبنان نیز یک چهره مخالف سعودی، به ریاست جمهوری این کشور رسید، حکام مصر نیز در قضایای بین المللی راه خود را از سعودی ها جدا کرده اند، در برخی مسائل با ترکیه نیز اختلاف پیدا کرده اند، پاکستان بعنوان یکی از جیره خواران سعودی در شرایط سخت، حاضر نشد نیروی نظامی در اختیار عربستان قرار دهد، سعودی ها برای جلوگیری از سقوط کامل فعلاً مجبورند مدام به حامیان خود باج بدهند، حتی حاضر شده اند با کسانی که تا دیروز آنان را کافر می دانستند ملاقات دوستانه و صمیمانه انجام دهند و وعده و وعید کلان بدهند، حاضر شده اند مخفیانه با اسرائیل بعنوان دشمن مشترک تمامی مسلمین توافق و تفاهم نمایند، زیر بار قرض و کسری بودجه بروند اما وانمود کنند که هنوز رهبر جهان اسلام هستند و زور و قدرت دارند و شکست ناپذیر اند.
در چنین شرایطی است که افغانستان و مردم سربلند آن برای حکام سعودی اهمیت پیدا میکند و آنگاه مردم افغانستان را مخاطب قرار می دهند و فریاد وامصیبتا سر می دهند و به دروغ ادعا میکنند که حوثی ها مکه را و محل نزول وحی را هدف موشک قرار داده اند!

سعودی ها از افغانها چه می خواهند؟
پس از مرگ ملک عبدالله و بقدرت رسیدن ملک سلمان که از بیماری و ضعف حافظه رنج می بَرد زمام امور آن کشور را تعدادی از جوان های احساسی در دست گرفته اند که نه برای خود آبرویی مانده اند و نه برای جهان اسلام، آرامشی گذاشته اند؛ در جنگ بر ضد رقبای منطقه ای شان، در موضع ضعف قرار گرفته اند و نیاز به نیرویی دارند که از اعتبار و ادعای سیادت آنان دفاع نمایند. برهمین اساس با علم به اینکه مردم افغانستان مردمی مسلمان و معتقد و مجاهد و دلیر هستند و از طرفی درگیر مشکلات می باشند؛ اولاً چشم طمع به شجاعت و دیانت مردم افغانستان دوخته اند و از طرفی نظر به ناامنی های موجود که خود ثمره سیاستهای افراط پروری سعودی ها می باشد؛ این بی نظمی را فرصت خوبی برای تخمگذاری خود می دانند. لذا در پی انتقال جنگجویان داعش از خاورمیانه و پاکستان به مناطق مختلف افغانستان و نیز جلب و جذب نیروهای افراطی محلی هستند تا هم، کام پیروان اسلام اعتدالی اعم از اهل سنت و تشیع را تلخ کنند و هم جبهه تازه ای بر ضد رقبای منطقه ای خود در شرق بگشایند.
از طرف دیگر، باتوجه به درماندگی نیروهای ائتلاف سعودی در جنگ یمن، عربستان سعودی بسیار مایل است تا با تحریک احساسات دینی و اعتقادی مردم افغانستان، ولو تعدادی از جوانان مؤمن و معتقد افغانستان را از طریق دروغ پردازی، به سمت مشارکت در جنگ برضد مردم یمن تحریک کنند.
لذا مردم افغانستان با توجه به سوابق سیاه سعودی ها در پرورش افراطی ها و ترویج سلفی گری و با توجه به تجارب تلخ مداخلات خارجی برضد اخوت و برادری ملی و دینی، می باید مراقب توطئه های سعودی ها باشند و اجازه ندهند که از احساسات دینی آنها برضد عده ای از مردم بی دفاع در یک کشور دیگر و یا حتی بر ضد امنیت عمومی خودشان سوء استفاده کنند.

سیدجواد حجت- خبرگزاری جمهور

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, وهابیت

دیدگاه ها