ورود هیئت نظامی و امنیتی به «وادی‌‌بردی» / احتمال آزادسازی ۷ روستا در حومه دمشق با توافق آشتی

یک منبع رسمی سوری از ورود هیئت امنیتی و نظامی به منطقه وادی‌بردی برای اجرای توافق آشتی و پاکسازی این مناطق از لوث افراد مسلح بدون درگیری خبر داد.

یک منبع مسئول در دولت سوریه گفت مهلت 72 ساعته دولت سوریه به افراد مسلح روز گذشته با کارشکنی گروه‌های تروریستی به سرکردگی جبهه النصره پایان یافت و این گروه‌ها با ورود تیم‌های بازسازی برای تعمیر خرابی‌های مخازن آب شرب «الفیجه» و واگذاری این مکان به دولت سوریه برای تامین آب شرب مردم مخالفت می‌کنند.

این منبع افزود تا روز گذشته تمام تلاش‌ها بی‌نتیجه بود، ولی امروز به توافق آشتی با چندین شهرک دست یافتیم تا منطقه «وادی بردی» به دو بخش تقسیم شود : یک بخش مخالف آشتی و دیگر موافق آن.

وی افزود : دولت ترجیح می‌داد تا یک پرونده در این زمینه وجود داشته باشد، ولی با وجود سرسختی و یکدندگی افراد مسلح، برخی روستاها با ورود به برنامه آشتی موافقت کردند.

به گفته وی، هفت روستا از مجموع 11 روستای وادی بردی تمایل به انجام آشتی دارند، این منبع فاش کرد یک هیئت امنیتی و نظامی به همراه اعضای وزارت آشتی وارد منطقه وادی بردی شده‌اند و  دولت در حال حاضر منتظر دستیابی به توافق نهایی در این روستاها برای انجام آشتی است.

این منبع افزود امروز باید خبر خوبی را بشنویم، اگر افراد مسلح باشند، توافق در هفت روستا در وادی‌بردی محقق می‌شود و اوضاع  افراد مسلح در آنجا ساماندهی می‌شود و کسانی هم که تمایل به ‌آشتی ندارد به ادلب می‌روند.

به گفته وی، روستاهای «بسیمه، عین الفیجه و عین الخضره» تحت سیطره افراد مسلح هستند و دولت همچنان برای رساندن قطار آشتی به این مناطق تلاش می‌کند، ولی افراد مسلح آن را نمی‌پذیرند و چه بسا عملیات نظامی تکلیف آن را یکسره کند.

هم اکنون همه در انتظار خروج کمیته مذاکرات و اعلام موافقت نهایی افراد مسلح با توافق آشتی و خروج آنها از هفت روستا در منطقه وادی‌بردی هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم