عصر دیپلماسی

چهارشنبه, ۰۴ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

نگرانی ترکیه در حفظ تمامیت ارضی سوریه

عصر دیپلماسی: پس از تغییرات محسوس در عرصه سیاست‌های خارجی دولت ترکیه در پی کودتای نافرجام در این کشور، بینالی ییلدیریم نخست‌وزیر ترکیه، در تازه‌ترین اظهارات خود پیرامون بحران سوریه ضمن تأکید نمود به‌شرط حفظ تمامیت ارضی سوریه، درزمینه حل این بحران با روسیه و ایران مشارکت خواهد نمود و همچنین موافق این است که بشار اسد تا دوره انتقالی قدرت را در سوریه در دست داشته باشد.

اما علت نگرانی ترک‌ها از حفظ تمامیت ارضی سوریه آن‌هم بعد از ۵سال مخالفت با دولت قانونی سوریه و حمایت‌های آشکار و پنهان از معارضین مسلح سوری، چیزی جز ترس از قدرت گرفتن کردها در شمال سوریه و احتمال تجزیه این مناطق و کشیده شدن این بحران به داخل خاک ترکیه نیست. ترکیه‌ای که طبق آمار منابع کردی ۲۲ میلیون نفر از جمعیت ۷۵ میلیونی آن را کردهایی تشکیل می‌دهند که عموماً در جنوب این کشور و در نوار مرزی با شمال سوریه ساکن هستند و ارتباطات ویژه‌ای با هم‌کیشان خود در کانتون های کردی آن‌سوی مرزها دارند.

بنابراین نگرانی ترک‌ها برای حفظ تمامیت ارضی در سوریه را می‌توان درک نمود، اما با توجه با اخبار و گزارشاتی که این روزها از شمال سوریه به گوش می‌رسد، ترک‌ها باید متوجه آن شده باشند که اکنون چه کسانی در حال کوک نمودن این ساز در منطقه هستند:

اولین حامی میدانی کردها در پیشبرد طرح استقلال و تجزیه شمال سوریه را این روزها باید آمریکایی‌ها دانست که ضمن مشارکت نیروهای خود با استفاده از علائم و نشان‌های کردی در کنار نیروهای کرد در عملیات پاک‌سازی شمال سوریه و تسلیح این نیروها، از آن‌ها پشتیبانی همه‌جانبه خوبی را به عمل‌آورده‌اند.

اسرائیل به‌عنوان دومین حامی کردها در این طرح، در روزهای اخیر نقش پشتیبان را برای نیروهای کرد به‌خوبی ایفا کرده و ضمن پذیرش مجروحین از معارضین سوری، از مجروحین کرد نیز در بیمارستان‌های خود پذیرایی نموده است.

سعودی‌ها را نیز باید از حامیان مهم کردها برشمرد، زیرا بدون کمک‌های تسلیحاتی، نظامی و مالی آن‌ها پیشروی کردها در مناطق شمالی سوریه امکان‌پذیر نبوده است و همچنان سعودی‌ها به این پشتیبانی خود از کردها ادامه می‌دهند.

در آخر نیز باید به نقش اروپایی‌ها و آنچه امروزه به‌عنوان جامعه جهانی یاد می‌شود اشاره نمود که طبق پروتکل‌های خودشان خواهان اعطا آزادی و استقلال به کردها هستند و در این زمینه در حوزه سیاسی فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهند.

با توجه به اقدامات حامیان طرح تجزیه سوریه، ترک‌ها باید به این نکته توجه داشته باشند که برای مقابله با این طرح و حفظ تمامیت ارضی در سوریه باید متوجه عوامل مذکور باشند، عواملی که در ظاهر دست دوستی خود را برای ترک‌ها دراز نموده‌اند ولی در عمل در حال تضعیف ترکیه و دشمنی با آن می‌باشند.

ترک‌ها باید به شناخت دقیقی از دوستان و دشمنان واقعی خود برسند و بدانند که برخلاف کشورهایی مانند ایران که دارای منافع مشترک با ترکیه در حفظ تمامیت ارضی سوریه هستند، برخی دولت‌ها و کشورهای به‌ظاهر دوست فقط در فکر حفظ منافع خود در منطقه با حمایت از طرح تجزیه سوریه و استقلال کردها هستند. امید است که وقایع اخیر در ترکیه و آن‌سوی مرزهای آن، چشم مقامات ترک را در انتخاب متحدان استراتژیک خود بازنموده تا در آینده مجبور به بیان این مطلب نشوند که برخی متحدان ما از پشت به ما خنجر زدند.

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, دیپلماسی هسته ای

دیدگاه ها