عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

مهر تایید آمریکا بر پادشاهی محمد بن سلمان؛

محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان و جانشین ولیعهد این کشور محمد بن نایف پس از سفری که به آمریکا داشت به نظر می رسد توانسته نظر مثبت مقامات آمریکایی را برای پادشاهی خود به دست آورد. و بالاخره پس از کش و قوس های فراوان و تلاش های بی وقفه می توان مدعی شد که در صورت ادمه ی روند کنونی، بن سلمان پادشاه بعدی عربستان سعودی خواهد بود.

وی برای رسیدن به این مهم، اقدامات بسیاری را انجام داد. در ابتدا پس از تلاشهای فراون موفق شدند مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد را به دلیل جنگ یمن برکنار کنند. پس از آن محمد بن نایف به ولیعهدی رسید و بن سلمان جانشین وی شد.

وزیر دفاع و پدرش از همان ابتدا تمام تلاش خود را بکار بستند تا به هر نحو ممکن محمد بن نایف را کنار بزنند. ملک سلمان تقریبا تمام اختیارات کشور را به پسرش سپرد. سفرهای خارجی، دیدار با هیات های خارجی، امضای قرارداداهای تجاری و تسلیحاتی از جمله اقداماتی بود که بن سلمان آنها را طی یکسال گذشته انجام داده است و به نوعی شریک های تجاری و سیاسی برای خود درست کرد.

از سوی دیگر وی در داخل نیز باید جلوه گری می کرد تا بتواند افکار عمومی را نیز متوجه خود سازد. از این رو طرحهای توسعه اقتصادی ۲۰۳۰ عربستان را ارائه داد. طرحی که می خواهد اقتصاد این کشور را بی نیاز از نفت کند و به سمت اقتصاد خصوصی پیش رود.

ملک سلمان و پسرش محمد، در راه رسیدن به هدفشان یک مانع بزرگ به نام آمریکا داشتند. آمریکا به شدت روی محمد بن نایف تاکید داشت و وی به آمریکایی بودن و تبعیتش از این کشور معروف است چراکه تحصیلاتش نیز در این کشور بوده است.

محمد بن سلمان برای اینکه بتواند رای آمریکایی ها را نیز داشته باشد طی یکسال دو بار به این کشور سفر کرد و در تمام دیدارهایی که مسئولان آمریکایی از عربستان داشتند، حضور فعال داشت. وی با بستن قراردادهای بزرگ نظامی و جای دادن شرکت های آمریکایی در طرح توسعه ۲۰۳۰ و تبعیت از آنها در جنگ علیه مردم یمن،  توانست محمد بن نایف را کنار بزند. تا بار دیگر ثابت شود که آمریکایی ها به مهره های خود وفا دار نیستند. البته آنها بهانه های مختلفی را برای کنار زدن بن نایف از قدرت آینده عربستان آورده اند که مهمترین آن، بیماری وی است.

بروس ریدل افسر سابق اطلاعات آمریکا و عضو تیم موقت دولت باراک اوباما اعلام کرد که سفر اخیر محمد بن سلمان به آمریکا با دعوت رسمی آمریکا انجام پذیرفته تا آنها از نزدیک و بهتر شخصیت کسی را که بر اساس گزارشات مسئولان آمریکایی، نزدیکترین فرد به تخت پادشاهی است را بررسی کنند. وی در ادامه می افزاید که ملک سلمان ۸۰ ساله حال و روز خوشی ندارد و از سوی دیگر بر اساس ۳ گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا محمد بن نایف نیز به شدت مریض است و تنها با قرصهای مسکن سرپا مانده است و عوارض عمل جراحی سال ۲۰۰۹ در حال بروز است.

از این رو مسئولان آمریکایی به طور قطع اعلام کرده اند که محمد بن نایف هرگز پادشاه به تخت پادشاهی نخواهد رسید و بدین ترتیب به زودی پادشاهی محمد بن سلمان اعلام خواهد شد. به همین دلیل در سفر اخیر محمد بن سلمان به آمریکا تمام مسئولان ارشد این کشور از جمله باراک اوباما و جان کری و اشتون کارتر و جان برایان مدیر سیا و وزیر بازرگانی با بن سلمان دیدار داشتند.

اگر اوضاع کنونی ادامه داشته باشد و یا اینکه محمد بن نایف با تیم ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان ( متعب بن عبدالله، مقرن بن عبدالعزیز، بندر بن سلطان و خالد التویجری ) که مخالف سرسخت اقدامات ملک سلمان و پسرش هستند، ائتلافی تشکیل ندهد، می توان محمد بن سلمان را پادشاه بعدی عربستان سعودی نامید و لذا نامش در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد چراکه جوانترین شخصی است که به این مسند رسیده و اولین فردی خواهد بود که از نسل سوم ملک عبدالعزیز مؤسس عربستان، به پادشاهی می رسد.

نویسنده: محمد پریمی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, حقوق بین الملل, دیپلماسی عمومی, سیاسی

دیدگاه ها