عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

فلسفه تغییر ساعت در ایران و آلمان

عصر دیپلماسی: در ایران ساعت رسمی کشور در روز اول فروردین در ساعت ۲۴ یک ساعت به جلو کشیده می شود و در روز اول مهرماه به حالت عادی بازگردانده می شود.
موضوع تغییر ساعت در آلمان، از سوی مردم با واکنشهای متفاوتی همراه است. ۷۴% مردم آلمان این پدیده را کاری بیهوده می دانند. طبق آمارهای سالهای گذشته، صرفه جویی در مصرف انرژی به دلیل تغییر ساعت بسیار اندک است. این امر در حالیست که در کشورهایی مانند هلند و فرانسه که ساعات روز کمتر است، هزینه های سیستمهای گرمایشی افزایش می یابد. اولین بار تغییر ساعت در آلمان در سال ۱۹۱۶ در بحبوحه جنگ جهانی اول اتفاق افتاد و هدف از این تغییر، تامین انرژی برای ماشینهای جنگی بود، زیرا با یک ساعت دیرتر تاریک شدن هوا، از نیروی برق در کارخانه جات یک ساعت کمتر مصرف می شد که این امر به صرفه جویی در مصرف آن کمک شایانی می کرد.
پس از جنگ جهانی دوم، بحثهای مختلفی بر سر موضوع تغییر ساعت در آلمان پیش آمد. اما در سال ۱۹۹۶ قانون تغییر ساعت، از سوی اتحادیه اروپا به تصویب رسید که به موجب آن همه ی کشورهای عضو باید در ساعت ۲بامداد روز ۲۷ ماه مارس یک ساعت به عقب کشیده می شود تا در همه ی کشورهای عضو ساعت سفر مسافران با معضل روبرو نشود.

دسته بندی:   دیپلماسی فرهنگی

دیدگاه ها