عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

تجاهل عارفانه حکام آل سعود و افزایش احتمال فروپاشی حکومت وهابی عربستان؛

«أَلَم‌ْ يَأْن‌ِ لِلَّذِين‌َ ءَامَنُوَّاْ أَن تَخْشَع‌َ قُلُوبُهُم‌ْ لِذِكْرِ اللَّه»

آيا زمان آن نرسیده است كه دل‌هاى مؤمنان در برابر ياد خدا خاشع گردد؟(سوره مبارکه حدید آیه شریفه۱۶)

در روزهای اخیر چاقوی داعش پس از بریدن دسته اروپایی خویش، با تمام قوا به تیشه زدن به ریشه حامیان منطقه ای خود مشغول است و در این میان نویسندگان سناریوی تغییر نقشه خاورمیانه سخت در این اندیشه اند که در کدام قسمت از اجاری نقشه به ظاهر بی عیب و نقص خود اشتباه کرده اند که اینک اینگونه در دام بحران خودساخته گرفتار آمده اند.

اروپا شدیدا در آتش نا امنی و حوادث تروریستی داعش گرفتار آمده و اینک پس از کشتارهای متعدد در اروپا، آتش تروریست ها و انتحاری های داعش دامان ترکیه و پس از آن عربستان سعودی را فرا گرفته است.

عربستان که خود را یگانه منتفع قدرت یافتن پدیده شوم داعش در منطقه می دانست، اینک در شوک حملات تروریستی به مدینه منوره و دیگر نقاط خود به سر می برد و حیران و سردرگم به این می اندیشد که چگونه داعشی که قرار بود یک تنه اهداف بلند مدت عربستان را در منطقه پیش ببرد به یک باره سر اسلحه خود را به سمت این کشور نشانه رفته است.

به نظر می رسد پس از ترکیه اینک نوبت به عربستان سعودی رسیده است که جزای اقدامات خودسرانه و جاه طلبانه خویش را خیلی زودتر از آنچه گمان می رفت ببیند و دست از خودسری و لجاجت برداد.

همانگونه که اردوغان پس از حملات تروریستی در استانبول و دیاربکر متوجه آن شد که سنگی که امروز به سرش خورده است همان داعشی است که روزی سنگش را به سینه میزد، امروز نوبت به حکام بی تجربه و مغرور سعودی رسیده است تا با شرمساری و سرافکندگی اعتراف نمایند که بلندپروازی های آنان در تبدیل شدن به قدرت بلامنازع منطقه تا جایی پیش رفته است که امروز حرم شریف نبوی مورد سوقصد افرادی قرار می گیرد که خود را مسلمان واقعی می پندارند و حکام وهابی سعودی را اولین کافر مهدور الدم قلمداد می کنند.

در این میان شواهد و قرائن بسیاری حاکی از آن است که حکومت وهابی آل سعود در گردابی بس مهلک گرفتار آمده و در صورت عدم تنبه و بیدار شدن حکام بی تجربه آل سعود از خواب غفلت به زودی شاهد فورپاشی حکومت وهابیت در سرزمین عربستان خواهیم بود. به عنوان مثال می توان به شواهد زیر اشاره کرد.

تیم لیستر تحلیلگر مسائل خاورمیانه اذعان داشت عربستان سعودی برای داعش هدف بزرگی است و تروریست‌های داعش معتقدند که آل سعود به اسلام خیانت کرده است و این کشور هدف بعدی داعش است. همچنین زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت:  مدینه یکی از مقدس ترین اماکن در اسلام است و وقوع چنین حمله ای در این شهر در ماه مبارک رمضان می تواند به عنوان حمله مستقیم به مسلمانان در سراسر جهان تلقی شود.

از سوی دیگر تحلیلگر سرشناس عربی «عطوان» در واکنش به انفجارهای عربستان گفت: «حج» هدف بعدی داعش است. این حملات نشان می‌دهد ریاض علاوه بر شکست در جنگ‌های خارجی‌ در مقابله با داعش در خاک خود نیز شکست خورده است. این حملات به صورت آشکار نشان می‌دهد که هدف بعدی تروریست‌ها می‌تواند حمله به میلیون‌ها زائر خانه خدا در مراسم حج باشد.

علاوه بر این موارد محمد بن زايد آل نهيان ولي عهد ابوظبي در نامه‌ای محرمانه به محمد بن سلمان وليعهد سعودي توصيه کرده است که اگر می‌خواهد حمايت آمريکا را براي نشستن بر تخت عربستان تا پايان سال جاري ميلادي به دست آورد، بايد به حاکميت وهابی‌ها خاتمه دهد.

اين نصيحت وليعهد ابوظبي به محمد بن سلمان را روزنامه انگليسي ‘ميدل ايست آي’ فاش کرده و از آن به‌عنوان نقشه پنهاني امارات ياد کرده است. روزنامه ميدل ايست آي مدعي شده که اين نقشه پنهاني را از دو منبع سعودي کسب کرده است.

همچنین سیایفولاح یوسف معاون فرماندار جاوا اندونزی با محکوم کردن بمب گذاری های انتحاری روز دوشنبه در عربستان و مدینه منوره، اعلام داشت که تامین امنیت حجاج یکی از وظایف اصلی دولت عربستان است و در مناسک حج سال گذشته ریاض نتوانست این وظیفه را انجام دهد و به واسطه آن در دو حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و حادثه منا هزاران نفر از زائران خانه خدا کشته شدند. چنین انتقاداتی از سوری کشورهای مسلمان هم پیمان عربستان نسبت به سیاست های این کشور در نوع خود بی سابقه است.

انفجارهای تروریستی انتحاری در اردن ، فرودگاه استانبول ترکیه و القطیف عربستان و حتی نزدیک حرم نبوی در مدینه منوره ، تعبیری روشن از بازگشت سحر جادو به جادوگر و حاوی پیام های روشنی از داعش به این کشورها به ویژه عربستان سعودی است.

سه حادثه تروریستی در عربستان با استفاده از چهار عامل انتحاری و حمله به مساجد شیعیان در قطیف حاصل حمایت دیرینه عربستان از داعش بود. در حال حاضر شاهد تحقق دو هدف داعش در عربستان هستیم:

اول ایجاد چالشی دینی برای وهابیت که مدعی حمایت از حرم نبوی شریف است و دوم چالش سیاسی که در جده پایتخت دوم سعودی با انفجار یک انتحاری نزدیک کنسولگری آمریکا صورت گرفت.

حالا داعش، سعودی را در مدینه منوره ، جده و القطیف هدف گرفته است. کنسولگری آمریکا در آستانه جشن استقلال این کشور و مدینه منوره و القطیف در آستانه عید سعید فطر هدف انتحاری های داعش قرار گرفته اند. داعش  در نتیجه شکست های بزرگ در عراق مانند فلوجه، تکریت ،رمادی ، بیجی، الانبار و نینوی که از یک سال قبل تا کنون رقم خورد و نیز در نتیجه تهدیدها و چالش های بزرگی که در سوریه با آن مواجه است بعداز تدمر و الشدادی از جمله در مقابله با ائتلاف کردی آمریکائی در منبح به ناچار باید به مکانی جدید برای تغییر موقعیت جغرافیایی خود بیندیشد.

حال به نظر می رسد که پس از گذشت چند سال از شروع پروژه شوم داعش، نویسندگان و حامیان طرح، مستاصل و سرگردان تنها به نظاره ماحصل نقشه های شوم خود نشسته اند و راهی جز دست و پازدن در گرداب خودساخته داعش ندارند.

هدف غایی نویسندگان سناریوی داعش، تغییر نقشه خاورمیانه و پس از آن تغییر جغرافیایی داعش برای پیگیری اهداف بعدی در لیبی، افغانستان و بخش هایی از آفریقا بود اما آتش خانمانسوز داعش ثابت کرد که هرگز قابل پیشبینی نبوده و در اولین گام به سمت سوزاندن بنیان حامیان اولیه خود خیز برداشته است.

خلاصه کلام آنکه چنانچه حکام وهابی آل سعود هرچه سریعتر دست از لجاجت، خیره سری، غرور و بلندپروازی برندارند در آینده ای نزدیک شاهد فروپاشی حکومت جوان و بی تجربه خود خواهند بود و دیری نخواهد پایید که ثروت های اندوخته عربستان به دست فرزند ناخلف و نا مشروع آنان تصرف خواهد شد.

همچنان که وزیر محترم امور خارجه و سایر مقامات ایران بارها بر آن تاکید داشتند، جمهوری اسلامی ایران هرگز خواستار تضعیف هیچ یک از کشورهای منطقه به ویژه عربستان سعودی نیست و چنانچه روزی داعش قصد دست­درازی به حرمین شریفین مکه و مدینه را داشته باشد این جمهوری اسلامی ایران است که بی درنگ به مبارزه با آنان خواهد پرداخت اما بر حکام وهابی آل سعود است که هر چه زودتر از خواب غفلت بیدار شده و پیش از آنکه بیش از این دیر شود دست از تفرقه و نفاق برداشته و به فکر مقابله با دشمنان حقیقی اسلام و قرآن باشند.

«أَلَم‌ْ يَأْن‌ِ لِلَّذِين‌َ ءَامَنُوَّاْ أَن تَخْشَع‌َ قُلُوبُهُم‌ْ لِذِكْرِ اللَّه»‌

آيا زمان آن نرسیده است كه دل‌هاى مؤمنان در برابر ياد خدا خاشع گردد؟(سوره مبارکه حدید آیه شریفه۱۶)

محمد ابراهیم عروی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, حقوق بین الملل, سیاسی

دیدگاه ها