عصر دیپلماسی

دوشنبه, ۰۲ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

فرستاده اتحادیه عرب به لیبی پیشنهاد تأسیس صندوق عربی جهت حمایت از لیبیایی‌ها را داد

فرستاده ویژه اتحادیه عرب به لیبی طرح کاری خود برای مرحله آتی را در شورای این اتحادیه که در سطح نمایندگان برگزار شد، مطرح کرد. این طرح شامل تأسیس صندوق عربی برای حمایت انسانی و امدادرسانی به مردم لیبی است.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، صلاح الدین الجمالی، فرستاده ویژه اتحادیه عرب به لیبی ضمن اعلام این طرح تأکید کرد که طی روزهای آتی قصد دارد به لیبی سفر کند.

الجمالی طی نشستی که احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نیز در آن حضور یافت، پیشنهاد تأسیس صندوق عربی برای حمایت از مردم لیبی در سایه بحران انسانی در این کشور را داد.

وی تأکید کرد که تعداد زیادی از مردم لیبی در نتیجه بحران آواره شده و نیمی از مردم زیر خط فقر قرار دارند. ساکنان شهر تاغوراء که از شهرشان کوچ کرده‌اند از اتحادیه عرب خواسته‌اند برای بازسازی شهرشان مداخله کند.

الجمالی گفت: این صندوق که کشورهای عربی و تجار عرب می‌توانند در آن شرکت داشته باشند، احتمالا می‌تواند بعد سیاسی را تحریک کند چرا که اتحادیه عرب اگر به صورت میدانی وارد عمل شود می‌تواند بر کارآمدی نقش سیاسی آن نیز بیفزاید. سازمان ملل نقش‌های بزرگی را ایفا می‌کند که هم شامل مسائل سیاسی و هم شامل ارائه کمک انسانی است برای همین پیشنهاد تأسیس صندوق عربی اهمیت زیادی دارد.

وی تأکید کرد: فرستاده سازمان ملل و فرستاده آفریقا به همکاری با اتحادیه عرب و دبیرکل این اتحادیه برای تجاوز از بحران لیبی توجه زیادی دارند. مارتین کوبلر، فرستاده سازمان ملل معتقد است که نقش کشورهای عربی برای سازمان ملل مفید است چراکه آن‌ها گاهی مشکلاتی در فهم حقیقت اوضاع لیبی دارند اما اعراب یکدیگر را بهتر درک می‌کنند.

الجمالی به اتخاذ اقداماتی برای اعتمادسازی و ایجاد فضای سیاسی مناسب برای حل بحران اشاره و تأکید کرد: نیروهای “البنیان المرصوص” داعش را در سرت از بین بردند و ارتش لیبی در بسیاری از مناطق در مقابل داعش می‌ایستد. سیطره ارتش لیبی بر برخی چاه‌های نفت برخی کشورهای اروپایی را به تغییر موضعشان در قبال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی واداشته است.

منبع: ایسنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها