عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

عدم پذیرش مسئولیت بین المللی توسط عربستان در مورد نقض حقوق کودکان در چهارچوب ملل متحد

بان کی مون دبیرکل ملل متحد در تاریخ ۱۳ خرداد (۲ ژوئن) گزارشی تحت عنوان کودکان و منازعه مسلحانه را ارائه کرد که در آن ائتلاف به رهبری عربستان را در لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان در یمن قرار داده بود. بلافاصله بعد از چند روز یعنی در تاریخ ۱۷ خرداد ( ۶ ژوئن) سخنگوی دبیرکل با انتشار بیانیه ای اعلام نمود که دبیرکل پیشنهاد عربستان سعودی مبنی بر بررسی مشترک موارد و تعداد نفرات اشاره شده در گزارش توسط ملل متحد و ائتلاف را قبول نموده  و ائتلاف را از لیست مذکور خارج  می کند. هرچند اعلام گردیده این اقدام به صورت موقت است و قرار است تیمی از ائتلاف به نیویورک اعزام شوند و به بررسی گزاش دبیرکل بپردازند و در آگوست نتیجه اعلام گردد اما سفیر عربستان در نیویورک اعلام نموده است خارج شذن عربستان از لیست ناقضان حقوق کودکان قطعی و نهایی است.

این اقدام دبیرکل واکنش های زیادی را توسط نهادهای حقوق بشری برانگیخته است. نهاهای حقوق بشری ماننند عفو بین الملل و سازمان دیده بان حقوق بشر با صدور اعلامیه خشم خود را نسبت به این اقدام دبیرکل نشان داده اند و این تصمیم را با توجه به اقدام قبلی دبیرکل در سال گذشته در خصوص اقدامات اسرائیل علیه فلسطینان که دبیرکل اقدام مشابهی به دلیل فشارهای وارد شده را انجام داد مقایسه و آن را نشان دهنده انحطاط ملل متحد قلمداد نموده اند.

به نظر می رسد این حال رسالت رسانه ها است که با توجه به اعتراضات نهادهای حقوق بشری و مردم نهاد و با یادآوری سابقه عربستان در عرصه بین الملل که طی یک سال اخیر از خود در قضایای کشته شدن حجاج و اعدام شیخ نمر بر جای گذاشته است، جدی وارد عمل شوند و نه تنها زشتی کار عربستان را گوشزد نمایند بلکه از ملل متحد مستقل دفاع نمایند. اینکه عربستان  با توسل به قدرت مالی خود و تهدید به قطع کمک و تامین بودجه این نهاد، مسئولیت اقدامات خود را نمی پذیرد نه تنها  مسئله خطرناکی برای آینده سازمان ملل است  بلکه باعث خدشه وارد شدن به اعتبار آن نزد افکار عمومی و کشورهای عضو ملل متحد شده است.

عربستان سعودی می بایست تغییر رویه دهد و با احترام به ملل متحد، در چهارچوب قوانین بین الملل رفتار نماید. فشار بر ملل متحد با استفاده از اهرم های مالی، نقض حقوق سایر ملت ها بخصوص کودکان در شرایط جنگی  و عمل بر خلاف هشدارهای ملل متحد در موارد متعدد از جمله آنچه در مورد شیخ نمر روی داد و همچنین عدم پایبندی به تعهدات خود در قبال جان میلیون ها انسان مانند قضیه حجاج در سال گشته، همگی چنانچه مورد پیگیری قرار نگیرد باعث تقویت روحیه جنگ افروزی عربستان و بی اعتباری ملل محتد خواهد شد.

طاهره جلیلی.

دسته بندی:   حقوق بین الملل, دسته‌بندی نشده

دیدگاه ها