عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

طرح مجلس نمایدگان آمریکا جهت سخت تر کردن اعطای ویزا به ایرانیان؛

مجلس نمایندگان آمریکا، طرح جدیدی را در دست بررسی دارد که در صورت تصویب، براساس آن مقررات صدور ویزا برای ایرانیان و شهروندان چند کشور دیگر دشوارتر خواهد شد. طرح جدید اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در مورد مقررات ویژه صدور ویزا برای شهروندان شش کشور ایران، عراق، لیبی، سودان، سوریه و یمن که به اختصار « قانون ویزا» نامیده شده و با شماره اچ آر ۵۲۰۳ در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا ثبت شده، قرار است هفته آینده در این کمیته به بحث و رأی گذاشته شود.

این طرح از سوی رندی فوربس، نماینده جمهوریخواه ویرجینیا، و با پشتیبانی باب گودلته، رئیس جمهوریخواه کمیته قضایی، و تری گآودی، رئیس کمیته فرعی امور مهاجرت، ارائه شده است. فوربس در توجیه اهمیت این طرح گفته است که: «در حال حاضر در روند اسکرین کردن متقاضیان ویزای ورود به آمریکا کمبودهایی وجود دارد که موجب آسیب‌پذیری ایالات متحده در برابر اقدامات تروریستی می‌شود و برای جلوگیری از حمله‌های تروریستی مانند آنچه در سن برناردینو روی داد، تصویب و اعمال تدابیر سخت‌تر و محکم‌تر ضروری است».

بر اساس مفاد این طرح، روند اخذ روادید برای شهروندان شش کشور مذکور، بسیار سخت‌تر و طولانی‌تر خواهد شد. علاوه براین، تمام تقاضاهای مهاجرت به ایالات متحده چه از سوی اشخاص و چه از جانب اعضای خانواده‌هایی که در حال حاضر شهروند قانونی آمریکا هستند، به صورت یکسان مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

از جمله مواردی که احتمال دارد در چارچوب طرح الزامی شود، انجام آزمایش دی ان ای برای اثبات بستگی خانوادگی متقاضیان است.

اواخر سال گذشته میلادی نیز در پی سخنان جنجالی دونالد ترامپ، کاندیدای جمهوریخواه مقام ریاست جمهوری آمریکا، مبنی بر ممنوعیت موقت ورود مسلمانان به این کشور، کنگره آمریکا طرح شماره اچ آر ۱۵۸ را تصویب کرد که طبق آن ایرانیان و شهروندان عراق، سوریه و سودان که تابعیت دوگانه کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آسیایی مانند ژاپن و کره جنوبی را دارند، برای ورود به آمریکا مجبور به اخذ روادید از کنسولگری‌های این کشور خواهند بود. بر اساس یک توافق کنسولی با آمریکا موسوم به «ویزا ویور»، شهروندان کانادا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی برای ورود به ایالات متحده، نیازی به اخذ ویزا ندارند و می‌توانند به مدت سه ماه در این کشور اقامت کنند.

دولت اوباما هنوز به این اقدام مجلس نمایندگان واکنشی نشان نداده ولی با تصویب احتمالی طرح قانون جدید ویزا، صدور ویزا برای شهروندان ایران و پنج کشور دیگر خاورمیانه‌ای، با دشواری‌های چندی روبه‌رو خواهد شد.

تهیه کننده: محمد حسین برومند

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, حقوق بین الملل, دیپلماسی فرهنگی, سیاسی

دیدگاه ها