عصر دیپلماسی

دوشنبه, ۰۲ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

شیطنت قطر در پرداختن به نقطه‌های پنهان روابط عربستان و آمریکا؛

در یک سال گذشته دنیا شاهد بروز تحولات بزرگی در دنیای سیاست بوده است. تحولاتی که هر یک توانایی ایجاد تغییرات اساسی در نظام سیاسی بین‌المللی را داشته است. شاید اغراق نباشد اگر بزرگ‌ترین تحول یک سال اخیر دنیای سیاست را تأثیرات مشهود توافق هسته‌ای ایران باقدرت های جهانی بر معادلات خاورمیانه بدانیم.

توافق هسته‌ای ایران به شکل قابل‌ملاحظه‌ای بر سیاست‌گذاری‌های غرب و به‌ویژه آمریکا در منطقه خاورمیانه تأثیر گذاشت تا جایی که عربستان سعودی را به‌عنوان یک مخالف سرسخت توافق، از هم‌پیمان وفادار و گوش‌به‌فرمان آمریکا به یک مهره سوخته از نگاه غرب تبدیل کرد.

عربستان سعودی با اقدامات پشت پرده و تفرقه افکنانه خود در منطقه موجبات برهم خوردن بسیاری از نقشه‌های پنهانی غرب را فراهم آورد تاجایی که حمایت آل سعود از تروریست‌های سوریه و نیز جنگ یمن، صدای غالب کشورهای دنیا را در آورد. این روند تاجایی ادامه یافت که آمریکا مستقیماً اعلام داشت: ادامه حمایت آمریکا از ائتلاف عربی مشروط بر پایان بی قید و شرط جنگ یمن و عدم حمایت عربستان از تروریست‌های سوریه است.

از شواهد و قرائن تحولات اخیر خاورمیانه اینچنین بر می‌آید که آمریکا در نتیجه اتفاقات اخیر به غیرقابل اعتماد بودن حکام بی‌تجربه آل سعود ایمان آورده است و به همین دلیل با پایان یافتن مأموریت داعش در عراق ضمن اعمال تغییرات اندک در سناریوی داعش، مأموریت جدیدی برای تروریست‌های خودساخته تعریف کرده است.

ازجمله شواهد مزبور می‌توان به سخنان جولین کینگ کمیسر امنیتی اتحادیه اروپا اشاره نمود که دیروز اعلام داشت: تروریست‌های موصل پس از خروج از این شهر تهدیدی جدی برای کشورهای منطقه ازجمله عربستان هستند و حتی امکان بازگشت آنان به اروپا نیز وجود دارد.

با توجه به اظهارات اخیر عادل الجبیر مبنی بر لزوم آتش‌بس در یمن و نیز پذیرش بی قید و شرط آتش‌بس از جانب عربستان سعودی می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که خود عربستان نیز از بابت تروریست‌های داعش شدیداً احساس خطر کرده و اولویت اول خود را بر دفع این خطر قرار داده است.

در این میان اما شیطنت‌های قطر مسئله‌ای است که توجه به آن حائز اهمیت بسیار است.

قطر به‌عنوان کشوری که همواره در سایه عربستان سعودی از عرض اندام و قدرت‌نمایی در میان کشورهای عربی و نیز خاورمیانه محروم بوده است؛ در تمامی ادوار گذشته همواره به دنبال فرصتی برای اعلام وجود و تصاحب جایگاه عربستان سعودی در رأس کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس بوده است.

حتی سابقه تاریخی مناقشات مرزی قطر و عربستان نیز شاهد این مدعاست. اما این بلندپروازی قطر همواره در تقابل با دلارهای نفتی عربستان سعودی با شکست مواجه شده و آرزوی دیرین حکام قطر را نقش بر آب کرده است و حکام سعودی نیز همواره از این اعمال قدرت خود سرمست بوده‌اند غافل از آنکه قدرت دلارهای نفتی نیز تا جایی پابرجاست و زمان انقضای تاریخ‌مصرف این دلارها نیز فرا خواهد رسید.

در روزهای اخیر و با قوت یافتن فرضیه تمایل آمریکا برای انتقال تروریست‌های عراق و سوریه به عربستان و تغییر جغرافیایی داعش از موصل به عربستان، شیطنت‌های قطر در بازگو کردن تنش‌های پنهان فی‌مابین آمریکا و عربستان نیز افزایش یافته است. این شیطنت‌ها را می‌توان در اظهار نظرات نمایندگان پارلمان قطر و نیز تیترهای خبری رسانه‌های تحت حمایت این کشور مشاهده نمود.

به‌عنوان‌مثال می‌توان به شیطنت اخیر شبکه الجزیره اشاره نمود. شبکه الجزیره که از دیرباز بلندگوی سیاست‌ها و مطامع حکام قطر بوده در روزهای اخیر ضمن پرداختن به مسئله تنش بین مصر و عربستان، تأثیر به سزایی در افزایش کدورت‌های فی‌مابین داشت و روز گذشته نیز در اقدامی بی‌سابقه کاریکاتور فوق را منتشر نمود.

این کاریکاتور که به‌صورت بسیار ظریف به فرا رسیدن زمان تغییر جغرافیای داعش اشاره می‌نماید، ضمن اعتراف به ایجاد داعش از سوی آمریکا، به‌صورت غیرمستقیم به شایعات اخیر مبنی بر انتقال داعش به خاک عربستان دامن زده و این انتقال را مستقیماً با اراده و تصمیم آمریکا قلمداد می‌نماید.

اقدام الجزیره زمانی بیشتر نمود می‌یابد که تمامی رسانه‌های عربی تحت فرمان عربستان به‌صورت یکپارچه و با رویکردی واحد تلاش می‌نمایند حمله اخیر به موصل که منجر به انتقال تروریست‌ها شده است را جنگ بین شیعه و سنی قلمداد نمایند اما الجزیره آن را خواسته آمریکا و در ادامه شایعات اخیر قلمداد می‌نماید.

خلاصه کلام آنکه به نظر می‌رسد ایادی و هم‌پیمانان کاذب عربستان سعودی نیز به این نتیجه رسیده‌اند که دوران سیادت حکام وهابی آل سعود بر شیوخ عرب حاشیه خلیج‌فارس به پایان رسیده است و دیر یا زود کشورهایی نظیر بحرین و امارات نیز به طمع دستیابی به جایگاهی بالاتر در مناسبات منطقه و جهان، از حکومت نیمه‌جان آل سعود به‌عنوان پله طرقی خود استفاده کرده و با پا گذاشتن بر جنازه وهابیت، خود را به اربابان غربی  نزدیک‌تر گردانند.

علیرغم آنکه شواهد امر حاکی از آن است که حکام بی‌تجربه آل سعود ازاین‌جهت احساس خطر جدی کرده و برای مقابله با آن تلاش بی‌وقفه‌ای را آغاز کرده‌اند اما به نظر می‌رسد برای تنبه و بیداری آنان کمی دیر شده و اربابان غربی آل سعود تصمیم به حذف سلطنت وهابی در عربستان و جایگزینی آن با حکومتی دیگر گرفته‌اند. حکومتی که با نام دموکراسی و به بهانه آزادی‌خواهی به‌سادگی از جانب غرب قابل‌کنترل باشد.

باید دید که حکام قطر به همین مقدار بسنده می‌کنند یا در آینده شاهد ضربات بیشتری از جانب حکام این کشور به آل سعود خواهیم بود؟

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, سیاسی, وهابیت

دیدگاه ها