عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

شکست جديد سازمان ملل متحد؛

محمد رشاد عبيد روزنامه‌نگار و سياستمدار يمني مقيم نيويورک در مقاله‌اي در روزنامه القدس العربي چاپ لندن با عنوان «شکست جديد سازمان ملل متحد» نوشت: من از جمله کساني بودم که روي قطعنامه‌ها يا گزارش‌هاي حقوقي مجمع عمومي سازمان ملل و همچنين شوراي امنيت سازمان ملل زياد حساب باز مي‌کردم. اما در برهه اخير اعتمادم را به اين سازمان بين‌المللي به دلايل متعدد از دست داده‌ام.

از جمله اين دلايل اين است که در بسياري از کشورها به قطعنامه‌هاي سازمان ملل احترام گذاشته نمي‌شود و اين قطعنامه‌ها براي کشورهايي که قانون بين‌المللي را نقض مي‌کنند مانند اسرائيل، ديگر معتبر يا الزام‌آور نيست. همچنين از نيروي مسلح يا استقرار نيروهاي صلح براي حفظ امنيت و متوقف کردن درگيري‌ها در کشورهاي عربي مانند سوريه و يمن و عراق و ديگر کشورها که تعدادشان زياد است، استفاده نمي‌شود.

اما اين مسئله زماني که به اسرائيل و حفظ امنيت مرزهاي آن مربوط مي‌شود، برعکس است. از ابزارهاي موجود نيز براي اجراي قطعنامه‌هاي آن در منطقه خاورميانه به‌ویژه در رابطه با جنايات در جنگ‌ها و درگيري‌ها استفاده نمي‌شود و يمن و سوريه و فلسطين بهترين مثال در اين زمينه هستند

زماني که مسئله به اسرائيل که سرزمين عربي ما را در فلسطين اشغال کرده است مربوط مي‌شود و قطعنامه‌ها به نفع آن باشد، سازمان ملل متحد و شوراي امنيت سازمان ملل براي اجراي آن در سریع‌ترین زمان ممکن و با استفاده از زور و قدرت تلاش مي‌کنند. پس سازمان ملل درباره اقدامات اسرائيل براي یهودی‌سازی قدس شريف و ساخت هزاران واحد مسکوني براي شهرک‌نشينان صهيونيست در سرزمين‌هاي فلسطيني و مصادره هزاران هکتار از سرزمين‌هاي فلسطين در هر سال که با سکوت خفت‌بار سازمان ملل و مجمع عمومي آن صورت مي‌گيرد، کجاست؟

اين در حالي است که آن‌ها به ما به‌عنوان ملت عرب به علت این‌که فقط نامي از کشور فلسطين وجود دارد مي‌خندند؛ کشوري که سازمان ملل وعده داده بود در چارچوب مرزهاي ۱۹۶۷ تشکيل شود اما تاکنون عملي نشده است، هرچند پس از کشمکش ديپلماتيک تلخ با اسرائيل و هم‌پیمانانش، پرچمي نمادين به نام فلسطين در سازمان ملل برافراشته شده است.

سازمان ملل پي‌در‌پي ما را شوکه مي‌کند. براي اولين بار در تاريخ سازمان ملل که بيش از هفتاد سال از تأسیس آن گذشته است، اسرائيل به رياست کميته حقوقي سازمان ملل و متأسفانه با رأی مثبت چهار کشور تسليم شده عربي به نفع اسرائيل انتخاب شد. اين اقدام باوجود اعتراض گروه عربي که خالد اليماني نماينده دائم يمن در سازمان ملل به نمايندگي از آن سخن گفت و همچنين نماينده گروه اسلامي يعني منصور العتيبي نماينده کويت صورت گرفت. يادآور مي‌شود از مجموع ۱۰۹ کشوري که در نشست مجمع عمومي سازمان ملل به رياست اسرائيل بر کميته حقوقي اين سازمان رأی مثبت دادند، دستکم ۴ کشور عربي بودند.

بله اين شکست است که رياست مهم‌ترين کميته از شش کميته وابسته به سازمان ملل به اسرائيل واگذار مي‌شود. اين در حالي است که انتظار مي‌رود کشوري که در رأی‌گیری براي چنين سمتي پيروز شده است، تابع قانون بین‌المللی باشد و به همه قطعنامه‌هاي بین‌المللی احترام بگذارد نه اينکه مانند اسرائيل ناقض همه قوانين انساني بين‌المللي باشد. به‌عنوان‌مثال: کشتارهاي خان يونس و کشتارهاي غزه در سال ۲۰۰۹ و تجاوزي که به انتفاضه نخست در سال ۲۰۰۱ منجر شد و جنگ نخست غزه در سال ۲۰۰۸ و جنگ دوم در ژانويه سال ۲۰۰۹ و جنايات روزانه اسرائيل از جمله زير گرفتن کودکان فلسطين با خودرو و کشتار و شکنجه همه ملت فلسطين و ويران کردن خانه‌ها و روستاهاي فلسطيني‌ها و بازداشت کودکان و جوانان فلسطيني. اين يک روز نکبت‌بار براي سازمان ملل در دوره شکست‌هاي عربي است.

اميدوار بودم خالد اليماني از مجمع عمومي سازمان ملل متحد درخواست نمي‌کرد که رأی‌گیری درباره نامزدي اسرائيل براي رياست کميته حقوقي به‌طور پنهاني انجام شود بلکه بايد علني مي‌بود تا ملت‌هاي عربي بدانند کدام کشورها همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد اسرائيل گذاشته‌اند؟

ما به‌عنوان روزنامه‌نگاران عرب اين سؤال مشروع را مطرح مي‌کنيم که چرا به کشورهاي اروپايي فرصت داده نشد تا به‌جای اسرائيل که در سطح بین‌المللی بدنام است، اين سمت را به عهده بگيرند؟ بايد طرفي که در رأی‌گیری براي رياست کميته حقوقي پيروز مي‌شود سفير حسن نيت باشد يعني خوش‌نام باشد.

در پايان اين سؤالات مطرح مي‌شود که چرا به‌عنوان‌مثال سوئد پيروز نشد؟ يا يونان که بيشترين احترام را براي قانون بين‌المللي و حقوق بشر قائل است و قطعنامه‌های بين‌المللي را اجرا مي‌کند؟ يا ايتاليا؟ و چرا گروه عربي پيشنهاد کرد که رأی‌گیری پنهاني باشد نه علني؟

اميدواريم يکي از مسئولاني که در سازمان ملل به اين مسئله اهميت مي‌دهد رئيس مجمع عمومي يا دبیر کل سازمان ملل يا معاونانش، به سؤالات ما پاسخ دهد.

ولدمحمدي

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, حقوق بین الملل, دیپلماسی عمومی, سیاسی

دیدگاه ها