سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: پاکستان، هند و افغانستان باید برای مبارزه با تروریسم در منطقه همکاری کنند

«مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا برای بهبود وضعیت امنیتی منطقه خواستار همکاری پاکستان، هند و افغانستان در امر مبارزه با تروریسم شد.

به گزارش «ان‌دی‌تی‌وی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا وضعیت امنیتی پاکستان، هند و افغانستان را با همدیگر مرتبط دانسته و خواستار مبارزه مشترک این سه کشور بر علیه تروریسم در منطقه شد.

وی اظهار داشت تنها در صورت مبارزه مشترک این سه کشور نتایج مطلوبی در امر مبارزه با تروریسم و بهبود وضعیت امنیتی در منطقه حاصل می‌گردد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا انفجارهای اخیر در منطقه «دارالامان» کابل که پارلمان افغانستان را هدف قرار داد، و انفجار ولایت قندهار را محکوم کرد.

وی اظهار داشت که پیام دولت آمریکا در ارتباط با پناهگاه‌های امن تروریستان به پاکستان واضح و علنی است پاکستان نباید برای گروه‌های مخالف دولت افغانستان پناهگاه امن مهیا کند.

تونر خاطر نشان کرد اقداماتی در سرکوب پناهگاه‌های امن تروریستان از سوی دولت پاکستان صورت گرفته است اما  این پناهگاه‌ها هنوز هم پابرجاست و در مورد این موضوع گفت‌وگوها با دولت پاکستان ادامه دارد.

وی تصریح کرد که حمله به پارلمان حمله به آزادی در این کشور محسوب می‌گردد و آمریکا و ناتو هرگز اجازه نخواهد داد تا دست‌آوردهای موجود در افغانستان از بین بروند.

این در حالی است که به نظر برخی کارشناسان، روابط پاکستان و اسلام‌آباد در دوره دولت اوباما بویژه در این اواخر دچار تنش شد و مواضع دو کشور در امور منطقه‌ای مقابل هم قرار گرفته است.

چند روز قبل نیز «دانیل مارکی»استاد دانشگاه و کارشناس ارشد شورای روابط خارجی آمریکا در یاداشتی به مجله «فارین پالیسی» نوشت که دولت جدید آمریکا باید در قبال پاکستان سختگیرانه عمل کند.

وی افزوده است که در تمام محافل سیاسی آمریکا مشخص شده که ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان ترجیح می‌دهند که روابط خود با گروه‌های تروریستی را حفظ کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم