عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

دلایل پشت پرده حمایت عربستان از منافقین؛

اختصاصی عصر دیپلماسی: روز شنبه گذشته در میان تبلیغات گسترده رسانه‌های غربی و کشورهای عرب هم­پیمان عربستان، اجلاس سالانه منافقین در حومه پاریس برگزار گردید. اجلاس سالانه منافقین هرساله برگزار می‌شده و معاندین و مخالفین ایران در این اجلاس سعی در زنده نگه‌داشتن نام خود به دلیل جذب حمایت‌های مالی برخی کشورها داشتند اما اجلاس اخیر از جهات مختلفی قابل‌توجه بوده است.

اولین و مهم‌ترین نکته قابل‌بحث در خصوص اجلاس اخیر حمایت صریح و بی‌پرده عربستان سعودی از منافقین بود. اگرچه در سال‌های گذشته نیز باوجود دیدارهای مختلف بین سران منافقین و برخی مقامات سعودی مسئله حمایت مالی عربستان از منافقین کاملاً اثبات‌شده بود اما حمایت صریح و حضور ترکی فیصل شاهزاده سعودی و رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان در این اجلاس مسئله‌ای بود که تا حدودی توجه کشورهای منطقه و حتی اروپایی را جلب نمود.

عربستان سعودی سال­ها پیش از تأثیر منافقین در مقابله با ایران نامید شده بود و تنها به حمایت مالی جزئی از این گروه به‌منظور حفظ آنان مبادرت می‌ورزید آن چنانکه در سال ۲۰۱۲ در سند محرمانه افشا شده از مکاتبات میان حکام عربستان اعلام شده بود که عربستان سعودی معتقد است که منافقین از جایگاه مردمی در ایران برخوردار نبوده و دیگر برای اجرای عملیات تأثیرگذار در ایران قابلیت اجرایی خود را از دست داده­اند و به دلیل بالا رفتن سن اعضای این گروهک دیگر امیدی به آنان نیست.

اما چه می‌شود که حکام سعودی عربستان ریسک فاش شدن استراتژی پشت پرده خود مبنی بر تلاش برای مقابله با ایران را به جان خریده و با حضور ترکی فیصل در اجلاس منافقان ضمن تقویت روحیه این گروهک تروریستی آنان را اسطوره‌های آینده ایران می‌خواند؟

ترکی فیصل در این اجلاس ضمن اعلام تلویحی مرگ مسعود رجوی به حمایت لفظی شدید از مریم رجوی پرداخت و تمام تلاش خود را به کار بست که گروهک منافقین را به‌عنوان یک گروه مؤثر در مقابله با ایران معرفی نماید؟ حکام آل سعود در فضای سیاست خارجی از مشاوران خبره غربی بهره می‌برند! و اعلام مواضع فعلی را نمی‌توان به‌پای عدم آگاهی یا بهره پایین هوشی آنان دانست بلکه باید به دنبال یافتن دلیل پشت پرده این تغییر موضع بود. همچنین با نگاهی به لیست اسامی سخنرانان و مدعوین اجلاس به این نتیجه می‌رسیم که بسیاری از مقامات سیاسی سابق یا اسبق کشورهای آمریکا، فرانسه، کانادا و انگلستان در این اجلاس تلاش کردند تا حمایت خود را از این گروهک معلوم‌الحال اعلام نمایند.

در جواب این سؤال باید به نکات زیادی توجه داشت؛ اول آنکه حضور مقامات اسبق سیاسی اروپایی در اجلاس‌های این‌چنینی به‌هیچ‌وجه نشان‌دهنده اعلام مواضع رسمی کشورهای مطبوع آنان نیست بلکه یکی از منابع درآمد سیاستمداران بازنشسته در کشورهای غربی حضور در اجلاس‌های این‌چنینی و سخنرانی برای خوش‌آمد برگزارکنندگان اجلاس است و به همین دلیل حضور سیاستمداران اسبق و درجه سوم و چهارم اروپایی در اجلاس مزبور نه‌تنها موجب ارتقای سطح همایش نیست بلکه اسامی سخنرانان اروپایی تا حدود بسیاری از وجاهت و کیفیت اجلاس می‌کاهد.

اما در رابطه با ترکی فیصل قضیه این‌گونه نیست؛ ترکی فیصل به‌عنوان یک شاهزاده ذی‌نفوذ سعودی و رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان با حضور در اجلاس منافقین، هم ریسک بالای اعلام مواضع رسمی عربستان را متوجه این کشور می‌سازد و هم به‌صورت ضمنی اعلام می‌دارد که مطامع و منافع متصور برای عربستان ارزش پذیرش چنین ریسکی را دارد.

اقدام ترکی فیصل آن‌چنان غیرمتعارف بود که وزیر امور خارجه امارات به‌منظور توجیه آن اعلام نمود: «حضور ترکی فیصل در اجلاس منافقین اقدامی شجاعانه بوده است». در واقع این حضور به‌منزله حمایت رسمی عربستان از یک گروه مخالف حکومت ایران است.

در طول اجلاس و به‌ویژه در سخنان مریم رجوی و ترکی فیصل بارها واژه‌ی « هزاران اشرف در ایران» تکرار می‌شود. همچنین بارها ضمن انتقاد شدید از تحقق برجام در سخنان غالب سخنرانان تلاش می‌شود با بزرگنمایی مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، این مطلب به‌وسیله تکرار نهادینه شود که اذهان عمومی فضای داخلی و به‌ویژه جوانان از وضعیت موجود رضایت ندارند.

یکی از احتمالات بسیار قوی در مورد نیت پشت پرده عربستان برای حمایت از منافقین همین مورد است.

به نظر می‌رسد عربستان و لابی صهیونیستی امید فراوانی داشتند که با تداوم تحریم‌ها و افزایش فشار اقتصادی بر دوش قشر متوسط و کم‌بضاعت ایران بتوانند از طریق تحریک فضای داخلی و افزایش نارضایتی­ها، درگیری‌ها و جنگ داخلی از نوع آنچه در سوریه به راه انداختند را این بار در ایران به وجود آورند اما علیرغم تمامی تلاش‌ها و کارشکنی‌های آنان با تحقق برجام این نقشه در آستانه شکست قرار گرفته است.

عربستان و اسرائیل که نقشه خود را نقش بر آب می‌بینند و وضعیت اقتصادی ایران را به لطف برجام در آستانه تغییرات مثبت ارزیابی می‌کنند شاید از این طریق تلاش دارند تا آخرین تیر ترکش خود را رها کرده و قبل از بروز تأثیرات مثبت بیشتر از تحقق برجام از برخی نارضایتی‌های داخلی ناشی از فشار اقتصادی استفاده نمایند. دراین‌بین امید فراوان آنان به نسل جوانی است که غالباً مخاطبان شبکه‌های اجتماعی را تشکیل می‌دهند چرا که در اجلاس مزبور بارها از نارضایتی نسل جوان و آمارهای ضدونقیض شبکه‌های اجتماعی مبنی بر تأثیر تبلیغات بر نسل سوم پس از انقلاب سخن به میان آمد.

نکته قابل‌توجه بعدی در این زمینه تلاش رسانه‌های غربی و عربی برای بزرگنمایی تعداد حاضرین در اجلاس بود. رسانه‌های تحت فرمان لابی غرب تلاش نمودند تعداد حاضرین را بسیار فراتر از واقعیت جلوه داده و آن را تا یک‌صد هزار نفر اعلام نمایند درحالی‌که از تصاویر منتشر شده توسط خود این رسانه‌ها کاملاً مشخص است که تعداد شرکت‌کنندگان به چندین هزار نفر نیز نمی‌رسد.

در این میان اشتباه فاحش دست‌اندرکاران اجلاس آن بود که با آوردن تعدادی از اتباع عرب حاضر در فرانسه تلاش کردند تعداد حاضران را افزایش دهند. سایت العربیه نوشت: « در چندین مورد حاضرین شعار دادند الشعب یرید اسقاط النظام» این اعتراف العربیه به‌وضوح نشان می‌دهد که حاضرین را اعراب مقیم اروپا تشکیل داده بودند نه ایرانیان. مسئله‌ای که انتقاد تعدادی از رسانه‌های غربی را نیز برانگیخت.

نکته ظریف بعدی انتخاب زمان برگزاری اجلاس بود؛ اجلاس سالانه منافقین هرساله در اردیبهشت یا خرداد برگزار می‌شد درحالی‌که در سال جاری به بهانه مصادف شدن با ماه رمضان به تعویق افتاد. با نگاهی دقیق‌تر به این نتیجه می‌رسیم که برگزاری اجلاس در زمان فعلی موجب هم‌زمانی آن با فینال مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا و دور نهایی تور دوچرخه‌سواری فرانسه را فراهم می‌نماید که در این زمان گردشگران بی‌شماری در پاریس حضور دارند و برگزاری اجلاس در این زمان می‌تواند در بزرگنمایی آن مؤثر باشد.

کلام آخر:

علیرغم آنکه همگان به‌خوبی می‌دانند که گروهک منافقین در میان ملت ایران از هیچ جایگاه مردمی برخوردار نبوده و تقریباً قوای انجام کوچک‌ترین تهدیدی برای تمامیت ارضی و ملی ایران را ندارد اما اجلاس مزبور و وقایع آن هشداردهنده نکات مثبت و منفی متعددی است.

اول آنکه استیصال عربستان در سوریه و یمن، حکام سعودی را بر آن داشته تا روش دیگری را برای مقابله با ایران امتحان نموده و به شکست خود در سیاست­های قبلی اعتراف نمایند.

دومین نکته واهمه کشورهای عربی از افزایش قوای ایران در منطقه به لطف تحقق برجام و رفع موانع اقتصادی است. تقلای عربستان و هم‌پیمانان آن نشان از فرا رسیدن روزهای پایانی فشارها دارد و نویدبخش روزهای خوب برای ایران در اثر تحقق برجام است.

نکته سوم آن است که توجه عربستان و سایر معاندین به ابزار مستعمل و تاریخ انقضا گذشته‌ای مثل منافقین نشان می‌دهد که سایر ابزارهای موردنظر آنان به‌هیچ‌عنوان کارایی نداشته تا جایی که عربستان سعودی هزینه بار منفی حمایت از یک گروه مخالف نظام ایران را به جان می‌خرد به امید آنکه همین ابزار نیمه‌جان شاید مؤثر واقع شود. مسئله جاری نشان از توان بی‌چون‌وچرای جمهوری اسلامی ایران در منطقه و ناامیدی دشمنان از سایر حربه‌ها دارد. استیصال دشمنان ایران تا جایی پیش رفته است که نمایندگان پارلمان بحرین در بیانیه هفته گذشته خود ضمن اعتراف به عدم کارایی سایر ابزارها تنها کلید مقابله با ایران را منافقین اعلام می‌دارند.

نکته نهایی و بسیار مهم در جریان مزبور اما هشدار جدی به مقامات و مسئولین جمهوری اسلامی ایران است. ایران در جایگاه فعلی با کمک خداوند متعال و همت تیم مذاکراتی و البته در سایه مقاومت و پشتیبانی بی‌دریغ و هوشمندانه ملت ایران، در گذرگاه بسیار خطیر و پرمخاطره‌ای به نام دوران گذار قرار دارد.

پس از تحمل فشارهای شدید ناشی از تحریم‌ها و تورم ناشی از آن، خواه‌ناخواه انتقادات و نارضایتی‌هایی بین اقشار مختلف به وجود خواهد آمد که کورسوی چشم امید دشمنان نیز به همین نارضایتی‌ها دوخته شده است. دشمنان تلاش می‌کنند با تحریک اقشار مختلف به‌ویژه قشر آسیب‌پذیر و جوانان حق‌طلب و پرشور ایرانی، به مطامع پلید خود دست یابند. در این میان جریاناتی نظیر تبعیض طبقاتی و یا همین جنجال فیش‌های حقوقی اخیر دستاویزهایی هستند که چشم طمع دشمنان را برای سلب آسایش و امنیت مردم سرفراز ایران حریص خواهد کرد.

بر مسئولان و خادمان ملت ایران است که با صداقت و شفافیت به مسائل مزبور رسیدگی کرده و کوچک‌ترین بهانه‌ها را از دسترس دشمنان پلید ایران تا همیشه سرفراز خارج نمایند.

یقیناً ملت غیور ایران فراموش نخواهد کرد ترورها و وحشی‌گری‌های گروهک مخوف منافقین را در قتل و کشتار عزیزترین فرزندان این مرزوبوم. فراموش نخواهد کرد خیانت منافقین را در جنگ تحملی و فراموش نخواهد کرد همراهی همیشگی این گروهک را با دشمنان همیشگی ایران.

سرفراز باد نام ایران به بلندای قامت تا همیشه استوار شهیدانی که با خون خود وجب‌به‌وجب کوه‌های سر به فلک کشیده استان‌های غربی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, حقوق بین الملل, دیپلماسی عمومی, سیاسی

دیدگاه ها

 • ارسال شده در تاریخ: تیر ۲۳, ۱۳۹۵ ۰۱:۲۲

  مهدی

  تحلیل بد نبود اما در بخش کلام آخر تمامیت ارضی درست است و نه ارزی
  • ارسال شده در تاریخ: تیر ۲۳, ۱۳۹۵ ۰۸:۴۱

   operator

   ممنون از توجهتان