عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

حركت رو به جلو در روابط ايران و فرانسه

دكتر سيد محمد ساداتي نژاد

در تازه ترين تحولات رخ داده در ارتباط با روابط دو جانبه ايران و فرانسه،  سه شنبه شب ٣٠ شهريور ٩٥ در حاشيه هفتاد و يكمين نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد، رئيس جمهور كشورمان با فرانسوا اولاند رئيس جمهور فرانسه ملاقات نمود. اين ملاقات در محل اقامت رئيس جمهور كشورمان انجام شد كه نشانه ديگري از گرمتر شدن روابط ايران و فرانسه بود. اولاند در اين ملاقات، مبارزه با تروريسم را يكي از نقاط مشترك همكاري طرفين اعلام نمود.

از سويي ديگر دفتر كنترل دارايي هاي خارجي وزارت خزانه داري آمريكا ( افك)  در روزهاي آخر شهريور اجازه فروش ١٧ هواپيماي ايرباس به ايران را صادر كرد؛ مجوزي كه ميتواند تحرك تازه اي به همكاري هاي اقتصادي دو كشور ببخشد.

در تاريخ ٨ مهر  نيز آقاي نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت به فرانسه سفر نمود. آقای نعمت زاده در سفر سه روزه خود به فرانسه ضمن بازدید از بخشهای مختلف دو خودرو ساز بزرگ این کشور یعنی پژو و رنو، گفت و گوهایی نیز با روسای این دو شرکت به منظور گسترش همکاریها  انجام داد. وزیر صنایع همچنین  در افتتاحیه نمایشگاه جهانی خودرو پاریس که به عنوان بزرگترین رخداد نمایشگاهی خودرو از آن نام برده ميشود،  شرکت كرد. دیدار با وزیر اقتصاد و صنایع فرانسه از دیگر برنامه های آقای نعمت زاده در سفر به فرانسه بود.

اين سفر در رسانه هاي فرانسه بازتاب داشت. روزنامه لوفيگارو نوشت، بخش تحقيقات و توسعه پژو، وزير صنعت ايران را مي پذيرد. اين روزنامه اشاره كرد كارلوس تاوارز، مديرعامل پژو نيز يك هفته بعد از سفر آقاي نعمت زاده به ايران سفر خواهد كرد. تاوارز در حاشيه ملاقات با وزير ايراني اعلام كرد كه پژو در نيمه دوم ٢٠١٦، ١٥٠ هزار ماشين  به ايران مي فروشد و اگر در سال ٢٠١٧ نيز روال به همين صورت ادامه يابد،  تعداد فروش از ٣٠٠ هزار ماشين بالاتر خواهد رفت. او اشاره كرد كه اين شركت ٤٠٠ هزار يورو ظرف ٥ سال در ايران سرمايه گذاري خواهد كرد.  بخش فارسي راديو ار اف اي فرانسه نيز هدف اصلي  سفر نعمت زاده را بازديد و ملاقات با مسئولين رنو و پژو براي گسترش همكاري ها عنوان و از قول تاوارز، اين سفر را يكي از مراحل اجراي توافق دانست.

بر اساس گزارشات، در ادامه توافقی که بین سایپا و سیتروئن حاصل شده بود،  تفاهمنامه همکاری شركت ايراني سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو ) و شركت پژو- نیسان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاریس امضاء شد. وزير صنايع مذاكراتي رت با قطعه سازان فرانسوي انجام داد.

روزنامه لزاكو نيز با اشاره به اين سفر خبر امضاي تفاهم رنو با ايران را اعلام كرد. طبق اين خبر، هدف رنو تاسيس يك پايگاه عمده صنعتي در ايران است. رنو بر اساس اين توافق با شركت دولتي ايدرو كه همتاي شركت فرانسوي caisse مي باشد، يك سرمايه گذاري مشترك در ايران راه اندازي مي كنند كه ٦٩ درصد سهام آن براي طرف فرانسوي خواهد بود. رنو اعلام كرده مدل اقتصادي حضور خود در ايران را كاملا تغيير داده و اينكه در اين مدل جديد، رنو مالك بخش صنعتي خود بوده كه اين موضوع كاملا با قبل متفاوت است. اين شركت مشترك، در وهله اول ١٥٠ هزار ماشين توليد ميكند. رنو از قبل، دو قرارداد هاي همكاري  با سايپا و  با ايران خودرو داشت و قرار داد جديد اضافه بر دو قرارداد قبلي خواهد بود. رنو طبق دو قرارداد قبلي سالانه ٢٠٠ هزار ماشين توليد مي كرد كه با اين قرارداد جديد، ميزان توليد به ٣٥٠ هزار ماشين خواهد رسيد و تا ٢٠٢٠ ميزان فروش به ٤٠٠ هزار عدد خواهد رسيد كه ٢٠ درصد سهم بازار ماشين در ايران خواهد بود. رنو از سال ٢٠١٨ توليد دو مدل داستر و سيمبل را عملياتي خواهد كرد. مدل كوئيد نيز كه مدلي بسيار ارزان قيمت است و در هند نيز توليد شده است، قرار است در ايران  توليد شود. رنو به ايران به عنوان يك پايگاه صنعتي جديد نگاه ميكند. هدف رنو آن است كه ٣٠ درصد صادرات بين المللي خود را از پايگاه جديد ايران انجام دهد. به گزارش شبكه پرس تي وي، نيز شركت هاي فرانسوي اعلام نموده اند ايران را به هاب منطقه اي خود براي صادرات خودرو در خاورميانه تبديل ميكنند؛ اقدامي كه مي تواند فرصت اقتصادي بزرگي را براي ايران به همراه داشته باشد.

سايت صهيونيستي زونبورس  اشاره كرد كه رنو يك قرارداد استراتژيك با ايران به منظور ايجاد يك ونچر مشترك جديد امضاء كرد. اين سايت، هدف را سرمايه گذاري در ايران و نوسازي صنعت ايران اعلام نمود و اينكه بخش عمده سهام اين شركت با طرف فرانسوي خواهد بود. اين سايت گفت در سال ٢٠١٥ فروش رنو نسبت به ٢٠١٤ به ميزان ٥٦/١ درصد افزايش پيدا كرد و به ٥١/٥٠٠ تعداد رسيد كه حدود ٤/٨ درصد سهم بازار خودرو ايران بود و اين ميزان در ٨ ماهه ٢٠١٦ به سرعت افزايش يافت. تعداد ماشين هاي توليدي تا ٢٠٢٠ قرار است به دو ميليون برسد. بعلاوه يك بخش مهندسي

و يك شركت مشترك نيز ايجاد كه در وهله اول، سالانه ١٥٠ هزار خودرو و بعدا با افزايش اين سقف تا ٢٠٠ هزار خودرو، توليد خواهد  كرد. براي اولين بار يك نمايشگاه فروش و سرويس خدمات پس از فروش با استانداردهاي رنو نيز در ايران داير خواهد شد.

خبر امضاي اين قرارداد آنقدر مهم بود كه  رويترز فرانسوي نيز به آن پرداخت. لوفيگارو نيز اين قرارداد را استراتژيك دانست. اين روزنامه برجسته كرد كه اين سرمايه گذاري مشترك موجب تقويت توان و ظرفيت محلي در ايران خواهد شد. خبر امضاي اين قرارداد در روزنامه هاي منطقه مانند لوريان لوژور لبنان نيز بازتاب داشت.

سايت لدپش فرانسه  نيز  توافق رنو با ايران را راهبردی دانست. در مورد شرکت رنو اين نكته حائز اهميت است كه اين شركت هرگز تولید خود در ایران را متوقف نکرد و طبق گزارش ها هم اکنون نيز ٤٠ درصد از بازار ايران را در اختیار دارد. این خودروسازی فرانسوی حتي در دوران تحريم، دفتر خود را در ایران حفظ کرد اما فروش آن به میزان چشم گیری کاهش یافت. این شرکت در سال ٢٠١٢ میلادی یکصد هزار دستگاه خودرو در ایران فروخته بود که این تعداد در سال ٢٠١٤ میلادی به ٣٣ هزار دستگاه کاهش یافت. این شرکت که از سال ٢٠٠٣ میلادی با ایران خودرو و سایپا همکاری داشته از مدت ها پیش در اندیشه سرمایه گذاری مشترک با شرکت های ایرانی بود و امروز در دوران پسابرجام، اين شرايط فراهم شد.

بازگشت شركت هاي فرانسوي به ايران و افزايش همكاري اقتصادي بين ايران و فرانسه موضوعي است كه علاوه بر ايران، طرف فرانسوي نيز شديدا به دنبال آن بوده است. مجلس سناي فرانسه در آوریل ٢٠١٤ میلادی،  با تهيه گزارشي صد صفحه اي فرانسه را بازنده بزرگ تحریم های ضد ایرانی دانست و اعلام کرد که سطح تبادلات تجاری میان دو کشور از چهار میلیارد یورو در سال ٢٠٠٤ به ٥٠٠ میلیون یورو در سال ٢٠١٣ میلادی سقوط کرده است كه بايد فورا بازنگري شود. به این ترتیب در دوران تحريم ها سهم فرانسه در بازار ایران از هفت درصد به یک درصد کاهش یافت.

آقاي بارتلون، رییس مجلس فرانسه نيز در زمان سفر دو ماه قبل به ايران با تاکید بر اینکه اتلاف وقت برای گسترش روابط جایز نیست، گفته بود وزارت امور اقتصادی فرانسه آماده انجام مذاکرات برای گسترش روابط اقتصادی با ایران است؛ و دولت فرانسه نيز عزم جدی برای اجرایی شدن همه مفاد برجام دارد. بارتولون همچنين گفت کشور فرانسه درصدد است فعالیت هایی را در چارچوب انتقال تجربیات و همکاری‌های فنی برای پیاده‌سازی استانداردهای FATF با ایران انجام دهد تا بتواند بر ایالات متحده براي تسهيل تجارت با ايران فشار آورد. (٢٠)

بعد از انجام سفر آقاي نعمت زاده و همانطور كه از قبل نيز اعلام شده بود، اين هفته آقاي تاوارز، مديرعامل پژو  به تهران سفر نمود. وزیر صنعت، معدن و تجارت  به گزارش مهر در دیدار با تاوارز مدیر عامل پژو سیتروئن بر صادرات خودروهای تولیدی این شرکت در ایران تاکید کرد و همکاری با قطعه‌سازان داخلی، توجه به بازار صادرات و ارتقای آن و همچنین اجرای برنامه بر اساس زمان‌بندی تعیین شده را از ارکان مهم پیشرفت این همکاری برشمرد. محمد رضا نعمت‌زاده بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه صادرات، کیفیت، هزینه، مدیریت پروژه و همکاری دانشگاه‌های دو کشور تاکید کرد. تاوارز نيز افزود اولويت صادرات با بازارهای پیشنهادی ایران است و تلاش می کنیم با توجه به توافقات پیشین صادرات را در اولویت قرار دهیم.  مدیرعامل پژو سیتروئن در این سفر با مدیران بانک مرکزی، قطعه سازان، ایران‌خودرو، سایپا نیزملاقات‌هایی داشت.(٢٨) به گزارش اقتصاد آنلاین نيز محمد رضا نعمت زاده  تسهیل روابط بانکی بین دو کشور را از الزامات این همکاری خواند و افزود زمینه برای همکاری های بیشتر بانکی در طرف ایرانی وجود دارد و امیدواریم طرف فرانسوی هم موانع را برطرف کند. (٢٣) به گزارش ايسنا نيز در این دیدار حل معضلات بانکی مورد توجه قرار گرفت.(٢٦)  روابط عمومی بانک مرکزی نيز اطلاع داد ولی‌اله سیف با بیان اینکه در فضای پسابرجام فرصت مناسبی برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی فراهم آمده که باید مورد بهره برداری قرار گیرد، گفت با توجه به ظرفیت‌های گسترده همکاری تجاری میان دو کشور فرانسه و ایران به ویژه در حوزه صنعت خودرو، برگزاری چنین جلساتی می‌تواند نقطه عطفی برای از سر گیری روابط اقتصادی باشد. نامبرده به تسویه حساب با موسسات تضمین صادرات اروپایی اشاره کرد و گفت بلافاصله پس از اجرایی شدن برجام، مذاکرات برای رفع مغایرت‌ها و تسویه حساب با این موسسات انجام گرفت که از جمله این موسسات، بیمه صادرات کوفاس در کشور فرانسه بود. در نتیجه این اقدامات، یکی دیگر از موانع گسترش روابط اقتصادی و تجاری با ایران رفع شد. پس از این نشست هیأت فرانسوی به منظور بررسی شرایط پیشبرد مراودات خود و رفع موانع گسترش آن، در جلسه‌ای دیگر با حضور حسن یعقوبی میاب، مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی و مدیران‌عامل و اعضای هیئت مدیره برخی بانک‌های ایرانی به بحث و گفتگو پرداختند.(٢٧)

طي يكماه گذشته، روابط دو كشور علاوه بر حوزه خودرو كه با توجه به  قرارداد هاي جديد امضاء شده از آن تعبير به  دور جدید همکاری های خودرویی ایران و فرانسه شده،  در ساير حوزه ها نيز پيشرفت هاي قابل ملاحظه اي داشته است.  در عرصه هسته اي، همزمان با سفر آقاي نعمت زاده به فرانسه،  آقاي صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي  در وين ابراز داشت كه شركت هاي فرانسه از ايران درخواست خريد آب  سنگين كرده اند و ايران نيز اعلام آمادگي نموده است. وي همچنين اشاره كرده مذاكرات براي ساخت يك نيروگاه هسته اي در ايران توسط يك شركت فرانسوي- ژاپني در جريان است.

دو كشور در ساير عرصه هاي صنعتي نيز به دنبال توسعه روابط هستند. وياني دو بوشه (Vianney de Buchet)، نایب رئیس شرکت ايرليكيد فرانسه (AIR LIQUIDE ) روز چهارشنبه ١٤ مهرماه از منطقه آزاد چاه بهار بازديد و با مدیران این منطقه در مورد زمينه هاي همكاري گفتگو كرد. محمد ميري، مدیرگمرک سازمان منطقه آزاد چابهار  با تشریح موقعیت راهبردی و فرصت های سرمایه گذاری در چاه بهار اظهار داشت این منطقه پس از برجام، کانون توجه جهانی شده است و در یکسال گذشته حضور شرکت ها و هیات های سرمایه گذار خارجی در چابهار از مرز ١٠٠ هیات عبور کرده است. وي گفت منطقه آزاد چابهار برای توسعه و رشد نیاز به حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی دارد و در کمترین زمان مشاوره، راهنمایی و همکاری لازم را برای شروع فعالت و ثبت شرکت انجام خواهد داد. وی گفت قرار است چهار شرکت فولاد در چابهار راه اندازی شود و مجتمع فولاد مکران و پتروشیمی نیز اقدامات اولیه زیرساختی را آغاز کرده اند که در آینده تمایل به همکاری با شرکت های خارجی و داخلی خواهند داشت. وياني دو بوشه نيز اظهار داشت توانایی و امکانات لازم برای فعالیت در این منطقه را داریم و می توانیم بخشی از مشکلات تامین گازهای صنعتی مجتمع های فولاد و پتروشیمی را حل کنیم. اين شرکت چند ملیتی در سال ١٩٠٢ ثبت و راه اندازی شده و هم اینک در بیش از ٨٠ کشور دنیا در زمینه تولید گازهای صنعتی و خدمات مرتبط با آن فعال است و خدمات لازم را به صنایع مختلف از جمله کارخانجات تولید تجهیزات پزشکی، مواد شیمیایی و قطعات الکتریکی ارایه می کند. این شرکت با سابقه بیش از ١٠٠ ساله و درآمد ١٦ میلیارد یورویی در سال ٢٠١٥ حدود ٦٨ هزار کارمند دارد و به بیش از سه میلیون مشتری خدمات رسانی می کند. این شرکت در سال ٢٠٠٩ در رتبه ٤٨٤ فهرست فورچون جهانی در میان ٥٠٠ شرکت بزرگ جهانی قرار گرفت. مدیران شرکت  فرانسوي از مجتمع فولاد مکران، بندر شهید کلانتری و شهید بهشتی و پیکره های صنعتی و صنایع منطقه آزاد نيز بازديد کردند. (٢٥)

ايران و فرانسه، در عرصه بهداشتي نيز همكاري هايي را شروع كرده اند. به گزارش همشهري آنلاين، آقاي سنمو، سفیر فرانسه در ایران  با حضور هفته گذشته در دفتر وزیر بهداشت با وی در خصوص همكاري هاي بهداشتي دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار همکاری‌های دوجانبه دو کشور در زمینه‌های علمی، تحقیقاتی و آموزشی مورد بررسی قرار گرفت. آقاي هاشمي گفت پس از توافق هسته ای، سفر دکتر روحاني؛ رییس جمهور به فرانسه مقدمه ای شد تا دو کشور همکاری‌های دو جانبه را در حوزه‌های مختلف به ویژه در حوزه سلامت تقویت کنند. سفير فرانسه نيز به برگزاری گردهمایی مدیران انستیتو پاستور در ماه نوامبر در ایران اشاره و گفت قطعا انستیتو پاستور فرانسه را تشویق می‌کنیم تا در این گردهمایی حضور پیدا کنند. خود آنها نيز علاقه مند هستند تا در این اجلاس حضور یابند. سفیر فرانسه در ایران با اشاره به همکاری خود در روند اجرای یکی از توافق‌نامه‌های دو کشور در حوزه سلامت، اظهار داشت یکی دیگر از پروژه‌های توافقی طرفین، ساخت لابراتورهای تحقیقاتی پزشکی است که بسیار ارزشمند و مورد حمایت دولت‌های ایران و فرانسه است. وي گفت دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های دانشگاهی ایران ارتباط و همکاری‌های بسیار مناسبی با سازمان بیمارستانی دانشگاهی فرانسه دارند و سمینار های مشترک زیادی در حوزه‌های ژنتیک، اورژانس، مدیریت بیمارستانی و بیماری‌های عفونی برگزار خواهد شد. وی همچنين گفت در حال حاضر  یکی از بهترین شرکت‌های ساخت بیمارستان، برای ساخت بیمارستان هزار تختخوابی در تبریز در حال مذاکره است و می‌توان در آینده شاهد همکاری‌های مناسبی در زمینه سموم دفع آفات نباتی بین دو کشور بود.

ايران و فرانسه علاوه بر زمينه هاي بهداشتي،  در عرصه هتل سازي نيز همكاري هايي را آغاز كرده اند. كريستوف لاندا ( Christophe Landais ) مامور ارشد اجرایی شرکت هتل داري اكور در مصاحبه با ايسنا از ماموریت‌های ویژه این گروهِ فرانسوی هتل‌های چند ملیتی در ایران خبر داد و گفت قرار است در ۱۰ سال آینده، ۱۰۰ هتل در ایران بسازیم. اين گروه، قبلا دو هتل تحت لیسانس اکور در فرودگاه بين المللي امام خميني  راه اندازي كرده است. اين گروه سرمایه‌گذار با درنظر گرفتن ۱۰ درصد رشد سالانه صنعت گردشگری ایران با پیش‌بینی ورود ۲۸ میلیون گردشگر در سال ۲۰۳۵، برنامه‌ریزی کرده تا آن زمان، بین ۳۵۰ تا ۳۷۰ هتل با ۶۰ هزار اتاق در ایران بسازد و از این طریق ۸۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد.(١٩)

در كنار روابط اقتصادي، در عرصه فرهنگي نيز روابط دو كشور بعد از يك دوره وقفه زماني، در حال افزايش و يافتن مسير اصلي خود است.  ژان لوك مارتينز، رئيس موزه لوور  در كنفرانس  چشم انداز روابط فرهنگي ايران و اروپا در پاريس در تاريخ ٩ مهرماه با اشاره به وجود یک ارتباط ماهوی میان فرهنگ ایران و فرانسه گفت که سه توافقنامه جدید میان این موزه با طرفهای ایرانی امضاء شده است و اينكه ما در یک برهه حساس و بسیار مساعد برای افزایش این همکاری ها قرار داریم. به اعتقاد مارتینز این روابط می تواند در حوزه های مختلف همانند اعزام متخصصین و برگزاری نمایشگاه های مشترک در ایران و فرانسه ازسرگرفته شود. (٢١) به گزارش خبرگزاري فارس خانم یانیک لینز، مسؤول بخش آثار اسلامی موزه لوور و خانم جودیت هنون، مسؤول بخش دوره صفوی موزه لوور فرانسه نيز در سفر خود به ایران، با حضور در موزه آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع)، زمينه هاي همكاري را با مسئول اين موزه بررسي كردند. (٢٢)

در ادامه مسير گرمتر شدن روابط دو كشور، قرار است به زودي آقاي بروجردي، رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز به فرانسه سفر نمايد. به گزارش ایرنا سفیر فرانسه در تهران روز  چهارشنبه ١٤ مهر  با علاء الدین بروجردی دیدار و پیرامون برنامه سفر رسمی هیات پارلمانی ايران به فرانسه به دعوت رییس کمیسیون خارجه و دفاع سنای این کشور بحث و گفت و گو کردند. بروجردی در این دیدار با اشاره به پیشینه خوب مناسبات ایران و فرانسه از توسعه و گسترش روابط در تمامی زمینه ها اعم از اقتصادی، تجاری، سیاسی و فرهنگی استقبال کرده و گفت تقویت روابط ایران و فرانسه به عنوان دو کشور مهم و تاثیر گذار به نفع دو ملت و دو کشور خواهد بود. بروجردی گفت مجلس شورای اسلامی، کمیسیون های تخصصی و گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه آمادگی هرگونه همکاری برای کمک به توسعه مناسبات دوستانه دو کشور در تمامی زمینه ها را دارند. سفیر فرانسه نیز در این دیدار با اشاره به روند رو به رشد همکاری های ایران و فرانسه گفت آنچه برای فرانسه مهم است روابط متقابل دو کشور بر اساس احترام و درک متقابل و منافع متقابل است و در همین راستا فرانسه از همکاری با ایران در عرصه های مختلف از جمله در زمینه خودرو استقبال می کند. وی تصریح کرد فرانسه علاقه مند به گسترش روابط دو جانبه و ارتقای سطح مناسبات با جمهوری اسلامی ایران است و در همین زمینه استفاده بهتر از ظرفیت های موجود بین دو کشور را خواستار شد.(٢٤)

همانطور كه مشاهده شد روابط دو كشور ايران و فرانسه، با حركت رو به جلو در حال يافتن مسير اصلي خود مي باشد و همكاري ميان موسسات، نهادها و شركت هاي دو كشور در عرصه هاي مختلف اقتصادي، بهداشتي، صنعت اتومبيل و علمي و فرهنگي در حال افزايش است. سفرهاي متداوم و مكرر مقامات سياسي و پارلماني دو كشور نيز حكايت از گرمتر شدن روابط دو كشور و توسعه روابط است.

پي نوشت ها:

۱- http://fararu.com/fa/news/289889/تصاویر-دیدار-روحانی-با-اولاند

۲- http://www.lefigaro.fr/flash-eco/2016/09/29/97002-20160929FILWWW00074-psa-recoit-le-ministre-iranien-de-l-industrie.php

۳- http://www.asrekhodro.com/Mobile/Home/News/94554??ref=ghatreh

۴- http://m.fa.rfi.fr/اولین-سفر-وزیر-صنایع-ایران-به-فرانسه-پس-از-امضای-توافق-با-پژو-سیتروئن-۲۰۱۶۰۹۲۹/اقتصاد

۵- http://akharinkhabar.com/Pages/News.aspx?id=2987023

۶- http://www.asrekhodro.com/Mobile/Home/News/94590??ref=ghatreh

۷- http://www.asrekhodro.com/Mobile/Home/News/94595??ref=ghatreh

۸- http://www.lesechos.fr/industrie-services/automobile/0211346681929-renault-signe-un-accord-pour-doper-sa-presence-en-iran-2031584.php

۹- http://m.zonebourse.com/RENAULT-4688/actualite/RENAULT-signe-un-accord-strategique-avec-l-Iran-pour-creer-une-nouvelle-joint-venture-23142226/

۱۰- https://www.easybourse.com/international/news/1216195/renault-creation-une-co-entreprise-en-iran.html

۱۱- http://www.lorientlejour.com/article/1010227/automobile-accord-entre-renault-et-liran-pour-une-nouvelle-co-entreprise.html

۱۲- http://www.ccfa.fr/Renault-accelere-son-developpement-165720

۱۳- http://bourse.lefigaro.fr/indices-actions/actu-conseils/renault-va-creer-une-nouvelle-joint-venture-en-iran-5772789

۱۴- http://www.lepoint.fr/automobile/actualites/automobile-accord-entre-renault-et-l-iran-pour-une-nouvelle-coentreprise-30-09-2016-2072604_683.php

۱۵- http://lexpansion.lexpress.fr/entreprises/diesel-iran-electrique-mondial-de-l-auto-charge-pour-renault-et-carlos-ghosn_1836242.html

۱۶- http://www.irna.ir/fa/News/82251985/

۱۷- http://www.irna.ir/fa/News/82251329/

۱۸- http://www.hamshahrionline.ir/details/348259/Lifeskills/heathsubpage

۱۹- http://isna.ir/news/95071308138/ماموریت-ویژه-غول-هتل-سازی-فرانسه-در-ایران

۲۰- http://www.mehrnews.com/news/3764567/صدور-مجوز-فعالیت-بانکهای-ایرانی-در-فرانسه

۲۱-http://paris.icro.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=188&pageid=11678&newsview=661096

۲۲- http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950713001125

۲۳- http://www.eghtesadonline.com/بخش-خودرو-۴/۱۴۹۷۷۲-تولید-صادرات-محور-اولویت-ماست

۲۴- http://www.irna.ir/fa/News/82257422/

۲۵- http://www.irna.ir/fa/News/82256986/

۲۶- http://www.isna.ir/news/95071408886/رایزنی-بانکی-با-پژو-در-میرداماد-کارشکنی-نفر-سوم

۲۷- http://www.tabnak.ir/fa/news/629077/در-دیدار-سیف-با-کارلوس-تاوارِس-چه-گذشت

۲۸- http://www.mehrnews.com/news/3787659/تولید-صادرات-محور-اولویت-ماست-فرانسه-موانع-بانکی-را-برطرف-کند

دسته بندی:   دیپلماسی اقتصادی, دیپلماسی عمومی, سیاسی

دیدگاه ها