عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

جزئیاتی از شبکه ارتباطاتی ماهواره ای داعش و همکاری های بین المللی با این گروه

عصر دیپلماسی: در پی گزارش خبرگزاری آلمانی اشپیگل درباره نحوه اتصال داعش به اینترنت برای پیشبرد تبلیغات خود و همچنین ارتباط بین نیروهایش که در تاریخ ۴ دسامبر منتشر شد به این نکته اشاره شده بود که با توجه به تخریب تمامی زیرساخت های مخابراتی در اکثر نقاط سوریه، داعش از اینترنت ماهواره ای استفاده می کند. در آن گزارش از چند شرکت اروپایی به عنوان تامین کننده خدمات این نوع اینترنت نام برده شده بود. این گزاش همچنین تاکید می کند که در رقه به عنوان اصلی ترین مرکز داعش در سوریه، اینترنت ماهواره ای تنها راه ارتباطی داعش است.

شرکت های تامین کننده اینترنت ماهواره ای داعش

بنابر گزارش اشپیگل ماهواره هایی که داعش از آن ها استفاده می کند، از سوی چند اپراتور اروپایی مدیریت می شوند. این روزنامه آلمانی شرکت Eutelsat فرانسوی، SES که متعلق به لوکزامبورگ است و همچنین شرکت انگلیسی Avanti را به عنوان اصلی ترین تامین کنندگان خدمات اینترنت ماهواره ای داعش می داند. هرسه این شرکت ها گفته اند که با کاربران خود ارتباط ندارند و تنها ماهواره ها را مدیریت می کنند و خدمات را به تامین کنندگان اتصال به اینترنت و توضیع کنندگان می فروشند.

اشپیگل در ادامه گزارش خود به نحوه تامین تجهیزات مورد نیاز اتصال به این نوع اینترنت را توضیح می دهد؛ تروریست ها ابزارهای مورد نیاز را در استان ختای ترکیه و از شهر آنتاکیه خریداری می کنند. دو شرکت Eutelsat و SES تایید کرده اند که با ترکیه مبادلات تجاری دارند. این در حالی است که خبرگزاری لوموند نیز با این دو شرکت ارتباط برقرار کرده اند و مدیران هر دو شرکت خاطرنشان کرده اند که هیچ مشتری در عراق و سوریه ندارند. در مقابل شرکت انگلیسی Avanti هیچ نظری درباره گزارش اشپیگل ارائه نکرده و به ذکر این نکته بسنده کرده است که آوانتی به عنوان یک تامین کننده بزرگ اینترنت ماهواره ای هویت و مختصات کاربرانش در انتهای شبکه را نگه نمی دارد!

ترکیه حلقه اتصال داعش به اینترنت ماهواره ای

تجهیزات و لوازم اتصال به اینترنت ماهواره ای در استان ختای که هم مرز با سوریه است قرار دارند و شهر انتاکیه مرکز تامین تجهیزات مورد نیاز داعش است. یکی از فروشندگان تجهیزات اینترنت ماهواره ای در انتاکیه گفته است که مردانی با ریش های بلند و جیب های پر پول می آمدند و از تجهیزات ما خرید می کردند.

 

شرکت آلمانی Sat Internet یکی از واسطه های پخش خدمات شرکت فرانسوی Eutelsat است . گفته می شود که این شرکت آلمانی واسطه تحویل این تجهیزات به ترکیه است. بین سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ این شرکت آلمانی بیش از ۶۰۰۰ دیش ماهواره اینترنتی تحویل ترکیه داده است و بنابر گزارش اشپیگل هیچ کدام از این دیش ها در ترکیه باقی نمانده و به سوریه ارسال شده است. مشخص نیست که شرکت های اروپایی مستقیما قصد کمک به داعش را داشته اند اما در هر صورت از مقصد آن ها و مکانی که از آن ها استفاده می شود با خبر بوده اند. لازم به ذکر است که به علت گرانی این نوع از اینترنت، گسترش آن در ترکیه به کندی پیش رفته است. در ضمن استفاده از این نوع اینترنت در ترکیه منوط به مجوز مخابرات این کشور است.

چرا فروش این تجهیزات متوقف نمی شود؟

فرستادن هریک ماهواره های اینترنتی و قرار دادن آن در مدار ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار هزینه برای شرکت ها در بر دارد. مدت عمر فعالیت هر ماهواره هم به طور متوسط در حدود ۱۵ سال است. یقینا شرکت های تامین کننده خدمات اینترنت ماهواره ای با یک کلیک می توانند دسترسی گروه های تروریستی به شبکه را قطع کنند. این شرکت ها تنها به دنبال سود بیشتر و جذب مخاطبان بیشتر برای شبکه های خود هستند و کاربران این نوع خدمات برای آن ها چندان اهمیتی ندارد. گفته می شود که ۲۵۰۰ کاربری که در سوریه از این نوع خدمات استفاده می کنند ۱۰۰،۰۰۰ دلار در ماه برای دو شرکت تامین کننده این خدمات سود به ارمغان می آورند.

البته این احتمال هم وجود دارد که سازمان های اطلاعاتی برای رشد و گسترش داعش با این شرکت ها همکاری می کنند. از سوی دیگر پذیرش این امر برای دولت فرانسه ساده نیست که Eutelsat برای تروریست ها در سوریه تامین خدمات می کند چرا که ۲۶ درصد سهام این شرکت در اختیار بانک دولتی Caisse des Dépôts است.

تحریریه عصر دیپلماسی – شمس الدین نژاد

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, دسته‌بندی نشده, دیپلماسی اقتصادی, دیپلماسی فضای مجازی, سیاسی

دیدگاه ها