عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

ترس در وجود شیعیان ترکیه روز به روز بیشتر می شود

عصردیپلماسی: بی توجهی به شیعیان و سرخوردگی آنها در ترکیه روز به روز بیشتر می شود. این مساله را میتوان به راحتی در نقدهایی که رسانه های ترکیه در مورد مسائل خاورمیانه انجام می دهند مشاهده کرد. همین مسائل باعث می شود که شیعه های ترکیه خودشان را جدا شده از ملت حس کنند.

رسانه های ترکیه هر روز به خبرهایی می پردازند که در آنها اسلام مورد انتقاد شدید قرار می گیرد و این کار را بسیار واضح و علنی انجام می دهند. کارشناسان چه شیعه و چه سنی نقدهای بسیاری بر این مسئله می نویسند. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا تمامی مسلمانان در ترکیه به شکل یکسانی مورد توجه قرار می گیرند؟

مخالفت با شیعه روی دیگر سکه مخالفت با اسلام است. این مسئله فقط مربوط به ترکیه نمی شود بلکه یک مساله جهانی در کشورهای اسلامیست. با این تفاسیر در ترکیه یک حرکت ضد شیعه در حال شکل گیری است.

“ال_مونیتور” در برنامه ای، نظر ده کارشناس را منتشر کرد که بعضی از آنها سنی بوده اند اما بدون استثنا هیچ یک از آنها علاقه ای به انتشار نامشان نداشتند. یکی از کارشناسان دلیل تقاضایشان برای مخفی ماندن نامشان را اینگونه بیان می کند: ” وقتی در ترکیه چنین متنی را بنویسی و منتشر کنی مطمعنا کارگزار و دست نشانده ایران شناخته خواهی شد! ” کارشناس دیگری چنین گفت :” ما در مساجد خودمان هم نمی توانیم به راحتی و بدون دغدغه به عبادت بپردازیم این را حس می کنیم که مرتبا تحت نظارت هستیم. بنابراین کمی محافظه کارانه عمل می کنیم تا از حملات احتمالی در امان باشیم”

این ترس ها بی جا نیست. در سال ۲۰۱۴ چند مسجد به اتهام فاصله گرفتن از دیانت بسته شدند.

مخالفت با شیعه در ترکیه به دو شکل خودش را نشان می دهد: اول در زندگی شخصی و روزمره شیعیان. بسیاری از شیعیان به وضوح از فعالیت های اجتماعی رانده می شوند. دومین شکل آن هم به وضوح خود را در رسانه ها نشان می دهد و آن زمانیست که در حال نقد و بررسی مسائل یمن, عراق و ایران هستند. تفکر ضد شیعه را آشکارا در این نقدها می توان دید.

شیعیان ترکیه در بین اقلیت ها قرار می گیرند ولی اقلیتی که بیش از همه اقلیت ها در عذاب هستند. اما به طور رسمی هم به شکل یک اقلیت به آنها نگاه نمی کنند. جمعیت شیعه بیشتر در مناطق “کارس” , “آغری” و “ایغدیر” ساکن هستند و عموما آنها را به عنوان “آذری” می شناسند نه “ترک”.

“کمال اردمول” نویسنده و پژوهشگر در این باره نظر خاصی دارد. به نظر او در ترکیه حس غالب نسبت به شیعیان نفرت است و نه ترس. از آنجاییکه شیعیان ترکیه نیز موافق و پیرو تفکرات ایران نسبت به آمریکا هستند و همیشه در مقابل آن جبهه دارند این مساله باعث می شود که مورد تنفر جمعیت ترک قرار بگیرند.

یک شیعه دیگر که خواست اسمش منتشر نشود به ال_مونیتور چنین گفت: در ترکیه افراد زیادی از سنی بودن تغییر مذهب داده و به شیعه روی می آورند ولی آنها در نظر بقیه انسان ها آنرمال و نادان به حساب می آیند.

شیعه ها در مراکز دولتی و رسمی ترکیه نمی توانند مشغول به کار شوند و در استخدام های رسمی دولت دچار مشکل می شوند.مخصوصا در استانبول و در مناطقی که سلفی ها مورد حمایت دولت قرار گرفته اند به وضوح می توان نفرت از شیعه ها را مشاهده کرد. نه افراد سکولار و نه سنی های متعصب, هیچکدام ایران را دوست ندارند. و از آنجاییکه شیعه های ترکیه مدافع و موافق ایران هستند باعث می شود که صداقتشان نسبت به ترکیه زیر سوال برود!

جنگ در سوریه و اتفاقات اخیر خاورمیانه نفرت از شیعیان را در ترکیه افزود. اردوغان بارها از ایران و بشار اسد انتقادهایی را ارائه کرد که مستقیم و غیر مستقیم انتقادی به شیعه و حزب الله بود. شیعه های ترکیه محکوم هستند به مخالفت با آمریکا , دعوت به مذهب شیعه در ترکیه, همراهی ایران, همراهی اسد و مخالفت با سیاست های عربستان و وهابیت. علمای شیعه نیز تهدید بزرگی برای دولت ترکیه به حساب می آیند.

ترکیه پیش از اینکه بخواهد از غرب به دلیل رفتار نامناسب با مسلمانان انتقاد کند، باید در درون مرزهای خود فکری به حال این تفکر ضد شیعه بکند. اوضاع شیعیان در ترکیه وخیم است و ترکیه میبایست تغییراتی در سیاست خود نسبت به آنها لحاظ کند.

نویسنده: پینار ترمبلای

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, دیپلماسی عمومی, دیپلماسی فرهنگی, سیاسی

دیدگاه ها