عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

تحلیلی بر سخنان و سفر وزیر اقتصاد آلمان به تهران

نوشته “عبدالرضا غفرانی ـ تحلیلگر ارشد بین المللی”

سفر وزیر اقتصاد آلمان فدرال به ایران علی رغم سخنان بی موقع و غیر منطقی او ، که در واقع آن را نوعی دخالت در امور داخلی یک  کشور دیگر باید تلقی کرد ، انجام شد. اما این سفر بی شک برای او و دولت آلمان یک دیدار نا موفق باید تلقی شود. واقعا چرا وزیر کشوری که همیشه ایران سعی کرده با آن روابط  خوب و حسنه ای داشته باشد و اغلب شریک اول تجاری کشور ما بوده در استانه یک سفر اقتصادی ، چنین مواضعی اتخاذ می کند ؟ در طول حکومت خانم آنکلا مرکل  ، صدر اعظم آلمان همیشه مواضعی منطقی در سیاست خارجی خود و بدور از هر گونه تندروی و سیاست ها ی افراطی که گه گاه برخی از کشور های اروپائی اتخاذ می کنند داشته است . اما در چند ماه اخیر در مواردی دیده شده و  معلوم نیست چرا سیاست دولت آلمان در قبال ایران کمی نسبت به گذشته تغییر یافته است. هنوز مدتی از مواضع خانم مرکل و بان کی مون دبیر کل سازمان ملل در چند ماه پیش، که، متاسفانه دوستانه نبود ، نگذشته است و حالا مهم ترین وزیر او چنین سخنانی را به زبان می آورد. لابد تصور می کرده است با این سخنان چیزی تغییر نخواهد کرد و او فقط برای روابط تجاری به ایران می رود. اما واکنش منطقی مقامات عالی رتبه ایران و نپذیرفتن بعضی از آن ها برای گفتگو با وی یک شکست برای دولت آلمان فدرال خواهد بود و بی تردید نقطه منفی و مبهمی در روابط دوکشور خواهد ماند.

اما انگیزه چنین کاری  چه بوده ، موضوعی است که فعلا مورد بحث ما نیست ، ضمن این که احتمالا می تواند به نوعی اختلاف در داخل دولت آلمان ارتباط داشته باشد باشد و یا این که فشار های گروه های ذینفوذ ، به خصوص از جانب اسرائیل باشد. بالاخره این ها نقاط مبهمی است که دیر و یا زود روشن خواهد شد.

اما لازم است در این مقال کوتاه به چند نکته برای آگاهی و یاد آوری دولت آلمان اشاره شود:

  • دولت آلمان بی تردید می داند شرایط سیاسی و اقتصادی بین المللی  با چند دهه قبل تفاوت زیادی کرده است. و این را هم حتما میداند ایران چه از نظر سیاسی و یا اقتصادی  یکی از بزرگترین کشور های این منطقه حساس در جهان است. به علاوه مقامات آلمانی به خوبی آگاه هستند که  نفوذ ایران در غرب آسیا و اسیای میانه  و نیز خاورمیانه اجتناب نا پذیر است. ایران فقط یک بازار ۸۰ میلیونی برای تنها آلمان نیست بلکه به خاطر موقعیت جغرافیائی خود و ارتباط با کشور های این منطقه یک بازار ۴۰۰ میلیون نفری  به شمار می رود .
  • امروزه با توسعه سریع اقتصادی و پیشرفت شگرف کشور های خاور دور و جنوب شرقی آسیا  و نیز آمریکای جنوبی ، اغلب کشور های جهان و البته من جمله ایران روابط سیاسی و اقتصادی خود را با این کشور ها گسترش داده و می دهند. بنا بر این کشور های مذکور هم اکنون رقبای بزرگی برای کشور های اروپائی و به خصوص آلمان  محسوب می شوند. هم اکنون رئیس جمهوری ایران سرگرم بازدید از چند کشور مهم در جنوب شرقی آسیاست . به علاوه این رفت و آمد ها در آینده ادامه خواهد یافت  و بی شک به گسترش تجارت ، اقتصاد و صادرات و واردات میان کشور ما و دیگر کشور ها خواهد انجامید.
  • ایران همچنان  یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت و گاز در جهان است .با تحولاتی که در روابط روسیه و کشور های اروپائی به خصوص بر سر مساله اوکراین در چند سال گذشته به وجود آمده است، بی تردید منابع عظیم گازی در ایران ، که می تواند نقش موثری در تامین انرژی اروپا و البته آلمان داشته باشد عاملی است که نمی تواند نادیده گرفته شود به خصوص اگر صادرات گاز روسیه به اروپا به جهت سیاسی دچار مشکل شود .
  • در اروپا کشور هائی هستند که رقیب آلمان به شمار می روند و اکثرا روابط خوبی با ایران داشته و مشتاق روابط گسترش روابط تجاری با ایران و نیز سرمایه گذاری در کشور ما هستند. بنا بر این در این دنیای پر رقابت ، هر کشوری سعی دارد سیاست های سنجیده ، منطقی  و البته توام با حزم و احتیاط برای حفظ منافع ملی خود اتخاذ نماید

سر انجام این که دولت جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان گسترش روابط در همه زمینه ها با کشور های جهان  و طبعا آلمان ( البته به استثنای معدودی از کشور ها)  بوده و هست البته مشروط بر آن که این روابط مبتنی بر احترام متقابل به حق حاکمیت و استقلال و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر باشد.

شاید هر کشور دیگری به جز ایران بود بعد از سخنان غیر دوستانه وزیر اقتصاد آلمان قبل ز سفروی  به ایران از او می خواست دیدار خود را لغو کند ، ولی دولت ایران با توجه به روابط خوبی که تا کنون با آلمان داشته و اصولا هدف گسترش روابط بوده است باز هم خواستار عدم دیدار وزیر اقتصاد آلمان نشد . بنابر این رفتار منطقی و سنجیده دولت ایران  را دولت آلمان باید نشانه حسن نیت طرف دیگر بداند و از تکرار مواضع و سخنانی که به نفع روابط دو کشور نیست خودداری ورزد.

دسته بندی:   دیپلماسی اقتصادی, دیپلماسی عمومی, سیاسی

دیدگاه ها