عصر دیپلماسی

چهارشنبه, ۰۴ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

تبلور فضای پسا برجام

عصر دیپلماسی: در آستانهٔ سفر آقای روحانی به اروپا، رئيس‌‌جمهور فرانسه طی یک سخنرانی، ضمن اینکه مدام از ایران به عنوان «این کشور بزرگ» یاد کرد، بر این نکته هم تاکید فراوان داشت که «من اولین رئیس دولت غربی بودم که پس از پیروزی آقای روحانی با او ملاقات کردم»!

در همین هنگام، در برخی از رسانه‌های فرانسه نیز بحث از این است که «چرا روحانی بجای فرانسه، ابتدا به ایتالیا سفر کرده است؟» و می‌پرسند «آیا برنامه‌ٔ سفری روحانی به این معناست که ایران در مناسبات تجاری و اقتصادی به ایتالیا اولویت خواهد داد یا اینکه فرانسه نیز همچنان جایگاه خود را نزد ایران حفظ کرده است؟».

برخی دیگر از مفسران و روزنامه‌نگاران فرانسه هم به تاثیر مثبت سفر روحانی بر صنایع اتوموبیل،‌ صنایع هواپیماسازی، شغل‌آفرینی و اقتصاد این کشور می‌پردازند و – ضمن سرزنش آقای فابیوس بخاطر رفتارهای گذشته‌اش در قبال ایران – ابراز امیدورای می‌کنند که تندروی‌های او در زمان مذاکرات هسته‌ای تاثیری بر تصمیمات و اولویت‌بندی‌های دولت روحانی نداشته باشد!

بسیاری دیگر از تحلیل‌گران نیز هشدار می‌دهند که طرح موضوع بازگشت‌پذیری تحریم‌ها (snap back) کار چندان درست و سنجیده‌ای نیست و نباید بیش از این سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها و ایرانیان را از این مسئله ترساند. چرا که با تحکیم روابط تجاری و اقتصادی با ایران، مسئلهٔ بازگشت‌پذیری دیگر – در عمل – موضوعیت چندانی نخواهد داشت.

این فضای مثبت و سرشار از فرصت برای ایران، به واقع تبلور عینی و ملموس همان چیزی است که تا کنون به صورت انتزاعی به آن ‌«فضای پسا برجام» می‌‌گفتند.

این فضا در دل اروپا – که تا چندی پیش برای بسیاری از ناظران و سیاستمداران حتی قابل تصور هم نبود – این پیام را در بر دارد که ایران در حوزهٔ دیپلماسی راه درستی را پیش گرفته‌ است و از این پس در روابط بین‌المللی‌‌اش «عاملیت» بیشتری خواهد داشت.

ضمن اینکه،‌ در چنین فضایی – که در آن دولت‌های اروپایی به رقابت برای جلب نظر ایران افتاده‌اند – دولت روحانی از موقعیت مذاکراتی بسیار خوبی برخوردار است و ‌می‌تواند از آن به بهترین شکل برای پیش‌برد منافع ملی و توسعه اقتصادی استفاده کند.

نویسنده: رضا نصری، حقوقدان و عضو موسسه مطالعات عالی بین المللی ژنو

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, دیپلماسی هسته ای, سیاسی

دیدگاه ها