عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

تبعات اولیه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا؛

پس از اعلام نتیجه همه پرسی خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، تبعات کوچک و برزگ بسیاری در اروپا و سایر نقاط جهان مشاهده شد که به نظر می­رسد این تبعات توان ایجاد تغییرات مهمی در عرصه سیاست بین المللی را دارد.

راستگرایان فرانسه و هلند از خروج انگستان خشنودند و پیشنهاد رفراندوم‌های مشابه را داده‌اند. نخست‌وزیر اسکاتلند اما می‌گوید می‌توان بخت یک همه‌پرسی دوباره برای استقلال از بریتانیا را آزمود تا اسکاتلند عضو اتحادیه بماند.

خانم نیکلا استورجن، رئیس دولت خودمختار اسکاتلند در واکنش به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، خواهان برگزاری یک رفراندوم دیگر برای استقلال اسکاتلند شد. استورجن گفت اگر پارلمان اسکاتلند قبول کند، خواهد کوشید با برگزاری یک رفراندوم جایگاه اسکاتلند را در اتحادیه اروپا تضمین کند.

در این رفراندوم اسکاتلندی‌ها با ۶۲ درصد رای آری، بیشترین میزان موافقت برای بقای بریتانیا در اتحادیه اروپا را داشته‌اند. آرای کل بریتانیایی‌های مخالف ادامه حضور در اروپا بالغ بر ۵۱،۹ درصد است.

اسکاتلند در کنار ولز و ایرلند شمالی به پادشاهی بریتانیا تعلق دارد و به طور سنتی موافق اروپاست. در سال ۲۰۱۴ رفراندوم استقلال اسکاتلند از بریتانیا شکست خورد و اکثریت مردم به عدم جدایی رای دادند.

این در حالی است که رویکردهای سیاستمداران خارجی نسبت به جریان خروج انگلستان از اتحادیه اروپا شامل موضع گیری های متفاوتی بوده است.

اوباما در این باره اظهار داشت که مناسبات لندن و واشنگتن تغییری نمی کند و مستحکم پایدار می ماند. او خروج از اتحادیه اروپا را تصمیم مردم بریتانیا خواند و افزود به این نظر احترام می‌گذارد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت هم بریتانیا و هم اتحادیه اروپا شرکای آمریکا در مسائل مربوط به امنیت و ثبات جهانی هستند. او یادآوری کرد که عضویت بریتانیا در ناتو یا خط مشی اقتصادی و امنیتی یا سیاست خارجی بریتانیا تعییری نمی‌کند: «روابط ما با اتحادیه اروپا نیز به همین ترتیب برای تحریک رشد اقتصادی، گسترش ارزش‌‌های دمکراتیک و ارتقای ثبات به قوت خود باقی می‌ماند».

دونالد ترامپ، از نتیجه رفراندوم بریتانیا ابراز خشنودی کرد و آن را نشانه تمایل اکثر بریتانیایی‌ها به استقلال و “پس گرفتن کشورشان” دانست.

دونالد ترامپ همچنین در نخستین واکنش با ریشخند کردن اوباما گفت: «توصیه‌های اوباما به بریتانیایی‌ها کمک کرد تا مردم رای منفی بدهند». ترامپ نتیجه رفراندوم را عالی خواند و پیش‌بینی کرد که نظیر چنین اتفاقی بیشتر و بیشتر خواهد افتاد.

در نخستین واکنش‌ها، احزاب راست­گرا در اروپا از جمله جبهه ملی فرانسه و حزب برای آزادی در هلند نیز خواستار برگزاری همه‌پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا شده‌اند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه را “ضربه‌ای به وحدت اروپا” خوانده و مقامات دیگر دولت آلمان نیز روز اعلام نتیجه همه پرسی را “روز بد اروپا” نامیده‌اند. حزب چپ آلمان گفت تکنوکرات‌های اتحادیه اروپا با سیاست‌های نئولیبرالی خود به موفقیت منتقدان اروپا و ملی‌گرایان کشورهای عضو کمک کردند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه گفت کشورش راهکارهایی برای سازماندهی جهش و آغازی دوباره برای اتحادیه اروپا اتخاذ کرده است. فرانسوا اولاند دوشنبه ۲۷ ژوئن به برلین می‌رود تا با صدراعظم آلمان و و ماتئو رنزی نخست وزیر ایتالیا در خصوص تدابیر مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت‌وگو کند.

اولاند تاکید کرده که خطربزرگی به‌ویژه از سوی پوپولیست‌ها اتحادیه اروپا را تهدید می‌کند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در اولین واکنش‌ها به خروج بریتانیا از اروپا گفت این تصمیم بر روند تحریم‌های غرب علیه روسیه تأثیری نخواهد داشت.

انتخاب تحریریه

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, حقوق بین الملل, دیپلماسی عمومی, سیاسی

دیدگاه ها