عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

برای مقابله باداعش راه باز است !

مگر راه برای مقابله با داعش بسته است؛ آنهائی که در زمان شکل گیری داعش سکوت کرده وراه را برای توسعه این گروه تروریستی باز گذاشتند واز هیچ کمکی برای قدرت گرفتن این گروه یاغی دریغ ننمودند ؛ راه مقابله با آن را نیز بخوبی میدانند ؛چرا که خود بوجود آورده آن هستند .
خانم هیلاری کلینتون روز گذشته درسخنرانی خود میگوید ؛؛؛ چالش ایران وداعش جدا از یکدیگر نیست ! سیاستهای ایران موجب گردیده است که سعودی ها توجه خود را از سوریه به یمن معطوف نمایند !!. هیچ جایگزینی برای عبورسیاسی وجود ندارد واین گذر سیاسی بابرکناری اسد تحقق خواهد یافت .،،،
در روزهای گذشته آقای اوباما هم مواضع مشابهی را تکرارکرد ؛ اما باید گفت که مقامات سیاسی آمریکا خود را به جهالت میزنند ؛ آنها بخوبی میدانند داعش ولد نامشروع آنها است واز همه بهتر میدانند که داعش روی دیگر وهابیت است.
حوادث پاریس ؛ مطالب منتشر شده در رسانه هائی همچون ؛ فارن پالیسی ؛ هافینگتون پست ؛ نیویورک تایمز و… کاملا گویای این مطلب است که همگان به تشابه ذاتی داعش و وهابیت پی برده اند . این رسانه ها تحت نفوذ ایران ویا مسلمانان نیستند ؛ لیکن به این واقعیت واقف هستند که اگر حقائق را بیش از این پرده پوشی نموده و مخفی نگه دارند مخاطبین واعتبار خود را از دست خواهند داد .
خانم کلینتون تصور مینمایند که اگر تحولات یمن اتفاق نمی افتاد عربستان به مقابله باداعش در سوریه میپرداخت !! واقعا جای تعجب است که خان کلینتون نمیدانند بسیاری از نیروهائی که امروزه درعدن و بخش های دیگری از یمن به نیابت از عربستان درحال جنگ با حوثی ها هستند همان القاعده و نیروهای داعشی هستند که از سوریه به یمن منتقل شده اند .
چنین اظهاراتی از سوی یک سیاست مدار کهنه کار و تحصیل کرده دانشکده های سیاسی وحقوقی یا از باب جهالت ونادانی است ویا تحلیل غلط از تحولات که ناشی از عدم شناخت بازیگران منطقه است . این اظهارات نشان میدهد که مار در آستین پرورش یافته آنها افسار گسیخته شده وحالا منافع بنیان گذارانش را هم هدف قرار داده است .
آمریکا ومتحدینش بانفوذی که در میان آل سعود وبرخی از کشورهای منطقه داشتند با تزریق باور های غلط منطقه را به آشوب کشیده اند .حال که عنان این سگ هار از دستشان خارج شده مسلمانان را متهم میکنند ! کدام عقل سلیم است که داعش را هم ردیف مسلمانان بداند . ؟ داعش پدیده است که از سوی آمریکا؛ عربستان واسرائیل شکل گرفت تا توسعه طلبی اسرائیل را سرعت ببخشند . متاسفانه دولت مردان آمریکا ؛ اروپا ؛ عربستان وبرخی دیگر از کشورهای اسلامی منطقه منافع مردم خود را فدای توسعه طلبی ومنافع صهیونیسم نموده اند . همه نگرانی مقامات دول غربی وهمپیمانان عرب آنها ناشی از به خطر افتادن امنیت اسرائیل است ؛ درحالی که اگر روح توسعه طلبی ؛ جنایت ونسل کشی صهیونیستها مهار میشد ؛ امنیت به همه کشورهای منطقه باز میگشت ومردم منطقه براساس مبانی حقوقی وحق انتخاب میتوانستند سرنوشت خود را تعیین کنند . عدم وجود آرامش و امنیت درخاورمیانه راهبرد اصلی غرب ،اسرائیل وهمپیمانان عرب آنها است غافل از آنکه ؛ حوادث پاریس نشان داد که این بحران دریک جغرافیا محدود نخواهد شد .
منصور افراسیابی

دسته بندی:   حقوق بین الملل, دیپلماسی عمومی, دیپلماسی فرهنگی, سیاسی

دیدگاه ها