عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

بازگشت یکی از برجسته‌ترین چهره‌های اپوزیسیون سوریه به دمشق

مخالف برجسته نظام سوریه و شیخ عشیره البقاره (البکّارة) به دمشق بازگشت و به محض ورودش به دمشق، سخنرانی کوتاهی را در فرودگاه بین‌المللی این شهر مقابل استقبال‌کنندگانش ایراد و تاکید کرد که موضع قبلی وی بر اساس تحلیل‌های اشتباه بود.

به گزارش روزنامه مستقل رای الیوم، نواف البشیر، مخالف برجسته نظام سوریه و شیخ عشیره البقاره در این سخنرانی خود اعلام کرد که به نزد نظام بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بازگشته و تحت حمایت نظام اسد است.

البشیر گفت: به سوریه بازگشته‌ام تا با وطن، ملت و رهبری برای رویارویی با تروریسم تاریک که داعش، النصره، اخوان المسلمین و حامیانشان نمایندگان این تروریسم هستند، بایستم.

رای الیوم نیز نوشت: نواف البشیر پیش از آنکه به دمشق بازگردد، به تهران رفت و دیدارهایی با مسئولان ایرانی داشت.

منابع افزودند، اعضایی از ائتلافی که نام آنها ذکر نشد، به صورت محرمانه اخیرا به تهران سفر کردند.

البشیر اخیرا مصاحبه‌ای با شبکه العالم ایران داشت. شیخ عشیره البکاره در این مصاحبه تاکید کرد که سقوط نظام به معنای راه‌حل‌های جایگزین است و این جایگزین داعش و النصره هستند و سقوط نهادهای دولت سوریه خط قرمزی است که نمی‌توان آنها را پشت سرگذاشت.

البشیر تصریح کرد: دستورکارهای خارجی وجود داشت که تظاهرکنندگان را به سمت در دست گرفتن سلاح سوق داده شدند و این مساله باعث شد که شرایط به سمتی دیگر منحرف شود و تظاهرات مسالمت آمیزی که خواهان اموری چون ساختاربندی قوانین و کشور حامی حقوق شهروندی و دموکراسی بود، به تظاهرات مسلحانه تبدیل شود و سپس فاجعه‌ای شود که مردم سوریه بهای آن را پرداختند.

وی حضور ۸۰۰ گروه مسلح در سوریه را فاجعه دانست و گفت که این امر بدین معناست که ۸۰۰ امارت وجود خواهد داشت و هر گروهی ۲۰ تا ۳۰ روستا یا منطقه یا شهر را تحت تصرف خود درمی‌آورد و پرچم خود را برافراشته سازد این گروه‌ها مورد حمایت مالی عربستان و قطر یا طرف‌های دیگر خواهند بود.

قبیله البکاره از بزرگترین قبایل عرب در جزیره سوریه به شمار می‌آید که امتدادی نیز در کشورهای عربی همسایه دارد.

منبع: ایسنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها