عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

انتخاب میشل عون در لبنان، امید به افزایش ثبات در منطقه و خشم رسانه های صهیونیستی

امروز در حالی مجلس لبنان برای انتخاب رئیس جمهور این کشور تشکیل جلسه داد که نزدیک به سی ماه از پایان دوره ریاست جمهوری قبلی این کشور می گذرد. مردم لبنان دقیقا ۸۸۶ روز صبر کردند تا احزاب سیاسی لبنان با وجود تمامی بدخواهی ها و کارشکنی های داخلی و خارجی، در چهل و ششمین جلسه ای که با موضوع انتخاب رئیس جمهور تشکیل شد به میشل عون رای مثبت دهند و این موضوع را باید سرفصل بروز اتفاقات میمون و مثبت در برقراری ثبات و امنیت در لبنان و به تبع آن منطقه دانست.

پارلمان لبنان امروز در حالی برای چهل و ششمین بار با موضوع انتخاب رئیس جمهور تشکیل جلسه داد که با حضور ۱۲۷ نماینده، میشل عون به کسب ۸۶ رای نیاز داشت تا به مقام ریاست جمهوری دست یابد.

اولین دور انتخابات در حالی انجام شد که فضای پارلمان تحت تاثیر تعویق دو ساله و حضور طرفداران عون در خیابان های بیروت بود. با شمارش اولین دور از رای گیری از میان ۱۲۷ رای ۸۴ رای مثبت، ۳۶ رای سفید و ۷ رای مخدوش به صندوق ریخته شد و میشل عون نتوانست رای لازم را به دست آورد.

بر اساس قوانین لبنان در چنین شرایطی رای گیری برای بار دوم انجام خواهد شد اما این بار نامزدی که نصف به علاوه یک رای را به دست آورد انتخاب خواهد شد و با این تفاسیر در این مرحله میشل عون با ۶۵ رای انتخاب می شد.

در این مرحله برگه های انتخاب به نمایندگان پارلمان سپرده شد و آرا به صندوق ها ریخته شد اما مجموع آرای ریخته شده به صندوق ۱۲۸ رای بود یعنی یک رای بیشتر از تعداد نمایندگان حاضر و به همین دلیل آرا باطل اعلام شد. در مرحله سوم و باز هم با شیطنت یکی از نمایندگان احزاب مخالف آرا باطل شد تا در مرحله چهارم و با تدابیر سختگیرانه بیشتر از سوی نبیه بری رئیس پارلمان لبنان، ۱۲۷ رای به صندوق ریخته شود.

با شمارش آرا میشل عون با کسب ۸۴ رای مثبت به عنوان رئیس جمهور لبنان برگزیده شد و پس از تبریک نبیه بری به وی و ملت لبنان، به عنوان رئیس جمهور لبنان سوگند یاد کرد.

در این میان سخنان نبیه بری قابل توجه بود چرا که ضمن تبریک به میشل عون عنوان داشت که” از همان ابتدا نیز بایدشما برگزیده می شدید ” وی همچنین اظهار امیدواری کرد که با انتخاب عون مشکلات عدیده ای که به دلیل فقدان رئیس جمهور به وجود آمده است مرتفع گردد.

پس از انتخاب عون واکنش ها و بازخوردهای متعددی در فضای رسانه ها منتشر شد که از آن جمله می توان به پیام تبریک، رئیس جمهور، وزیر امور خارجه ایران و نیز سخنگوی وزارت امور خارجه اشاره نمود. پس از آن پیام تبریک سید حسن نصرالله و بشار اسد نیز در رسانه های مختلف منتشر شد.

در ادامه رسانه های اسرائیلی به این انتخاب واکنش نشان دادند و به نوعی  نتوانستند خشم خود را پنهان کنند.

روزنامه صهیونیستی یدعوت آحارنوت نوشت: پس از ۸۸۶ روز لبنان میشل عون را که برای حزب الله عزیز است انتخاب کرد.

پایگاه «ان آر جی نوشت»: تنها پیروز انتخابات ریاست جمهوری لبنان سید حسن نصرالله است.

پایگاه «وِلّا نیز نوشت»: پیروزی عون به معنای پیروزی محور مورد حمایت ایران در مقابله با محور مورد حمایت عربستان درباره آینده لبنان است.

اعتراف صهیونیست ها به شکست محور عربستان زمانی بیشتر نمود می یابد که سفر هفته گذشته سامر السهبان وزیر امور کشورهای خلیجی عربستان به لبنان مورد بررسی قرار گیرد.

سهبان هفته قبل به لبنان سفر کرد و تمام تلاش خود را برای تطمیع نمیاندگان لبنان جهت مخالفت با عون به کار بست اما علیرغم تمام تلاش ها و ولخرجی های حکام وهابی آل سعود؛ نمایندگان لبنان به میشل عون رای اعتماد دادند.

با این تفاسیر رای اعتماد نمایندگان پارلمان لبنان به میشل عون را باید گامی موثر در جهت رفع وضعیت نابهنجار لبنان و به تبع آن منطقه قلمداد نمود.

کشورهای عرب منطقه نیز باید به رای و نظر مردم که نمود بارز دمکراسی و مردم سالاری در لبنان است احترام گذاشته و از ایجاد مشکلات و کارشکنی در راه رفع مشکلات این کشور و منطقه بپرهیزند. از کشورهای عرب زبان انتظار می رود که با حمایت از این انتخاب در راستای تقویت دولت عون گام بردارند.

در حال حاضر و به ویژه پس از یک دوره طولانی فقدان ریاست جمهوری در لبنان، انتخاب میشل عون فضای مثبت و همراه با امیدواری را در لبنان به وجود آورده است که امید می رود با حمایت کشورهای همسایه در رفع مشکلات منطقه و لبنان موثر واقع شود.

محمد ابراهیم عروی / تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, دیپلماسی عمومی, سیاسی

دیدگاه ها