عصر دیپلماسی

چهارشنبه, ۰۴ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

اقتصاد مقاومتی و افزایش ضرورت همراهی دولت و ملت؛

در سال‌های اخیر و به‌ویژه پس از افزایش فشار تحریم‌ها بر جمهوری اسلامی ایران و کاهش میزان رفاه اجتماعی،  همگان به دنبال مفری برای مقابله با سیر نزولی رشد اقتصادی در کشور بودند. متأسفانه به دلیل تلاش بی‌وقفه ائتلاف بین‌المللی ضد ایرانی به سرکردگی آمریکا تمامی راه‌های برون‌رفت از بحران، یک‌به‌یک توسط معاندان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حال شناسایی و سد شدن بود. این حربه هرچند به‌هیچ‌عنوان نتوانست بر اراده راسخ مردم ایران برای استقامت در مسیر استکبارستیزی و مقابله با فشار دشمنان خللی وارد نماید اما فشارهای ظالمانه اقتصادی تا حدود بسیاری موجبات افزایش فشار بر اقشار ضعیف جامعه را فراهم آورد.

در این میان رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر لزوم در پیش گرفتن راهکار اقتصاد مقاومتی چراغ راهی بود برای مسئولینی که به‌دوراز هیاهوی بازار مکاره کاسبان تحریم به دنبال برداشتن سنگ از مسیر پر فراز و نشیب خارج نمودن ایران از بحران ساخته شده به دست معاندان بودند.

پس از مشخص شدن نقشه راه توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی تعاریف و توصیف‌های بسیاری برای واژه اقتصاد مقاومتی مطرح شد و مسیر اجرایی نمودن آن تا حد بسیاری با فرمایشات ایشان مشخص گردید.

در همین میان مذاکرات نفس‌گیر و پرفرازونشیب هسته‌ای به همت والای تیم متبحر مذاکرات ایران و درنتیجه مقاومت بی‌نظیر ملت ایران به ثمر نشست و بر جهانیان ثابت شد که اراده پولادین ملت همیشه سرفراز ایران با هیچ‌یک از حربه‌های ظالمانه مستکبران به‌زانو در نخواهد آمد.

نکته بسیار مهم و ظریف در این جریان آن بود که بسیاری از مخالفان اعم از کاسبان تحریم داخلی و معاندین خارجی پس از به ثمر نشستن مذاکرات و تحقق برجام تلاش کردند از هر دستاویزی برای کوچک انگاری تلاش بی‌وقفه تیم مذاکراتی و نیز منحرف نمودن مسیر تعالی جمهوری اسلامی ایران استفاده نمایند.

به همین دلیل راه‌های مختلف در دستور کار کاسبان تحریم قرار گرفت و بنگاه‌های رسانه‌ای غرب با هدایت مافیای پشت پرده رژیم صهیونیستی تلاش نمود با خدشه‌دار نمودن اذهان عمومی به مطامع پلید خود دست یابد.

یکی از این حربه‌ها استفاده از ابزار ایجاد یاس و ناامیدی در دل مردمان صادق و بی‌پیرایه ایران به‌ویژه اقشار کم‌بضاعت بود. متأسفانه رسانه‌های غربی تحت فرمان دشمنان دانا با همراهی برخی از دوستان نادان داخلی، یک‌صدا در جهت لجن پراکنی و ناامید سازی گام برداشته و در اولین اقدام تلاش نمودند که توقعات اذهان عمومی از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را بالا برده و از این طریق به اهداف پلید خود دست یابند.

بنگاه‌های رسانه‌ای غرب این شائبه را در میان شبکه‌های اجتماعی و نیز اذهان عمومی مطرح نمودند که با تحقق برجام و رفع تحریم‌ها دیگر نیازی به اجرای تدابیر اقتصاد مقاومتی نبوده و باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم برطرف گردد.

در این میان برملا شدن سوءاستفاده برخی افراد سودجو و نیز دشمنان دوست‌نما در پوشش اختلاس‌ها و فیش‌های حقوقی نجومی آب فراوانی بر آسیاب معاندین ریخت و تا حدود بسیاری موجبات دلسردی و ناخشنودی اذهان عمومی را فراهم آورد.

خوشبختانه ملت شریف ایران همواره ثابت کرده است که در کوران بحران‌های سخت، راه را از چاه تشخیص می‌دهد و به هیچ‌یک از بیگانگان اجازه دست‌درازی به آرمان‌ها و معیارهای مقدس همراهی همیشگی با نظام و انقلاب را نمی‌دهد.

همچنان که مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری در سخنان متعدد اعلام داشتند، بحرانی که درنتیجه سال‌ها تحریم ظالمانه ایجاد شده است هرگز در کوتاه‌مدت از میان برداشته نخواهد شد و رفع معضلات سیاسی و اجتماعی ناشی از ای تحریم‌های ظالمانه نیازمند گذشت زمان و برطرف نمودن موانع موجود است.

ملت شریف ایران نیز همچون همیشه در آزمون تشخیص سره از ناسره سرفراز بیرون خواهد آمد همچنان که در راهپیمایی میلیونی روز قدس اثبات نمود تا همیشه پشتیبان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و در این کارزار با اقتدا به شهیدان راست‌قامت این مرزوبوم، هرگز راهی برای دست‌درازی بیگانگان باقی نخواهد گذاشت اما همین وفاداری و ثبات قدم ملت شریف ایران سنگینی بار مسئولیت نهادها و مسئولان امر را صدچندان می‌نماید.

همچنان که تعریف صریح اقتصاد مقاومتی عنوان می‌نماید این نوع از اقتصاد معمولاً در رویارویی و تقابل با اقتصاد وابسته و مصرف‌کننده یک کشور قرارمی گیرد که منفعل نیست و در مقابل اهداف اقتصادی سلطه، ایستادگی نموده و سعی در تغییر ساختارهای اقتصادی موجود و بومی‌سازی آن بر اساس جهان‌بینی و اهداف دارد. برای تداوم این نوع اقتصاد، باید هرچه بیشتر به سمت محدود کردن استفاده از منابع نفتی و رهایی از اتکای اقتصاد کشور به این منابع حرکت کرد و توجه داشت که اقتصاد مقاومتی در شرایطی معنا پیدا می‌کند که جنگی وجود داشته باشد و در برابر جنگ اقتصادی و همچنین جنگ نرم دشمن است که اقتصاد مقاومتی معنا پیدا می‌کند.

بر این اساس و با توجه به محورهای اساسی اقتصاد مقاومتی در پی مقاوم‌سازی، بحران‌زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی که قطعاً باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت‌های عقلایی و مدبرانه، پیش‌شرط و الزام چنین موضوعی است، باید در پی کاهش وابستگی‌ها و تأکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی بود.

این خودکفایی و عدم نیاز به بیگانگان نیز حاصل نخواهد شد مگر با تکیه‌بر محورهایی همچون «حمایت از تولید ملی»، اجرای صحیح« سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی» و « توجه به نخبگان و استفاده از فناوری نوین».

این مطلب به دنبال آن نیست که تعاریف و محورهای اقتصاد مقاومتی را توضیح دهد چراکه توضیح واضح و صریح مقام معظم رهبری در حرم شریف رضوی دقیقاً زوایای موضوع را تبیین نموده و حجت را بر هر انسان منصف و جویای حقیقتی تمام کرده است اما توجه به چند نکته در این زمینه نیاز به ظرافت و نکته‌بینی همگان دارد.

اولین و مهم‌ترین نکته آن است که همگان باید توجه داشته باشند تحقق برجام و شروع مسیر پر پیچ‌وخم رفع تحریم‌ها نه‌تنها پایان راه نیست بلکه آغازی بس میمون و مبارک برای تحقق تمام‌عیار اقتصاد مقاومتی است.

در طول تاریخ هر ملتی که سرنوشت خود را رقم زده و از وابستگی به منابع طبیعی رهایی یافته است یک دوره گذار سرشار از مشقت و استقامت و پایداری را تجربه کرده است تا نسل‌های آینده در رفاه و شرایطی به‌مراتب بهتر زندگی کنند. پس این توهم که رفع تحریم‌ها نیاز به عملی کردن طرح اقتصاد مقاومتی را مرتفع می‌سازد نه‌تنها خیالی باطل بلکه حربه خطرناک و مهلک معاندین و کاسبان تحریم است.

نکته بعدی آن است که تحقق اقتصاد مقاومتی نه یک طرح دولتی است و نه اجرایی شدن آن صرفاً توسط نهادهای دولتی امکان‌پذیر است. بلکه اقتصاد مقاومتی یک شیوه زندگی و نگرشی نوین به سبک مصرف و تولید در چشم ملت شریف ایران است.

به‌عبارت‌دیگر تحقق اقتصاد مقاومتی شدیداً مستلزم تغییر نگرشی عمیق در سبک زندگی و توقعات اجتماعی نسبت به تولید و مصرف است. تا آن هنگام که در نگاه مردم، تولید داخلی و نحوه مصرف همان نگاه سنتی و بیگانه‌پرست قدیمی باشد، هیچ طرح و نقشه‌ای به نتیجه نخواهد رسید. پس تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد تغییر در بنیان‌های اقتصادی ایران، همچنین تغییر و ارتقای ملموس سطح رفاه مردم به‌شدت در گرو تغییر نگرش در سبک مصرف و حمایت از تولید داخلی است.

و سرانجام نکته بسیار مهم و اساسی در این زمینه آن است که اعتماد ملی و حمایت همه‌جانبه از تولید داخلی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی شدیداً نیازمند اعتمادسازی مسئولان و بانیان امر است.

ملت ایران در شرایط جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمان همواره ثابت کرده است که با کمترین امکانات هم دست از پشتیبانی نظام مقدس جمهوری اسلامی برنخواهد داشت اما این ثبات قدم و وفاداری، شدیداً نیازمند وفای به عهد مسئولین است.

حربه دشمنان در اعتمادسوزی و ناامید سازی مردم با استفاده از مصادیق اختلاس و سوءاستفاده از مقام به‌شدت مخرب بوده و توان آن را دارد که برخی از اقشار تحت‌فشار و کم‌بضاعت را دلسرد نماید.

به همین دلیل بر مسئولان امر واجب است که با قاطعیت محض در راستای مقابله با ابزارها و حربه‌های دشمنان و کاسبان تحریم گام برداشته و هر بهانه‌ای را از رسانه‌های معاند و بنگاه‌های تبلیغاتی دشمنان بستانند.

یقیناً آنکه در راستای تعالی گام بر می‌دارد با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهد شد و دشمنان و بخیلان بسیاری تلاش خواهند کرد که او را از دستیابی به آرمان‌ها و اهداف باز دارند. نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز در روند رو به رشد خود در حال حاضر در گردنه‌ای بس خطرناک قرار گرفته که با گذر از آن به‌ مراتب به اهداف دیرینه خود نزدیک می‌گردد.

امید آنکه همدلی دولت و ملت در این گذرگاه خطرناک همچون همیشه موجبات سلامت و سعادت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تضمین نموده و باعث موفقیت ایران در رفع وابستگی به اقتصاد تک‌بعدی و به‌تبع آن ارتقای سطح رفاهی و اجتماعی ملت ایران گردد.

تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, دیپلماسی اقتصادی, سیاسی

دیدگاه ها