عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

اغراض عیان و نهان نتانیاهو از سفر به آفریقا و ارتباط آن با داعش؛

عصر دیپلماسی: سفر اخیر نتانیاهو به کشورهای آفریقایی به دلایل مختلف حائز اهمیت بسیاری است. همین اهمیت موجب شده است که رسانه ها و کارشناسان متعدد اقدام به اظهار نظر و ارائه تحلیل های مختلف در این باره نمایند.

از جمله دلایل بالا برنده اهمیت این سفر می توان به اولین سفر یک نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از سی سال عدم ارتباط نزدیک، عدم وجود روابط حسنه به دلیل حمایت قبلی رژیم صیهیونیستی از رژیم آپارتاید و عدم امکان دخالت اسرائیل به دلیل وجود دست های مافیایی کشورهای استعمارگر هم پیمان اسرائیل در آفریقا تا پیش از این اشاره نمود.

در روزهای اخیر و همزمان با سفر نتانیاهو کارشناسان بسیاری اقدام به ارائه لیست اهداف احتمالی نتانیاهو از سفر به آفریقا نموده اند که همه تحلیل های مزبور در چهار گزینه کلی زیر قابل فصل بندی و بررسی است.

اول: فروش تسلیحات و استفاده از بازار سرشار و باد آورده ناشی از جنگ های داخلی و شورش ها که تا حدود زیادی مدیون تفکرات سلفی و تکفیری همسو با داعش است.

دوم: استفاده از رای و نظر کشورهای آفریقایی در سازمان ملل به منظور پیشبرد اهداف رژیم صهیونیستی در رای گیری ها به واسطه حمایت مالی اسرائیل از کشورهای مزبور و دستیابی به اهداف بلند مدت رژیم صهونیستی از این طریق است.

به گزارش روزنامه «نيويورک تايمز» ران پروزر سفير پيشين رژيم صهيونيستي در سازمان ملل ساعاتی پیش گفت : برنامه راهبردي اسرائيل در خصوص آفريقا اين است که با کمک هاي مالي به اين کشورها و جذب آنها به سمت خود، از حق راي آنها در مجامع بين المللي استفاده کند.

سوم: استفاده تبلیغاتی از نمایش سیاسی نتانیاهو در این کشورها به بهانه مبارزه با نژادپرستی و مقابله با آپارتاید و گرفتن ژست دموکراسی خواهی به منظور ایجاد پوشش رسانه ای برای نسل کشی مردم مظلوم فلسطین و سانسور خبری شهرک سازی های جدیدی که اخیرا مجوز آن به تصویب کابینه رژیم صهیونیستی رسیده است.

و چهارم: دلیل همیشگی چشم داشتن همه قدرت­ها اعم از کوچک و بزرگ به منابع زیرزمینی بسیار غنی و سرشار قاره سیاه است که نتانیاهو نیز از آن مبرا نبوده و نیست.

اما در شرایط حساس کنونی و با توجه به بحران روبه رشد خاورمیانه که دامنه آن تا آفریقا نیز گسترده شده است، به ویژه با توجه به شرایط بسیار حساس لیبی و نیجریه، سفر اخیر نتانیاهو از زوایای دیگری نیز قابل تامل و بررسی است؛ که متاسفانه تا کنون به آن پرداخته نشده است.

به عنوان مثال طبق آخرین اخبار و آمار منتشر شده، در حال حاضر در لیبی درگیری ها بین نیروهای دولتی، شورشیان فجرلیبی، داعش و شبهه نظامیان توراک در درحال انجام است و خاک این کشور را به بخش های متعدد و ناامن تبدیل کرده و این خود به تنهایی می تواند یک انگیزه بسیار مهم برای نتانیاهو جهت افزایش نفوذ و حضور وی در قاره سیاه باشد.

روز گذشته بود که تونی بلر نخست وزیر پیشین انگلستان در اعترافی تکان دهنده اعلام کرده که آمریکا و انگلستان نقش بسیار مهمی در پیدایش داعش داشته اند. این اظهارات کمترین شک و شبهه ای در مورد استفاده ابزاری آمریکا، انگلستان و هم پیمان بی چون و چرای آنان یعنی اسرائیل از داعش برای رسیدن به اهداف بلند مدت آنان را از بین می برد.

به اعتقاد غالب کارشناسان امر، هدف غایی و بلند مدت پروژه شوم داعش در آسیا؛ تغییر نقشه خاورمیانه و شکلگیری کردستان آزاد بوده است و بدیهی است که بیشترین منافع از شکلگیری کردستان آزاد نیز متوجه رژیم صهیونیستی خواهد شد.

هم به واسطه فشار بر ایران، عراق، ترکیه و سوریه و هم به دلیل وابستگی مالی شدید اقلیم کردستان به رژیم صهیونیستی و دلایل متعدد دیگر که در حوصله این مطلب نمی گنجد.

نتانیاهو و هم پیمانان غربی وی بر این عقیده اند که پروژه داعش در خاورمیانه در حال رسیدن به مراحل نهایی خود است و با این فرضیه تلاش می کنند اهداف بعدی و مراحل متعدد پروژه داعش را با تغییر جغرافیای آن از خاورمیانه به سایر نقاط دنیا محقق سازند. از مدتها قبل نیز لیبی به عنوان یکی از اهداف بعدی پروژه داعش برای تغییر جغرافیا، مد نظر نویسندگان سناریوی این پروژه بود و شواهد بسیاری نشان می داد که گروه های افراطگرای موجود در لیبی و نیجریه با بیعت با داعش آمادگی خود برای تحقق این هدف را اعلام داشته اند و بارها انتقال گروه های بزرگی از نیروهای تعلیم دیده داعش از عراق و سوریه به لیبی و نیجریه گزارش شده است.

یکی از فرضیاتی که در این بین مغفول مانده و استعداد زیادی برای تحقق دارد همین موضوع است. اصلا بعید نیست که حضور نتانیاهو در چهار کشور آفریقایی به منظور گسترش شبکه اطلاعاتی و جاسوسی موساد در آفریقا به بهانه افزایش روابط و گسترش دامنه تعاملات اقتصادی و اجتماعی باشد.

همین دیروز بود که خبر جاسوسی رژیم صهیونیستی از نخست وزیر فرانسه منتشر شد. مجله فرانسوی ” L’Express ”  تاکید کرد که مانوئل والس در ۲۱ تا ۲۴ ماه می گذشته با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به منظور دست یابی به توافق برای ازسرگیری مذاکرات سازش با تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کرد اما والس که به دوست اسرائیل معروف است، این بار مورد خیانت قرار گرفت زیرا رژیم صهیونیستی تلفن همراه وی و همراهانش را دستکاری و شنود کرده است.

رژیم ظالم و منفعت طلب صهیونیستی که به هم­پیمان و یار قدیمی خویش رحم نمی کند قطعا به کشورهای جهان سوم آفریقایی به چشم طعمه های سهل الوصول اطلاعاتی و مالی خواهد نگریست و نهایت تلاش خود برای استفاده هرچه بیشتر از این خوان گسترده را به کار خواهد بست.

انتقال داعش به آفریقا نیز منافع بسیار زیادی را به جیب رژیم صهیونیستی سرازیر خواهد کرد که جا دارد در مطلبی مجزا به آن پرداخته شود اما توجه به بازار سرشار تسلیحاتی و غارت منابع زیرزمینی قاره سیاه به تنهایی می تواند وسوسه بسیار بزرگی برای اربابان داعش باشد.

نکته مهم بعدی که باید به آن توجه داشت آن است که سفر نتانیاهو تا چه حد تامین کننده مطامع این رژیم و هم پیمانان آن خواهد بود؟

وعده کمک های مالی اسرائیل به کشورهای بحران زده آفریقایی قطعا طعمه ای دندانگیر خواهد بود اما سابقه همراهی اسرائیل با نظام نژادپرست آپارتاید در آفریقا به شدت موجبات مخالفت اذهان عمومی قاره سیاه را فراهم می آورد.

به عنوان مثال در اولین مقصد سفر نتانیاهو، پس از آنکه « يوري موسوني» رئيس‌جمهور اوگاندا در خلال سخنان خود در حضور  نتانياهو چند بار از لفظ «فلسطين» استفاده کرده و به ندرت از کلمه اسرائيل استفاده نمود، رادیو اسرائیل مجبور به قطع انتشار سخنرانی زنده وی شد.

همچنین بنا بر خبر دیگری منابع اسرائیل مدعی ترور نافرجام بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در کنیا شدند.

سفر جنجال بر انگیز نتانیاهو موجبات مخالفت های عمومی را در کشورهای مقصد به وجود آورده و بسیاری از تحلیلگران را بر آن داشته است که اعتراف نمایند ماحصل نتانیاهو از این سفرها یک هیچ بزرگ خواهد بود.
در نهایت هدف نتانیاهو از این سفر چه هر یک از مطامع فوق باشد یا مجموع آن­ها؛ مقتضای هوشیاری و سنجش تدابیر لازم به منظور ممانعت از غافلگیری توسط پروژه داعش دیگری در آفریقا را دارد و باید پیش از آنکه ابوبکر بغدادی دیگری این بار در قاره همیشه مظلوم و مغفول و عقب مانده آفریقا اعلام خلافت نماید، آگاه­سازی لازم جهت مقابله با هرگونه بحران احتمالی پیش از طغیان و دامنه دار شدن انجام گرفته و از هرگونه افزایش خسارات احتمالی جلوگیری به عمل آید.

تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, حقوق بین الملل, دیپلماسی اقتصادی, سیاسی

دیدگاه ها