عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

اظهارات جنجالی اردوغان درباره ایران؛

روز گذشته رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در بازگشت از روسیه سفید طی سخنانی اتهامات عجیبی را متوجه ایران کرد.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، اردوغان در سخنانی اظهار داشت: «اینک نفوذ “فارسی” در عراق گسترش پیدا کرده است و موضع­گیری شبه نظامیان الحشد الشعبی در حمایت از این نفوذ فارسی پسندیده نيست».

اردوغان در ادامه گفت: «الحشد الشعبی همچنان به تهدیدی برای اهالی موصل و ترکمن ها تبدیل شده است. ما تحولات عراق و آنچه که در تلعفر و سنجار موصل رخ می دهد را از نزدیک پیگیری می کنیم.

این سخنان عجیب اردوغان درباره ایران باعث جنجال میان تحلیلگران ترک و عرب شده است. رسانه های عربی از این سخنان اردوغان تحت عنوان هشدار به ایران یاد کرده اند.

برخی از رسانه های حوزه خلیج فارس از جمله وبسایت خبری “عیون الخلیج” هم از این اتهام زنی اردوغان به ایران، به عنوان سخنان آتشین یاد کرده اند.

شبکه قطری الجزیره در ادامه گزارش خود آورد که “محمد زاهد گل” تحلیلگر ترک مدعی شد: «منظور اردوغان از “توسعه نفوذ فارسی” در عراق این است که ایران می خواهد از طریق الحشد الشعبی گذرگاه زمینی در تلعفر ایجاد کند تا ایران را با الحشد از طریق سوریه، لبنان و افغانستان مرتبط کند».

بنا بر ادعای این تحلیلگر ترک، هدف ایران از نفوذ در عراق، صادر کردن انقلاب خود از طریق مذهب تشیع در منطقه است. ترکیه با ایران مشکل ندارد و روابط خوبی باتهران دارد ولی مشکل ترکیه با سپاه پاسداران است.

بنا بر این گزارش، یاسر الزعاتره تحلیلگر عرب درباره سخنان اردوغان مدعی شد: «ایران می خواهد پرونده هایی مانند حلب و یمن را از طریق ابزار نظامی حل و فصل کند. ایران با حمایت از نوری مالکی و بشار اسد منطقه را به طائفه گری کشانده است».

 

در این رابطه هم “محمد صالح صدقيان” رييس مرکز عربی تحقیقات راهبردی در مسائل ایران گفت: «سخنان اردوغان درباره نفوذ فارسی در عراق ناظر بر تحولات داخلی ترکیه است و گرنه ترکیه با ایران روابط خوبی دارد و تهران از حزب کارگران “کرد” ترکیه حمایت نمی کند».

وی افزود: «ایران و ترکیه درباره پرونده های منطقه همکاری های زیادی دارند و به خاطر این همکاری ها اختلافات موردی خود را کنار گذاشته اند».

ملاحظه عصر دیپلماسی:

رسانه های داخلی ترکیه تا کنون چندان به این نظرات اردوغان نپرداخته اند و می توان اینگونه قلمداد کرد که رغبت چندانی به پوشش این مواضع اردوغان ندارند. این مسئله یک نکته اساسی را به ذهن متبادر می نماید که این گونه واکنش ها نسبت به ایران از جانب افکار عومی ترکیه چندان قابل پذیرش نیست. چرا که روابط اقتصادی فی مابین دو طرف از قوت و اهمیت بالایی برخورد است. به همین دلیل افکار عمومی مردم ترکیه به خصوص در بخش صنایع و بازرگانی هیچ گاه از چینین مواضعی استقبال نمی نمایند.

صحبت های آقای زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه در سفر اخیر وی به ایران نیز شاهد همین مدعاست. وزیر اقتصاد ترکیه در سفر به تهران اعلام داشت که ترکیه تحت هیچ شرایطی رابط تجاری خود با تهران را حذف نخواهد کرد.

مواضع اینچنینی اردوغان بیشتر با اهداف خاص عنوان می شود و صرفا مورد توجه اعراب قرار می گیرد کما آنکه همین سخنان اخیر اردوغان نیز تنها در رسانه های عرب زبان وابسته به عربستان و شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس بازتاب گسترده داشته است.

 

تحریریه عصر دیپلماسی

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, وهابیت

دیدگاه ها

  • ارسال شده در تاریخ: آبان ۲۴, ۱۳۹۵ ۱۴:۱۳

    عبدالرضا غفرانی

    با سلام ، ضمن تایید نظر و ملاحظه "عصر دیپلماسی " و با عنایت به این که روابط حسن همجواری با ترکیه از اهمیت زیادی بر خور دار است ، گفته های رجب طیب اردوغان زیاد نباید بی پاسخ گذاشته شود. هر از چند گاهی او از این سخنان نسنجیده که کاملا مغایر روح حسن همجواری است و با اراده دو ملت برای همکاری هر چه بیشتر در تضاد است بر زبان می آورد و بی دلیل جنجال به پا می کند. البته باید گفت کم کم این تصور در دنیا و محافل سیاسی پیش آمده که او فرد غیر قابل پیش بینی است و ظاهرا بدون فکر و نسنجیده آن هم در مقام رئیس یک کشور اظهارنظر می کند که قطعا در جهت منافع دو کشور نیست . البته رجب طیب اردوغان باید این را درک کند که ایران فقط در زمانی که منافع و روابط تجاری مطرح می شود به عنوان دوست و همسایه تلقی نباید گردد . وزیر تجارت ترکیه و رئیس او باید بدانند ما فقط شریک تجاری نیستیم از بسیاری جهات وجوه مشترک داریم و احتیاج متقابل ما امری اجتناب نا پذیر است . این جبر جغرافیائی است و نمی توان در آن تغییری داد. کما این که دیدیم و می بینیم بیش از سه دهه است که ترکیه تقاضای ورود به اتحادیه اروپا را می کند و تا کنون هم نتیجه ای نگرفته و تصور نمی رود فعلا هم نتیچه داشته باشد . به علاوه اردغان با این سخنان خالی از محتوی به تشنج در این منطقه خاور میانه که با جنگ و خونریزی در گوشه و کنار آن وجود دارد دست به گریبان است و او به جای صرف انرژی خود به این گونه موضع گیری ها که هیچ سود و امتیازی هم برای او عاید نمی کند با ایران برای اعاده آرامش و صلح در منطقه همکاری کند