اصرار سفیر آتی آمریکا بر آغاز فعالیتش در قدس/فلسطینی‌ها تهدید کردند

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر قصد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی و تاکید سفیر آتی این کشور بر تمایلش به آغاز کار در قدس، مسئولان فلسطینی هشدار دادند این اقدام راهکار دو کشوری را نابود می‌کند.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، صائب عریقات، ‌دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) در واکنش به اظهارات دیوید فردمن، سفیر آتی آمریکا در اراضی اشغالی گفت: در صورتی که آمریکا اقدام به انتقال سفارتش به قدس اشغالی کند، رهبری فلسطین باید تصمیمات سرنوشت سازی اتخاذ کند.

عریقات تاکید کرد: انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی  این به منزله پایان یافتن روند تحقق صلح و نابودی راه‌حل تشکیل دو کشور و مشروعیت بخشی به شهرک‌سازی‌های سارائیل در اراضی اشغالی است.

محمد آشتیه، عضو کمیته مرکزی جنبش فتح نیز در کنفرانسی مطبوعاتی در رام‌الله تاکید کرد: انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی باعث خواهد شد که فلسطین در به رسمیت شناختن سازمان آزادی بخش در اراضی اشغالی تجدیدنظر کرده و گام‌های اعتراضی دیگری در رابطه با کل روند سیاسی صلح بردارد و اکنون سخن از اقدامات واقعی است نه تهدید.

اشتیه افزود: برخی منابع دیپلماتیک به رهبری فلسطین ابلاغ کردند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در سخنرانی خود در تاریخ ۲۰ ژانویه به مناسبت آغاز فعالیت‌ خود خواستار انتقال سفارت این کشور به قدس اشغالی خواهد شد.

این عضو کمیته مرکزی جنبش فتح در ادامه گفت: فلسطینی‌ها از مردم کشورهای خاورمیانه درخواست کردند که روز جمعه این هفته در اعتراض به این طرح، صدای اذان را در مساجد بلند کنند و کلیساها نیز روز یکشنبه آینده در اعتراض به این پیشنهاد ناقوس‌ها را به صدا درآوردند.

وی تاکید کرد: انتقال سفارت به قدس به معنای پایان راه‌حل تشکیل دو کشور و روند مذاکرات آتی بوده و برخلاف موضعگیری‌های دولت‌های آمریکایی است.

آشتیه گفت: رهبری فلسطین اطلاعی از سیاست خارجه دولت آتی آمریکا ندارد اما شاخص‌های منفی بسیاری با بررسی افراد نزدیک به ترامپ و رویکردهایشان نسبت به مساله فلسطین به دست می‌آید. همچنین اظهارات شخص ترامپ و تصمیم اخیر کنگره این کشور در محکومیت قطعنامه شورای امنیت همگی شاخص‌های منفی از این مساله است.

شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز از توافق احتمالی برای انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی خبر داد.

برخی منابع در وزارت خارجه رژیم صهیونیستی نیز اعلام کردند که دیوید فردمن، سفیر آتی آمریکا در قدس اشغالی ابراز تمایل کرده که کار خود را از سفارت آمریکا در قدس آغاز خواهد کرد و در صورتی که این سفارت‌ افتتاح نشود،‌به همراه چند کارمند و دیپلمات دیگر در قدس باقی خواهد ماند و سفارت آمریکا در تل‌آویو نیز با تمامی نیروهایش حفظ خواهد شد.

شبکه سی ان ان آمریکا اعلام کرد که ترامپ بر اجرای طرح انتقال سفارت آمریک به قدس اشغالی اصرار دارد و برخی هم‌پیمانانش در رژیم صهیونیستی به وی ابلاغ کرده‌اند که این امر اجرا خواهد شد.

منبع: ایسنا