عصر دیپلماسی

دوشنبه, ۰۲ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

استراتژی محمد بن سلمان برای مقابله با علمای دینی مخالف با اصلاحاتش

وزیر دفاع عربستان سعودی که طرح تحول اقتصادی در کشورش را پیش‌ می‌برد استراتژی سه محوری را برای ممانعت از هرگونه واکنش شدید هر یک از شخصیت‌های دینی مخالف با طرحش تدوین کرده است.

به گزارش مجله فارین افرز، یکی از محققانی که ماه میلادی گذشته با محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان دیدار کرد، نوشته است که این شاهزاده سعودی به آنها گفته است که در صورتیکه هر یک از علمای دینی در واکنش به این طرح اصلاحات، به خشونت تحریک کنند یا خود دست به خشونت بزنند، اقدامات برای مجازات آنها مد نظر قرار خواهد گرفت.

مجله مذکور نوشت، محمد بن سلمان گفته است که معتقد است فقط اندکی از علمای دینی عربستان رکود فکری دارند و این در حالی است که بیش از نیمی از علمای دینی را می‌توان برای حمایت از اصلاحات از طریق گفتگو قانع کرد.

فارین افرز از وی نقل کرد که سایر علمای دینی تردید دارند یا در وضعیتی نیستند که به آنها اجازه داده شود تا مشکلاتی ایجاد کنند.

تاکنون هیچ اظهاراتی از سوی دفتر پادشاه در این مورد مطرح نشده است.

محمد بن سلمان طرح اصلاحات خود به نام “چشم انداز عربستان سعودی برای سال ۲۰۳۰” را با هدف کاهش تکیه اقتصاد کشورش به نفت مطرح کرد اما تاکنون تغییری در جامعه محافظه کار عربستانی دیده نشده است.

اما در کشوری که به مذهب وهابیت پایبند است که مختلط بودن زنان و مردان، برگزاری جشن‌های موسیقی یا سینما در آن ممنوع است، اهداف این طرح که دادن اختیار به زنان و حمایت از ورزش و سرمایه گذاری در تفریحات و سرگرمی است جنجال برانگیز خواهد بود.

در آخرین سال‌های دوره پادشاه پیشین عربستان، تعدادی از علمای دینی برجسته که علناً نسبت به اصلاحات اجتماعی وی اعتراض کرده بودند، پست‌های خود را از دست دادند.

منبع: ایسنا

دسته بندی:   آخرین اخبار

دیدگاه ها