عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

آیا زمان عبرت گیری عربستان فرا نرسیده است؟

در روزهایی که بحران فراگیر خاور میانه از هر جهت در حال سوزاندن مردم و سرمایه ها و زیرساخت های کشورهای این منطقه است؛ تلاش های عربستان برای تداوم بحران در کشورهای سوریه، عراق، یمن و لبنان به دلیل تامین منافع خود و اصرار لجوجانه بر مواضع ضد ایرانی آل سعود حتی به قیمت کشتار و نا امنی همچنان ادامه دارد.

این روزها بسیاری از رسانه ها دم از جنگ نیابتی بین ایران و عربستان می زنند و غالب کارشناسان منطقه ای معتقدند که عربستان به دلیل شکست در بسیاری از جبهه ها از جمله کارشکنی در مذاکرات هسته ای ایران، تلاش می کند تا با مهیا کردن مقدمات تداوم بحران در سوریه، عراق، یمن و لبنان، همچنان در این عرصه ها عرض اندام کرده و وجهه تاثیرگذاری را برای خود به نمایش بگذارد.

در این میان در جبهه های مختلف می توان مصادیق شکست عربستان را کمابیش مشاهده نمود. بر این اساس نبرد عربستان و ایران را می توان متشکل از چهار راند سخت دانست.

اول سوریه؛

عربستان سعودی از اولین روزهای شروع بحران سوریه تلاش بی شائبه ای را برای برکناری دولت قانونی سوریه به کار بست و در ادامه با حمایت بی چون و چرای خود از مخالفین و شورشیان مسلح در این کشور، حتی به قیمت نابودی آبروی آل سعود دست از حمایت تروریست ها بر نداشت.

فتاوای مراجع وهابیت که به نفع تروریست ها صادر شده است شاهد بی چون و چرای این مدعاست. با توجه به ضعیف شدن داعش در سوریه و نبرد سنگین حلب که این روزها در جریان است می توان گفت که راند اول نبرد ایران و عربستان در سوریه همچنان ادامه دارد اما موقعیت تروریست ها و به تبع آن عربستان در موضع ضعف قرار دارد.

راند دوم عراق؛

می توان راند دوم نبرد ایران وعربستان را نبرد عراق با تروریست های داعش دانست. عربستان همچنان که در سوریه از تروریست ها حمایت می کند، در خاک عراق نیز به دلیل تقابل با ایران به حمایت از تروریست های داعش پرداخته است. حمایتی که در آینده ای نه چندان دور دامن حکومت آل سعود را خواهد گرفت اما با توجه به نبرد موصل که این روزها در حال پیگیری است نبرد در این راند را نیز می توان همچنان در جریان دانست.

راند سوم نبرد یمن؛

عربستان سعودی همچنان که در عراق و سوریه به دلیل مخالفت با هم پیمانی کشورهای مزبور با ایران، خاک این کشورها را به پناهگاه امن تروریست ها تبدیل کرده است؛ در یمن نیز به منظور مقابله با ایران، اقدام به کشتار مردم بی دفاع این کشور نموده و علیرغم مخالفت های بین المللی همچنان دست از این اقدام ضد انسانی خود بر نمی دارد.

راند چهارم لبنان؛

اما راند چهارم به لحاظ میزان شدت و بحران آن را می توان نبرد بر سر بالا بردن میزان تاثیرگذاری در لبنان، بین ایران و عربستان دانست.

عربستان سعودی مدت هاست که در لبنان به منظور جلوگیری از بر سر کار آمدن رئیس جمهوری غیر همسو با سیاست های خود، انواع کارشکنی ها را در انتخاب رئیس جمهوری این کشور به کار بسته است. این بار نیز حکام وهابی آل سعود تمام تلاش خود را برای مقابله با انتخاب رئیس جمهور در این کشور به کار بستند.

هفته پیش سامر السهبان وزیر عربستانی امور کشورهای حاشیه خلیج فارس به لبنان سفر کرد و تمامی تلاش خود را برای تطمیع و ارعاب نمایندگان پارلمان لبنان به کار بست تا میشل عون نماینده مورد حمایت حزب الله لبنان در این کشور به عنوان رئیس جمهور انتخاب نشود.

اما روز گذشته علیرغم تمام تلاش های عربستان سعودی انتخابات ریاست جمهوری لبنان انجام شد و با وجود کارشکنی های بسیاری که از سوی برخی عمال و ایادی عربستان در پارلمان لبنان صورت گرفت، در مرتبه چهارم رای گیری؛ میشل عون به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد.

انتخاب میشل عون را می توان برد یک بر صفر در نبرد بین ایران و عربستان تعبیر نمود چرا که عربستان تمامی تلاش خود برای ممانعت از این انتخاب را به کار بست.

با این تعبیر، باید منتظر واکنش انفعالی و تند حکام سعودی عربستان باشیم.

تا اینجا نبرد چهار رانده بین ایران و عربستان با نتیجه یک بر صفر به سود ایران در جریان است و باید منتظر مشخص شدن نتیجه راندهای بعدی نبرد باشیم که با توجه به نبردهای سهمگین موصل و حلب؛ و نیز مقاومت بی نظیر مردم یمن، انتظار می رود نتیجه راندهای بعدی نیز خوشایند حکام وهابی آل سعود نباشد.

این ضرب المثل قدیمی در این روزها به خوبی برازنده عربستان است که بار کج هرگز به مقصد نمی رسد.

حکام سعودی از دیرباز با تعصب و لجاجت عربی خود دست از اصرار بر مواضع غلط و مخالف با منافع جهان اسلام بر نمی دارند و تداوم این روند نیز نتیجه ای جز شکست های پیشین برای آنان نخواهد داشت، به ویژه که با از بین رفتن شیخوخیت در رده های بالای حکومتی این کشور، هم پیمانان عرب آنان نیز به مانند قبل از آنان حرف شنوی ندارند.

در این میان یک سوال اساسی مطرح می شود. آیا زمان عبرت گیری آل سعود فرا نرسیده است؟

فاعتبروا یا اولی الابصار…

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, وهابیت

دیدگاه ها