عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

آیا رهبران وهابیت قربانی دست پروردگان خود (داعش ) خواهند شد

به دنبال اعلام عملیات برای آزاد سازی  وپاکسازی موصل از وجود تروریستهای داعش و علیرغم تصورات موجود مبنی بر حمله به داعش و نابودی ساختار تروریستی این گروه تکفیری ؛ با کمال تاسف  شاهد انتقال حفاظت شده تروریست‌ها از موصل به مکانی دیگر ( رقه در سوریه ) بوده وهستیم . این راهبرد ائتلاف به اصطلاح ضد تروریسم  می‌تواند نشانه ای برای شروع بازی بعدی آنها  در منطقه باشد چراکه مأموریت اول داعش در تغییر نقشه خاورمیانه و از بین بردن نقشه قبلی سوریه تا حدود بسیار زیادی محقق گردیده و لذا به نظر می‌رسد آمریکا در حال چینش مقدمات تحقق اهداف بعدی خود در منطقه خاورمیانه است.

آنچه از قرائن امر پیداست، عربستان سعودی می‌تواند یکی از بازیچه‌های بعدی اهداف پشت پرده آمریکا باشد که بررسی آن به زمانی دیگر موکول می‌گردد اما همین‌قدر باید گفت که تحرکات آمریکا و غرب در منطقه خاورمیانه به سمت ایجاد تحولات بنیادین و بسیار سریعی پیش می‌رود که امکان دارد در آینده‌ای نزدیک دامن‌گیر هم‌پیمانان اصلی آنان در منطقه گردد.

در همین راستا روز گذشته آمریکا ادامه حمایت از عربستان در ائتلاف منطقه‌ای را مشروط بر آتش‌بس بی‌چون‌وچرا در یمن و عدم‌حمایت از تروریست‌های منطقه‌ای نمود. همین موضوع می‌تواند نشان‌دهنده تغییر اهداف آمریکا در عربستان و اختلاف‌نظر سیاستمداران آمریکایی با حکام سعودی باشد.

از مجموع شواهد موجود می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که تحرکات اخیر آمریکا در عراق و سوریه می‌تواند زنگ خطر جدی برای سایرکشورهای منطقه باشد.  چینش ومدیریت فعلی تروریست‌ها و تغییرات سرزمینی آنان  که با هزینه‌های سنگینی همراه است ، قطعاً باهدفی بزرگ درحال اجرا است .

به‌عنوان‌مثال دابق که به‌عنوان پایتخت دولت آخرالزمان و مدینه فاضله و شهر موعود داعش در میان تروریست‌ها از قداستی خاص برخوردار بود و غالب آرمان‌های خیالی و شعارهای آنان بر پایه این شهر استوار بود، در پازل جدید آمریکا جایی نداشت و به همین دلیل ضمن تخلیه آن، به‌راحتی در اختیار ارتش آزاد سوریه قرار گرفت. این میزان از پذیرش خسارات قطعاً باهدفی بسیار بزرگ‌تر صورت گرفته و زنگ خطر جدی را به صدا در می‌آورد.

با وجود همه این تفاسیر، نمی‌توان قاطعانه به اهداف  پشت پرده اقدامات آمریکا اشاره نمود اما قدر مسلم آن است که فرضیه‌های فوق الذکر میتواند بخش مهمی از راهبرد های آمریکا درمنطقه باشد .  بر همین اساس باید با هوشیاری کامل و دقت نظر، تمامی اقدامات و تحرکات آتی قدرت‌ها در منطقه را موردبررسی قرار داد.

تجمیع نیروهای داعش در شهر رقه سوریه بسیار ابهام آمیز است چرا که به دلیل مواضع جدی روسیه در قبال سوریه از آنان برای مقابله با ارتش سوریه استفاده نخواهد شد .واز سوی دیگر ابقاء این گروه در دراز مدت یک تهدید جدی برای غرب وآمریکا خواهد بود . بنابراین قبل از آنکه تهدیدات آنها جدی شود باید پروژه جدیدی برای ایشان تعریف نمایند ؛ در غیر اینصورت به نیروهائی همچون طالبان والقاعده تبدیل شده ومطالبات آنها افزایش خواهد یافت .

تحریریه عصر دیپلماسی

۲۶/۰۷/۱۳۹۵

دسته بندی:   انتخاب تحریریه, وهابیت

دیدگاه ها