عصر دیپلماسی

جمعه, ۰۶ اسفند, ۱۳۹۵
فهرست

آشنایی با زبان آلمانی

عصر دیپلماسی: زبان آلمانی (Deutsch Sprache )از خانواده زبانهای هند و اروپایی و از شاخه ی زبانهای ژرمنی غربی به شمار می رود. این زبان با زبانهای انگلیسی، هلندی هم خانواده است.
تاریخ زبان آلمانی به سه دوره اصلی تقسیم می شود:

۱٫ آلمانی کهن: اولین دست نوشته ها در سالهای ۷۰۰ میلادی نگارش شده اند که به صورت استاندار و یکپارچه وجود نداشت و هر نویسنده بنا به منطقه ای که در آن سکونت داشت، نوشته ها را به همان لهجه به رشته تحریر در می آورد. آلمانی علیای کهن و آلمانی سفلا، دو لهجه مهم در آن زمان به شمار می رفت که هر کدام به گویشهای متنوعی تقسیم می شوند.

۲٫ آلمانی میانه: در سالهای حدود ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ میلادی، آلمانی علیا و سفلای میانه در کشور رواج داشت که آلمانی علیا در ادبیات و شعر و آلمانی سفلا در اقتصاد و تجارت به کار می رفت. در آن زمان، ادبیات آلمان به دلیل اتحاد با فرانسه در جنگهای صلیبی، متاثر از ادبیات فرانسه بود و آلمانها سعی داشتند با وام گرفتن از لغات فرانسوی، سروده های حماسی در وصف قهرمانان آلمانی بسرایند.

۳٫ آلمانی امروزی: در قرن ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ میلادی، به تدریج زبان آلمانی از شکل اولیه خود خارج و به شکل امروزی درآمد. با ترجمه کتاب انجیل از زبانهای عبری و یونانی به زبان آلمانی ساکسونی (که جزء آلمانی علیا بود) توسط مارتین لوتر، نقش زبان آلمانی در میان مردم بیش از پیش پررنگ تر شد و دانشگاهیان را به فکر تدوین دستور زبان آلمانی انداخت.
در قرنهای ۱۷۰۰ و ۱۸۰۰ میلادی، فرم نوشتاری زبان لوتر به عنوان زبان استاندار برای مردم آلمان شناخته شد و تا به امروز ادامه دارد. همچنین نویسندگان بزرگی همچون گوته و شیلر، نقش بسزایی در اعتلای زبان آلمانی در روزگار خود داشتند.

در حال حاضر حدود ۲۸۹ میلیون نفر در جهان به زبان آلمانی صحبت می کنند.
از میان آنها، ۱۰۳ میلیون به عنوان زبان رسمی در کشورهای آلمان، اتریش، سوئیس، لیختن اشتاین،لوکسامبورگ، بلژیکو ۷٫۵ میلیون به عنوان زبان غیر رسمی در جنوب ایتالیا و دانمارک، شرق فرانسه و کشورهای اروپای شرقی مانند لهستان به این زبان تکلم می کنند.
گستره ی زبان آلمانی در خارج از اروپا، به عنوان زبان اقلیت که حدود ۱،۱ میلیون نفر هستند، در بخشهایی از برزیل، پاراگوئه، کانادا و نامیبیا در جنوب آفریقا رواج یافته است.

دسته بندی:   دیپلماسی فرهنگی

دیدگاه ها